Իդրամի և IDBank-ի աջակցությամբ կայացավ «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը
Երկրորդ տարին անընդմեջ Վանաձորի կենտրոնական հրապարակը վերածվել էր սպորտային մեծ հարթակի․ «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը համախմբել էր ավելի քան 600 վազորդի՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից և արտերկրից։
Այս տարի կիսամարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամն ու IDBank-ը, որոնք «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում աջակցում են միջոցառման իրականացմանը։ Կիսամարաթոնից ստացված միջոցներն ուղղվելու են «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն աջակցելու համար։
Կիսամարաթոնի մեկնարկն ազդարարվեց փոքրիկ վազորդների պայքարով, ովքեր հաղթահարեցին 1կմ վազքատարածությունը։ Վանաձորում փոքրիկ վազորդներին միացավ նաև Ջունիորը՝ ոգեշնչելու փոքրիկներին և դառնալու նրանց առաջին մեծ հաղթանակների անբաժան մասը։ Մրցույթի ավարտին փոքրիկ հաղթողները Idram Junior-ի կողմից արժանացան հատուկ պարգևների։
Փոքրիկներից հետո հերթը մեծահասակներինն էր․ նրանք իրենց ուժերը փորձեցին 5կմ, 10կմ և 21կմ վազքատարածություններում։ Կիզիչ արևի տակ ընթացած լարված պայքարի արդյունքում լավագույնները Իդրամի և IDBank-ի կողմից արժանացան դրամական պարգևների՝ idcoin-ների տեսքով։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ Իդրամի և IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության ուղղություններում շատ կարևոր տեղ ունեն կրթությունը և համայնքներին աջակցությունը։
«Այս մարաթոնին միանալով՝ Իդրամն ու IDBank-ը միավորում են միանգամից երեք ուղղություն՝ խրախուսել առողջ ապրելակերպը, աջակցել համայնքների զարգացմանն ու կրթությանը։ Մարաթոնից ստացված ողջ հասույթը հատկացվելու է կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն ու ապագա մասնագետներին կրթաթոշակների տրամադրմանը»,- նշեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների հետ ձևավորված համագործակցությունը։
«Կարծում եմ՝ Իդրամի և IDBank-ի հետ իրականացնում ենք շատ կարևոր գործունեություն, որի ազդեցությունը մեր քաղաքի վրա, վստահ եմ, տեսնելու ենք տարիներ անց»,- ասաց Սարգիս Մելիքսեթյանը։

Во второй раз подряд центральная площадь Ванадзора стала спортивной площадкой для «ВМХ Ванадзорского полумарафона 2026», собравшего более 600 бегунов из разных регионов Армении и зарубежья.
В этом году главными спонсорами полумарафона стали Idram и IDBank, которые поддерживают проведение мероприятия в рамках инициативы «Сила одного драма». Средства, собранные на полумарафоне, будут направлены в фонд «Вахе Меликсетян» для поддержки развития клинической фармацевтики в Армении.
Старт полумарафона был дан детскими забегами, в которых маленькие участники преодолели дистанцию в 1 км. К ним присоединился и Джуниор, вдохновляя детей и становясь частью их первых больших побед. По окончании соревнования юные победители получили специальные призы от Idram Junior.
После детей настала очередь взрослых, которые испытали свои силы на дистанциях 5 км, 10 км и 21 км. В напряженной борьбе под палящим солнцем лучшие участники получили денежные призы в виде idcoin от Idram и IDBank.
По словам руководителя программ по коммуникациям и социальной ответственности IDBank и Idram Татевик Вардеваян, образование и поддержка сообществ занимают важное место в направлениях социальной ответственности компаний.
«Присоединившись к этому марафону, Idram и IDBank объединяют сразу три направления: поощрение здорового образа жизни, поддержку развития сообществ и образования. Все средства, полученные от марафона, будут направлены на развитие клинической фармацевтики и предоставление стипендий будущим специалистам», - отметила Татевик Вардеваян.
Исполнительный директор фонда «Вахе Меликсетян» Саркис Меликсетян высоко оценил сотрудничество с компаниями.
«Я уверен, что с Idram и IDBank мы осуществляем очень важную деятельность, влияние которой на наш город мы увидим через много лет», - сказал Саркис Меликсетян.