Իլոն Մասկը տեղեկացրել Տեխասում նախատեսվող Terafab չիպերի արտադրության ապագա գործարանի նախագծի մասին։
«Terafab Texas-ը կդառնա Երկրի վրա ամենամեծ և ամենաթանկարժեք շենքը», – գրել է նա X-ում՝ հրապարակելով համապատասխան տեսանյութը։
SpaceX-ի կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն՝ գործարանի տարածքը կկազմի մոտ 9.3 միլիոն քառակուսի մետր։ Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Terafab-ը կդառնա չիպերի արտադրության աշխարհի ամենամեծ գործարանը։
Արտադրվող միկրոչիպերը նախատեսվում է օգտագործել Optimus մարդանման ռոբոտներում, Cybercab ռոբոտատաքսիներում, ինչպես նաև SpaceX-ի տիեզերական տվյալների մշակման կենտրոններում։
Մասկը Terafab միկրոչիպերի արտադրության նախագծի մեկնարկի մասին պաշտոնապես հայտարարել էր մարտի 22-ին։ Նա նշել էր, որ Terafab-ը իրեն պատկանող Tesla, xAI և SpaceX ընկերությունների համատեղ նախագիծն է։

Elon Musk has announced the project for the future Terafab chip manufacturing plant planned in Texas.
“Terafab Texas will become the largest and most expensive building on Earth,” he wrote on X, sharing a related video.
According to data published on SpaceX's website, the plant will cover approximately 9.3 million square meters. The publication states that Terafab will be the largest chip manufacturing plant in the world.
The produced microchips are intended to be used in Optimus humanoid robots, Cybercab robotaxis, as well as in SpaceX’s space data processing centers.
Musk officially announced the launch of the Terafab microchip production project on March 22. He noted that Terafab is a joint project of his companies Tesla, xAI, and SpaceX.