Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն այսօր հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կապված չէ Իրանի և Օմանի միջև բանակցությունների հետ, այլ պայմանավորված է ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի առաջադրած պայմանների ընդունմամբ:
Նախօրեին ԱՄՆ պաշտոնյան Reuters-ին հայտնել էր Իրանի և Օմանի միջև արձանագրված առաջընթացի մասին, որը կարող է շուտով հանգեցնել Հորմուզի նեղուցի վերաբացմանը և հնարավոր դարձնել նավթի արտահանման վերականգնմանը։ Նավթի արտահանումը խափանվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի՝ արդեն հինգ ամիս շարունակվող պատերազմի պատճառով։
«Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը պայմանավորված է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից սահմանված կոնկրետ մեխանիզմներով և պայմաններով և կապ չունի Իրանի ու Օմանի միջև ընթացող բանակցությունների հետ», - Հեղափոխության պահապանների կորպուսի խոսնակ Հոսեյն Մոհեբիի խոսքերն է մեջբերել իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը:
Ավելի ուշ Իրանի Արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչի հայտարարել է, որ Իրանի և Օմանի միջև Հորմուզի նեղուցով նոր նավագնացության երթուղու վերաբերյալ համաձայնության հասնելը «շատ մոտ է»:

ИГПК заявил, что открытие Ормузского пролива не зависит от переговоров с Оманом
Исламский революционный гвардейский корпус Ирана сегодня заявил, что открытие Ормузского пролива не зависит от переговоров между Ираном и Оманом, а обусловлено принятием условий, выдвинутых Ираном США.
На днях американский чиновник сообщил Reuters о достигнутом прогрессе между Ираном и Оманом, который может вскоре привести к открытию Ормузского пролива и восстановлению экспорта нефти. Экспорт нефти был нарушен из-за продолжающейся уже пять месяцев войны США против Ирана.
«Открытие Ормузского пролива обусловлено конкретными механизмами и условиями, установленными Исламской Республикой Иран, и не имеет отношения к текущим переговорам между Ираном и Оманом», - цитирует слова спикера Корпуса стражей исламской революции Хосейна Мохеби иранское информационное агентство Tasnim.
Позже министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что согласие по новому маршруту судоходства через Ормузский пролив между Ираном и Оманом «очень близко».