Իդրամը և IDBank-ը աջակցում են ՎՄՖ Վանաձոր կես մարաթոնին 2026
Վանաձորում, արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ, կենտրոնական հրապարակը վերածվեց մեծ սպորտային ասպարեզի: «ՎՄՖ Վանաձոր կես մարաթոն 2026»-ը հավաքեց 600-ից ավելի վազորդների տարբեր տարածաշրջաններից և արտասահմանից:
Այս տարի կես մարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամը և IDBank-ը, որոնք աջակցում են միջոցառմանը «Մի դրամի ուժ» նախաձեռնության շրջանակներում: Հավաքված միջոցները կուղղվեն Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացման համար:
Կես մարաթոնը սկսվեց երեխաների մրցավազքով, որտեղ երիտասարդ վազորդները 1 կմ հեռավորություն անցան: Վանաձորում «Junior»-ը միացավ երիտասարդ վազորդներին՝ ոգեշնչելով նրանց և մասնակցելով իրենց առաջին մեծ հաղթանակներին: Մրցույթի ավարտին երիտասարդ հաղթողները ստացան հատուկ մրցանակներ Իդրամ Ջունիորից:
Երեխաներից հետո մեծահասակները մրցեցին 5 կմ, 10 կմ և 21 կմ հեռավորություններում: Անձնական մրցակցության արդյունքում լավագույն մասնակիցները ստացան դրամական մրցանակներ Իդրամի և IDBank-ի կողմից:
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով, կրթության և համայնքների աջակցությունը կարևոր դեր է խաղում Իդրամի և IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության առաջնահերթություններում:
«Այս մարաթոնին մասնակցելով, Իդրամը և IDBank-ը միավորում են երեք հիմնական ուղղություններ՝ առողջ ապրելակերպի խթանում, համայնքի զարգացման և կրթության աջակցություն: Մարաթոնից հավաքված բոլոր միջոցները կուղղվեն կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացմանը և ապագա մասնագետների կրթաթոշակների տրամադրմանը», - նշեց Թաթևիկ Վարդևանյանը:
Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների հետ հաստատված գործընկերությունը: «Հավատում եմ, որ Իդրամի և IDBank-ի հետ միասին մենք իրականացնում ենք շատ կարևոր աշխատանք: Համոզված եմ, որ դրա ազդեցությունը կտեսնենք մեր քաղաքում տարիների ընթացքում», - ասաց Սարգիս Մելիքսեթյանը:

For the second consecutive year, Vanadzor’s central square turned into a major sports arena. The ‘VMF Vanadzor Half Marathon 2026’ brought together over 600 runners from various regions of Armenia and abroad.
This year, the main sponsors of the half marathon are Idram and IDBank, supporting the event as part of The Power of One Dram initiative. The funds raised will be directed to the Vahe Meliksetyan Foundation to support the development of clinical pharmacology in Armenia.
The half-marathon started with the kids’ race, where young runners completed the 1km distance. In Vanadzor, Junior joined the young runners to inspire them and be part of their first big victories. At the end of the competition, the young winners received special prizes from Idram Junior.
After the kids, it was the adults’ turn; they competed in the 5km, 10km, and 21km distances. Following an intense and fierce competition under the scorching sun, the top performers received monetary prizes in idcoins from Idram and IDBank.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and Social Responsibility Programs at IDBank and Idram, support for education and communities plays an important role in the social responsibility priorities of Idram and IDBank.
“By joining this marathon, Idram and IDBank bring together three key directions at once: encouraging a healthy lifestyle, supporting community development and education. All funds raised from the marathon will be allocated to the development of clinical pharmacology and to providing scholarships for future specialists,” noted Tatevik Vardevanyan.
Sargis Meliksetyan, Executive Director of the “Vahe Meliksetyan” Foundation, spoke highly of the partnership established with the companies. “I believe that together with Idram and IDBank, we are carrying out very important work. I am confident that we will see its impact on our city in the years to come,” said Sargis Meliksetyan.