IDBank-ը և «Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամը համագործակցություն են սկսել «Կողք կողքի» ծրագրի շրջանակում։ Նախաձեռնությունն իրականացվում է «Հարեհաս» սոցիալ-կրթական ծրագրի շրջանակում՝ հիմնվելով դրա համայնքային զարգացման, կրթության, ինչպես նաև մարդու ներուժի բացահայտման և ակտիվացման փորձի վրա։
Համագործակցության նպատակն է Սևան համայնքում բնակվող Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին օգնել ոչ միայն հաղթահարել տեղահանման հետևանքները, այլև դառնալ իրենց նոր համայնքի ակտիվ մասնակիցն ու զարգացման նախաձեռնողը։
«Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամը հնարավորություն է տալիս անհատներին նվիրատվություններ անել կարիքավոր ընտանիքներին, մասնավորապես՝ Արցախից տեղահանվածներին:
IDBank-ի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշեց․ ««Կողք կողքի» ծրագիրը միտված է Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը՝ ստեղծելով իրական հնարավորություններ կրթության և աշխատաշուկայի հասանելիության ապահովման համար։ «Դէկավվա ֆոնդ»-ի հետ այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է Սևան համայնքում բնակություն հաստատած ընտանիքներին երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերելու գործում։ Ընդ որում, մեր աջակցությունը չի սահմանափակվում միայն ֆինանսավորմամբ․ ինչպես մեր մյուս նախագծերում, այստեղ ևս նախատեսում ենք անցկացնել ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ, որոնք շահառուներին կօգնեն ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ՝ ճիշտ և գրագետ ֆինանսական որոշումներ կայացնելու համար»։
«Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ադրիանա Մարությանը նշեց․ «Այս ծրագիրը հերթական աջակցման նախաձեռնությունը չէ, այլ ներդրում՝ համայնքի ապագայի մեջ։ Մենք գնահատում ենք մեր գործընկերների վստահությունը և հավատում ենք, որ այս համագործակցությունը կստեղծի երկարաժամկետ ու չափելի փոփոխությունների հիմք»։
Հիշեցնենք, որ «Կողք կողքի» սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակում IDBank-ն ավելի վաղ համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել նաև Երևանի պետական համալսարանի հետ, որի շրջանակում ֆինանսավորվել էին Մայր բուհի 103 արցախցի ուսանողների կրթավճարները (ավելի քան 35 մլն դրամ)՝ նպաստելով նրանց կրթության առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը։

IDBank and the 'Dekava Fund' have launched a collaboration under the 'Side by Side' program. This initiative is part of the 'Harehas' social-educational program, based on its experience in community development, education, and the discovery and activation of human potential.
The goal of the collaboration is to assist families displaced from Artsakh living in the Sevan community not only to overcome the consequences of displacement but also to become active participants in their new community and initiators of development.
The 'Dekava Fund' allows individuals to make donations to needy families, particularly those displaced from Artsakh:
The head of IDBank's Communications and Social Responsibility Programs, Tatevik Vardevanyan, stated: "The 'Side by Side' program aims at the socio-economic integration of families forcibly displaced from Artsakh by creating real opportunities for access to education and the labor market. This collaboration with the 'Dekava Fund' is an important step in providing long-term support to families that have settled in the Sevan community. Moreover, our support is not limited to funding; as in our other projects, we also plan to conduct financial literacy courses that will help beneficiaries acquire the necessary knowledge to make sound and informed financial decisions."
Adriana Marutyan, co-founder and executive director of the 'Dekava Fund', noted: "This program is not just another support initiative, but an investment in the future of the community. We appreciate the trust of our partners and believe that this collaboration will create a foundation for long-term and measurable changes."
It is worth noting that within the framework of the 'Side by Side' social responsibility program, IDBank had previously signed a memorandum of cooperation with Yerevan State University, under which the tuition fees for 103 students from Artsakh (over 35 million drams) were funded, contributing to their educational progress and social stability.