IDBank-ը և «Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամը համագործակցություն են սկսել «Կողք կողքի» ծրագրի շրջանակում։ Նախաձեռնությունն իրականացվում է «Հարեհաս» սոցիալ-կրթական ծրագրի շրջանակում՝ հիմնվելով դրա համայնքային զարգացման, կրթության, ինչպես նաև մարդու ներուժի բացահայտման և ակտիվացման փորձի վրա։
Համագործակցության նպատակն է Սևան համայնքում բնակվող Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքներին օգնել ոչ միայն հաղթահարել տեղահանման հետևանքները, այլև դառնալ իրենց նոր համայնքի ակտիվ մասնակիցն ու զարգացման նախաձեռնողը։
«Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամը հնարավորություն է տալիս անհատներին նվիրատվություններ անել կարիքավոր ընտանիքներին, մասնավորապես՝ Արցախից տեղահանվածներին:
IDBank-ի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշեց․ ««Կողք կողքի» ծրագիրը միտված է Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը՝ ստեղծելով իրական հնարավորություններ կրթության և աշխատաշուկայի հասանելիության ապահովման համար։ «Դէկավվա ֆոնդ»-ի հետ այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է Սևան համայնքում բնակություն հաստատած ընտանիքներին երկարաժամկետ աջակցություն ցուցաբերելու գործում։ Ընդ որում, մեր աջակցությունը չի սահմանափակվում միայն ֆինանսավորմամբ․ ինչպես մեր մյուս նախագծերում, այստեղ ևս նախատեսում ենք անցկացնել ֆինանսական գրագիտության դասընթացներ, որոնք շահառուներին կօգնեն ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ՝ ճիշտ և գրագետ ֆինանսական որոշումներ կայացնելու համար»։
«Դէկավվա ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ադրիանա Մարությանը նշեց․ «Այս ծրագիրը հերթական աջակցման նախաձեռնությունը չէ, այլ ներդրում՝ համայնքի ապագայի մեջ։ Մենք գնահատում ենք մեր գործընկերների վստահությունը և հավատում ենք, որ այս համագործակցությունը կստեղծի երկարաժամկետ ու չափելի փոփոխությունների հիմք»։
Հիշեցնենք, որ «Կողք կողքի» սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակում IDBank-ն ավելի վաղ համագործակցության հուշագիր էր ստորագրել նաև Երևանի պետական համալսարանի հետ, որի շրջանակում ֆինանսավորվել էին Մայր բուհի 103 արցախցի ուսանողների կրթավճարները (ավելի քան 35 մլն դրամ)՝ նպաստելով նրանց կրթության առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը։

IDBank и благотворительный фонд «Декава» начали сотрудничество в рамках программы «Когк Когки». Инициатива осуществляется в рамках социально-образовательной программы «Харехас», основанной на опыте развития сообщества, образования, а также раскрытия и активизации человеческого потенциала.
Цель сотрудничества - помочь семьям, насильно перемещенным из Арцаха, которые проживают в общине Севан, не только преодолеть последствия перемещения, но и стать активными участниками своего нового сообщества и инициаторами развития.
Благотворительный фонд «Декава» предоставляет возможность индивидуумам делать пожертвования нуждающимся семьям, в частности, перемещенным из Арцаха:
Руководитель отдела коммуникаций и программ социальной ответственности IDBank Татевик Вардеваян заявила: «Программа «Когк Когки» направлена на социально-экономическую интеграцию семей, насильно перемещенных из Арцаха, создавая реальные возможности для обеспечения доступа к образованию и рынку труда. Это сотрудничество с фондом «Декава» является важным шагом в предоставлении долгосрочной поддержки семьям, которые поселились в общине Севан. При этом наша поддержка не ограничивается только финансированием; как и в других наших проектах, здесь также планируется проведение курсов финансовой грамотности, которые помогут участникам приобрести необходимые знания для принятия правильных и грамотных финансовых решений».
Соучредитель и исполнительный директор благотворительного фонда «Декава» Адриана Марутян отметила: «Эта программа не является очередной инициативой поддержки, а является вложением в будущее сообщества. Мы ценим доверие наших партнеров и верим, что это сотрудничество создаст основу для долгосрочных и измеримых изменений».
Напоминаем, что в рамках программы социальной ответственности «Когк Когки» IDBank ранее подписал меморандум о сотрудничестве с Ереванским государственным университетом, в рамках которого были профинансированы учебные взносы 103 студентов из Арцаха (более 35 миллионов драмов), что способствовало их образовательному прогрессу и социальной устойчивости.