Idram և IDBank - կողք կողքի են ստարտափների հետ Seaside Startup Summit-ում
Seaside Startup Summit-ը կրկին միավորել է նորարարական լուծումներ փնտրող ստարտափներին և արդեն կայացած մեծ բիզնեսի ներկայացուցիչներին: Idram և IDBank մենթորները աջակցել են սկսնակ ստարտափներին, օգնելով նրանց հաղթահարել զարգացման դժվարությունները:
Idram-ի և IDBank-ի հիմնական գործընկերների և թվային վճարային նախագծերի ղեկավար Ալբերտ Թունյանը, ինչպես նաև ՄՍԲ-ի ներգրավման բաժնի ղեկավար Ագվան Աբրահամյանը և թիմի զարգացման ղեկավար Այք Մուրադյանը վստահ են, որ շատ հետաքրքիր գաղափարներ շուտով կհայտնվեն հայկական շուկայում:
«Ա重要 է ոչ միայն սիրել սեփական նորարարությունները, այլև հատուկ ուշադրություն դարձնել հաճախորդների գոհունակությանը: Հաճախ հիմնադիրները այնքան են ներգրավվում արտադրանքի ստեղծման մեջ, որ վաճառքները երկրորդ պլան են մղվում: Ուրախալի է, որ այսօր ստարտափները越来越多 են ուշադրություն դարձնում վաճառքներին, ինչը հաջողության գլխավոր բանալին է», - նշել են ընկերությունների ներկայացուցիչները:
Seaside Startup Summit-ի շրջանակներում IDBank-ի թվային բանկինգի տնօրեն և վարչության անդամ Սերգեյ Աարակելյանը մտել է ժյուրիի կազմ, անձամբ լսելով և գնահատելով ավելի քան 10 ստարտափների ներկայացումները:

Idram and IDBank Stand by Startups at Seaside Startup Summit
The Seaside Startup Summit has once again brought together startups seeking innovative solutions and representatives of established large businesses. Mentors from Idram and IDBank supported budding entrepreneurs, helping them navigate the challenging path of development.
Albert Tunyanyan, Head of Key Partners and Digital Payment Projects at Idram and IDBank, Agvan Abrahamyan, Head of SME Engagement, and Aik Muradyan, Head of Corporate Business Processes and Team Development, expressed confidence that many interesting ideas would soon emerge in the Armenian market.
“It is important not only to fall in love with your own innovations but also to pay special attention to customer satisfaction. Often, founders become so engrossed in creating the product that sales take a back seat. It is encouraging to note that today startups are paying more attention to sales, which is the key to success,” the representatives of the companies noted.
As part of the Seaside Startup Summit, Sergey Arakelyan, Director of Digital Banking and Board Member of IDBank, served on the jury, personally listening to and evaluating pitches from over 10 startups.
“Participation in the Seaside Startup Summit is the best opportunity for IDBank to get acquainted with the latest startups. It is particularly noteworthy to see financial solutions based on artificial intelligence and modern technological trends,” emphasized Sergey Arakelyan.