Իդրամը և IDBank-ը աջակցում են ՎՄՖ Վանաձոր կես մարաթոնին 2026
Վանաձորում, արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ, կենտրոնական հրապարակը վերածվեց մեծ սպորտային ասպարեզի: «ՎՄՖ Վանաձոր կես մարաթոն 2026»-ը հավաքեց 600-ից ավելի վազորդների տարբեր տարածաշրջաններից և արտասահմանից:
Այս տարի կես մարաթոնի գլխավոր հովանավորներն են Իդրամը և IDBank-ը, որոնք աջակցում են միջոցառմանը «Մի դրամի ուժ» նախաձեռնության շրջանակներում: Հավաքված միջոցները կուղղվեն Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամին՝ Հայաստանում կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացման համար:
Կես մարաթոնը սկսվեց երեխաների մրցավազքով, որտեղ երիտասարդ վազորդները 1 կմ հեռավորություն անցան: Վանաձորում «Junior»-ը միացավ երիտասարդ վազորդներին՝ ոգեշնչելով նրանց և մասնակցելով իրենց առաջին մեծ հաղթանակներին: Մրցույթի ավարտին երիտասարդ հաղթողները ստացան հատուկ մրցանակներ Իդրամ Ջունիորից:
Երեխաներից հետո մեծահասակները մրցեցին 5 կմ, 10 կմ և 21 կմ հեռավորություններում: Անձնական մրցակցության արդյունքում լավագույն մասնակիցները ստացան դրամական մրցանակներ Իդրամի և IDBank-ի կողմից:
Իդրամի և IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով, կրթության և համայնքների աջակցությունը կարևոր դեր է խաղում Իդրամի և IDBank-ի սոցիալական պատասխանատվության առաջնահերթություններում:
«Այս մարաթոնին մասնակցելով, Իդրամը և IDBank-ը միավորում են երեք հիմնական ուղղություններ՝ առողջ ապրելակերպի խթանում, համայնքի զարգացման և կրթության աջակցություն: Մարաթոնից հավաքված բոլոր միջոցները կուղղվեն կլինիկական ֆարմակոլոգիայի զարգացմանը և ապագա մասնագետների կրթաթոշակների տրամադրմանը», - նշեց Թաթևիկ Վարդևանյանը:
Վահե Մելիքսեթյանի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սարգիս Մելիքսեթյանը բարձր գնահատեց ընկերությունների հետ հաստատված գործընկերությունը: «Հավատում եմ, որ Իդրամի և IDBank-ի հետ միասին մենք իրականացնում ենք շատ կարևոր աշխատանք: Համոզված եմ, որ դրա ազդեցությունը կտեսնենք մեր քաղաքում տարիների ընթացքում», - ասաց Սարգիս Մելիքսեթյանը:

Во второй раз подряд центральная площадь Ванадзора превратилась в крупную спортивную арену. Полумарафон «ВМФ Ванадзор 2026» собрал более 600 бегунов из различных регионов Армении и зарубежья.
В этом году главными спонсорами полумарафона стали Idram и IDBank, поддерживающие мероприятие в рамках инициативы «Сила одного драма». Собранные средства будут направлены в Фонд Вахе Меликсетяна для поддержки развития клинической фармакологии в Армении.
Полумарафон начался с детского забега, в котором юные бегуны преодолели дистанцию в 1 км. В Ванадзоре «Junior» присоединился к юным бегунам, чтобы вдохновить их и стать частью их первых больших побед. В конце соревнования юные победители получили специальные призы от Idram Junior.
После детей пришла очередь взрослых; они соревновались на дистанциях 5 км, 10 км и 21 км. После напряженной и жестокой борьбы под палящим солнцем лучшие участники получили денежные призы в idcoins от Idram и IDBank.
По словам Татевик Вардеваян, руководителя программ коммуникаций и социальной ответственности в IDBank и Idram, поддержка образования и сообществ играет важную роль в приоритетах социальной ответственности Idram и IDBank.
«Присоединившись к этому марафону, Idram и IDBank объединяют три ключевых направления: поощрение здорового образа жизни, поддержку развития сообщества и образования. Все средства, собранные с марафона, будут направлены на развитие клинической фармакологии и предоставление стипендий для будущих специалистов», - отметила Татевик Вардеваян.
Исполнительный директор Фонда Вахе Меликсетяна Саргис Меликсетян высоко оценил партнерство с компаниями. «Я верю, что вместе с Idram и IDBank мы проводим очень важную работу. Я уверен, что мы увидим ее влияние на нашем городе в будущем», - сказал Саргис Меликсетян.