Idram&IDBank. Ֆինանսների աշխարհի գաղտնիքները՝ «Հայորդի» ճամբարում
Ֆինանսական հաշիվներ, բանկային քարտեր, ավանդներ․ այս և մի շարք այլ հասկացություններ պարզաբանելու և երեխաներին հուզող ֆինանսական հարցերին պատասխանելու համար Իդրամն ու IDBank-ն այս անգամ «Հայորդի» ճամբարում էին։
2021 թվականից ի վեր «Հայորդի» ճամբարն ամեն տարի հյուրընկալում է զոհված զինծառայողների երեխաներին․ նրանց թիվն արդեն հասել է 1500-ի։
Այս տարի դասընթացներին մասնակցեց շուրջ 300 երեխա, ովքեր արդեն գիտեն, թե ինչպես են աշխատում բանկերը և ինչպես կատարել անկանխիկ գործարքներ։ Դասընթացներն առանձնացան յուրահատուկ ակտիվությամբ և անսպառ հարցերով. երեխաներին հետաքրքրում էր՝ ինչ անել քարտը կորցնելու դեպքում կամ ինչպես վարվել այլ անձի քարտը պատահաբար գտնելիս։ Դասընթացի ավարտին Իդրամն ու IDBank-ը մասնակիցներին անակնկալներ մատուցեցին, իսկ ամենաակտիվներին՝ հատուկ խրախուսական նվերներ։
IDBank-ի ավագ դասընթացավար Գևորգ Դարախչյանի խոսքով՝ ֆինանսների ճիշտ կառավարումը հմտություն է, որն անհրաժեշտ է ձևավորել փոքր տարիքից։
«Մեզ համար շատ կարևոր է նյութը երեխաներին մատուցել իրական օրինակներով։ Սա օգնում է նրանց ավելի լավ պատկերացնել՝ ինչպես ճիշտ պլանավորել անձնական բյուջեն և խնայել միջոցները։ Այս հարցում Idram Junior հավելվածը հրաշալի օգնական է երեխաների համար․ այն հնարավորություն է տալիս ծնողների վերահսկողությամբ վճարումներ կատարելու և ձևավորելու գումար խնայելու մշակույթ։ Իսկ հավելվածում հասանելի Junius ֆինանսական մրցաշարը ուսուցումը դարձնում է խաղային և հետաքրքիր՝ հնարավորություն տալով երեխաներին ստանալ արժեքավոր նվերներ»,- նշեց Գևորգ Դարախչյանը։
«Հայորդի» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր Վաչե Վարդանյանը բարձր գնահատեց Իդրամի և IDBank-ի հետ համագործակցությունը։
«Ընկերությունների հետ այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացրել։ Այս տարի «Հայորդի» ճամբարում 3 փուլով անցկացվեցին ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ, որոնց մասնակցեց շուրջ 300 երեխա։ Արդյունքում նրանք սովորեցին, թե ինչ է ֆինանսական գրագիտությունը, ինչպես խուսափել զեղծարարություններից և կառավարել սեփական ֆինանսները»,- ընդգծեց Վաչե Վարդանյանը։

Финансовые счета, банковские карты, вклады — эти и многие другие понятия были объяснены, а также на вопросы детей о финансах ответили Idram и IDBank на лагере «Хайорди».
С 2021 года лагерь «Хайорди» ежегодно принимает детей погибших военнослужащих, их число уже достигло 1500.
В этом году в курсах приняли участие около 300 детей, которые уже знают, как работают банки и как проводить безналичные операции. Занятия отличались особой активностью и бесконечными вопросами: детей интересовало, что делать в случае потери карты или как поступить, если случайно нашли чужую карту. В конце курса Idram и IDBank подготовили сюрпризы для участников, а для самых активных — специальные поощрительные подарки.
Старший преподаватель IDBank Геворг Дарахчян отметил, что правильное управление финансами — это навык, который необходимо формировать с раннего возраста.
«Для нас очень важно донести материал до детей на реальных примерах. Это помогает им лучше представить, как правильно планировать личный бюджет и экономить средства. В этом Idram Junior приложение является отличным помощником для детей: оно позволяет родителям контролировать платежи и формировать культуру сбережений. А доступный в приложении финансовый конкурс Junius делает обучение игровым и интересным, предоставляя детям возможность получать ценные призы», — отметил Геворг Дарахчян.
Основатель благотворительного фонда «Хайорди» Ваче Вартанян высоко оценил сотрудничество с Idram и IDBank.
«За эти годы мы реализовали множество совместных проектов с компаниями. В этом году в лагере «Хайорди» были проведены трехэтапные курсы финансовой грамотности, в которых приняло участие около 300 детей. В результате они узнали, что такое финансовая грамотность, как избежать мошенничества и управлять своими финансами», — подчеркнул Ваче Вартанян.