Իլոն Մասկի բաժնեմասը SpaceX-ում
Ամերիկացի ձեռնարկատեր Իլոն Մասկը հունիսի վերջի դրությամբ տիրապետում է SpaceX ընկերության բաժնետոմսերի 48.4%-ին: Այս մասին է վկայում ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի (SEC) փաստաթուղթը:
Միլիարդատերը տիրապետում է օդատիեզերական ընկերության 6 418 547 515 բաժնետոմսի, որոնց արժեքը ընթացիկ շուկայական գնանշումների հիման վրա գնահատվում է մոտ 908 մլրդ դոլար:
Գերատեսչության փաստաթղթերի համաձայն՝ SpaceX-ի բաժնետոմսերի մեծությամբ երկրորդ սեփականատերը Valor Equity Partners վենչուրային հիմնադրամի ղեկավար Անտոնիո Գրասիասն է։ Հաշվետվությունից հետևում է, որ նա վերահսկում է ընկերության 503 414 530 բաժնետոմս, ինչը կազմում է այս դասի արժեթղթերի ընդհանուր քանակի 6.5%-ը և նրան դարձնում է Իլոն Մասկից հետո ընկերության խոշորագույն արտաքին ներդրողը:
SpaceX-ի բաժնետոմսերի խոշորագույն փաթեթների այլ սեփականատերերի թվում են նաև Alphabet կորպորացիան (Google) և Fidelity Investments ֆինանսական խումբը, որոնց համատեղ բաժնեմասը մոտավորապես գնահատվում է 6-8%։

American entrepreneur Elon Musk owns 48.4% of SpaceX shares as of the end of June, according to a document from the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC).
The billionaire holds 6,418,547,515 shares of the aerospace company, valued at approximately $908 billion based on current market quotes.
According to the agency's documents, the second-largest shareholder of SpaceX is Antonio Gracias, head of the venture fund Valor Equity Partners. The report indicates that he controls 503,414,530 shares of the company, accounting for 6.5% of the total number of shares of this class, making him the largest external investor after Elon Musk.
Other major shareholders of SpaceX include Alphabet Corporation (Google) and Fidelity Investments financial group, whose combined stake is estimated at around 6-8%.