Իդրամի և IDBank-ի աջակցությամբ կայացավ «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը
Երկրորդ տարին անընդմեջ Վանաձորի կենտրոնական հրապարակը վերածվել էր սպորտային մեծ հարթակի․ «ՎՄՀ Վանաձորի կիսամարաթոն 2026»-ը համախմբել էր ավելի քան 600 վազորդի՝ Հայաստանի տարբեր մարզերից և արտերկրից։
Այս տարի կիսամարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամն ու IDBank-ը, որոնք «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության շրջանակում աջակցում են միջոցառման իրականացմանը։ Կիսամարաթոնից ստացված միջոցներն ուղղվելու են «Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն աջակցելու համար։
Կիսամարաթոնի մեկնարկն ազդարարվեց փոքրիկ վազորդների պայքարով, ովքեր հաղթահարեցին 1կմ վազքատարածությունը։ Վանաձորում փոքրիկ վազորդներին միացավ նաև Ջունիորը՝ ոգեշնչելու փոքրիկներին և դառնալու նրանց առաջին մեծ հաղթանակների անբաժան մասը։ Մրցույթի ավարտին փոքրիկ հաղթողները Idram Junior-ի կողմից արժանացան հատուկ պարգևների։
Փոքրիկներից հետո հերթը մեծահասակներինն էր․ նրանք իրենց ուժերը փորձեցին 5կմ, 10կմ և 21կմ վազքատարածություններում։ Կիզիչ արևի տակ ընթացած լարված պայքարի արդյունքում լավագույնները Իդրամի և IDBank-ի կողմից արժանացան դրամական պարգևների՝ idcoin-ների տեսքով։
IDBank-ի և Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ Իդրամի և IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության ուղղություններում շատ կարևոր տեղ ունեն կրթությունը և համայնքներին աջակցությունը։
«Այս մարաթոնին միանալով՝ Իդրամն ու IDBank-ը միավորում են միանգամից երեք ուղղություն՝ խրախուսել առողջ ապրելակերպը, աջակցել համայնքների զարգացմանն ու կրթությանը։ Մարաթոնից ստացված ողջ հասույթը հատկացվելու է կլինիկական դեղագիտության զարգացմանն ու ապագա մասնագետներին կրթաթոշակների տրամադրմանը»,- նշեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Վահե Մելիքսեթյան» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների հետ ձևավորված համագործակցությունը։
«Կարծում եմ՝ Իդրամի և IDBank-ի հետ իրականացնում ենք շատ կարևոր գործունեություն, որի ազդեցությունը մեր քաղաքի վրա, վստահ եմ, տեսնելու ենք տարիներ անց»,- ասաց Սարգիս Մելիքսեթյանը։

For the second consecutive year, the central square of Vanadzor transformed into a major sports platform for the 'VMH Vanadzor Half Marathon 2026', gathering over 600 runners from various regions of Armenia and abroad.
This year, the main sponsors of the half marathon are Idram and IDBank, which support the event under the initiative 'The Power of One Dram'. The funds raised from the half marathon will be directed to the 'Vahe Meliksetyan' foundation to support the development of clinical pharmacy in Armenia.
The half marathon kicked off with children's races, where young runners completed a 1 km distance. Junior also joined the young runners in Vanadzor to inspire them and become part of their first major victories. At the end of the competition, the young winners received special prizes from Idram Junior.
After the children, it was the adults' turn, who tested their strength in the 5 km, 10 km, and 21 km distances. In the intense competition under the scorching sun, the best participants received cash prizes in the form of idcoins from Idram and IDBank.
According to Tatevik Vardevanyan, head of communications and social responsibility programs at IDBank and Idram, education and community support are very important areas of the companies' social responsibility.
“By joining this marathon, Idram and IDBank combine three directions at once: promoting a healthy lifestyle, supporting community development, and education. All proceeds from the marathon will be allocated to the development of clinical pharmacy and providing scholarships to future specialists,” noted Tatevik Vardevanyan.
Executive Director of the 'Vahe Meliksetyan' foundation, Sarkis Meliksetyan, highly appreciated the cooperation with the companies.
“I believe that with Idram and IDBank we are carrying out very important activities, the impact of which on our city we will see years later,” said Sarkis Meliksetyan.