Իլոն Մասկը տեղեկացրել Տեխասում նախատեսվող Terafab չիպերի արտադրության ապագա գործարանի նախագծի մասին։
«Terafab Texas-ը կդառնա Երկրի վրա ամենամեծ և ամենաթանկարժեք շենքը», – գրել է նա X-ում՝ հրապարակելով համապատասխան տեսանյութը։
SpaceX-ի կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ գործարանի տարածքը կկազմի մոտ 9.3 միլիոն քառակուսի մետր։ Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Terafab-ը կդառնա չիպերի արտադրության աշխարհի ամենամեծ գործարանը։
Արտադրվող միկրոչիպերը նախատեսվում է օգտագործել Optimus մարդանման ռոբոտներում, Cybercab ռոբոտատաքսիներում, ինչպես նաև SpaceX-ի տիեզերական տվյալների մշակման կենտրոններում։
Մասկը Terafab միկրոչիպերի արտադրության նախագծի մեկնարկի մասին պաշտոնապես հայտարարել էր մարտի 22-ին։ Նա նշել էր, որ Terafab-ը իրեն պատկանող Tesla, xAI և SpaceX ընկերությունների համատեղ նախագիծն է։

Илон Маск сообщил о проекте будущего завода по производству чипов Terafab в Техасе.
«Terafab Texas станет самым большим и дорогим зданием на Земле», – написал он в X, опубликовав соответствующее видео.
Согласно данным, опубликованным на сайте SpaceX, площадь завода составит около 9,3 миллиона квадратных метров. В публикации отмечается, что Terafab станет крупнейшим заводом по производству чипов в мире.
Производимые микрочипы планируется использовать в человекоподобных роботах Optimus, роботакси Cybercab, а также в центрах обработки космических данных SpaceX.
Маск официально объявил о запуске проекта производства микрочипов Terafab 22 марта. Он отметил, что Terafab является совместным проектом компаний Tesla, xAI и SpaceX, принадлежащих ему.