IDBank-ի «Իմ կողքին» ծրագիրը Արծախի ընտանիքների համար Սևանի համայնքում
IDBank-ը և «Դեկավվա հիմնադրամը» սկսել են համագործակցություն «Իմ կողքին» ծրագրի շրջանակներում: Այս նախաձեռնությունը իրականացվում է «Հարեհաս» սոցիալ-կրթական ծրագրի շրջանակներում, հիմնվելով համայնքային զարգացման և կրթության ոլորտում ձեռք բերված փորձի վրա, ինչպես նաև մարդկային պոտենցիալի բացահայտման և խթանման ուղղությամբ:
Համագործակցության նպատակն է աջակցել Արծախից ուժով տեղահանված ընտանիքներին, որոնք բնակվում են Սևանի համայնքում, ոչ միայն հաղթահարելու տեղահանման հետևանքները, այլ նաև դառնալ ակտիվ անդամներ և ներդրողներ իրենց նոր համայնքի զարգացման գործում:
«Դեկավվա հիմնադրամը» մարդկանց հնարավորություն է տալիս նվիրատվություններ կատարել կարիքի մեջ գտնվող ընտանիքներին, հատկապես Արծախից տեղահանվածներին:
IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի բաժնի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանը նշել է. ««Իմ կողքին» ծրագրի հիմնական նպատակն է Արծախից ուժով տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրումը՝ կրթության և աշխատանքի հասանելիության իրական հնարավորություններ ստեղծելով: Այս համագործակցությունը «Դեկավվա հիմնադրամի» հետ կարևոր քայլ է Սևանի համայնքում հաստատված ընտանիքներին երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու համար: Բացի ֆինանսական աջակցությունից, մենք նաև նախատեսում ենք ֆինանսական գիտելիքների դասընթացներ անցկացնել, որպեսզի օգնենք շահառուներին ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ՝ համապատասխան և տեղեկացված ֆինանսական որոշումներ կայացնելու համար»:
«Դեկավվա հիմնադրամի» համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ադրիանա Մարուտյանը նշել է. «Այս ծրագիրը պարզապես մեկ այլ աջակցման նախաձեռնություն չէ, այլ ներդրում համայնքի ապագայի մեջ: Մենք գնահատում ենք մեր գործընկերների վստահությունը և հավատում ենք, որ այս համագործակցությունը հիմք կդնի երկարաժամկետ և չափելի փոփոխությունների»:
Հիշեցնենք, որ «Իմ կողքին» սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակներում IDBank-ը նախապես ստորագրել է համագործակցության հուշագիր Երևանի պետական համալսարանի հետ: Այս համաձայնագրի շրջանակներում ֆինանսավորվել են 103 Արծախի ուսանողների ուսման վարձերը (միայն 35 միլիոն դրամից ավելի), նպաստելով նրանց կրթական առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը:

“Side by Side” Program for Artsakh Families in the Sevan Community: IDBank
IDBank and the Dekavva Charitable Foundation have launched a collaboration within the framework of the “Side by Side” program. The initiative is implemented within the framework of the “Harehas” socio-educational program, building on its experience in community development and education, as well as in identifying and fostering human potential.
The objective of the collaboration is to assist families forcibly displaced from Artsakh residing in the Sevan community, not only to overcome the consequences of the displacement, but also to become active members of and contributors to the development of their new community.
The Dekavva Charitable Foundation provides individuals with the opportunity to make donations to families in need, particularly those displaced from Artsakh.
Tatevik Vardevanyan, Head of Communications and Social Responsibility Programs Department at IDBank, noted: “The “Side by Side” program’s main goal is the socio-economic integration of families forcibly displaced from Artsakh by creating real opportunities for access to education and employment. This partnership with the Dekavva Fund is an important step toward providing long-term support to families settled in the Sevan community. Moreover, our support is not limited only to funding. As in our other projects, we also plan to conduct financial literacy courses to help beneficiaries acquire the necessary knowledge to make appropriate and informed financial decisions.”
Adriana Marutyan, Co-founder and Executive Director of the Dekavva Fund, noted: “This program is not just another support initiative, but an investment in the future of the community. We value the trust of our partners and believe that this collaboration will lay the foundation for long-term and measurable changes.”
It should be recalled that within the framework of the “Side by Side” social responsibility program, IDBank previously signed a memorandum of cooperation with Yerevan State University. Under this agreement, the tuition fees for 103 Artsakh students were funded (more than AMD 35 million), contributing to their educational progress and social stability.