IDBank-ի «Իմ կողքին» ծրագիրը Արծախի ընտանիքների համար Սևանի համայնքում
IDBank-ը և «Դեկավվա հիմնադրամը» սկսել են համագործակցություն «Իմ կողքին» ծրագրի շրջանակներում: Այս նախաձեռնությունը իրականացվում է «Հարեհաս» սոցիալ-կրթական ծրագրի շրջանակներում, հիմնվելով համայնքային զարգացման և կրթության ոլորտում ձեռք բերված փորձի վրա, ինչպես նաև մարդկային պոտենցիալի բացահայտման և խթանման ուղղությամբ:
Համագործակցության նպատակն է աջակցել Արծախից ուժով տեղահանված ընտանիքներին, որոնք բնակվում են Սևանի համայնքում, ոչ միայն հաղթահարելու տեղահանման հետևանքները, այլ նաև դառնալ ակտիվ անդամներ և ներդրողներ իրենց նոր համայնքի զարգացման գործում:
«Դեկավվա հիմնադրամը» մարդկանց հնարավորություն է տալիս նվիրատվություններ կատարել կարիքի մեջ գտնվող ընտանիքներին, հատկապես Արծախից տեղահանվածներին:
IDBank-ի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի բաժնի ղեկավար Թաթևիկ Վարդևանյանը նշել է. ««Իմ կողքին» ծրագրի հիմնական նպատակն է Արծախից ուժով տեղահանված ընտանիքների սոցիալ-տնտեսական ինտեգրումը՝ կրթության և աշխատանքի հասանելիության իրական հնարավորություններ ստեղծելով: Այս համագործակցությունը «Դեկավվա հիմնադրամի» հետ կարևոր քայլ է Սևանի համայնքում հաստատված ընտանիքներին երկարաժամկետ աջակցություն տրամադրելու համար: Բացի ֆինանսական աջակցությունից, մենք նաև նախատեսում ենք ֆինանսական գիտելիքների դասընթացներ անցկացնել, որպեսզի օգնենք շահառուներին ձեռք բերել անհրաժեշտ գիտելիքներ՝ համապատասխան և տեղեկացված ֆինանսական որոշումներ կայացնելու համար»:
«Դեկավվա հիմնադրամի» համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ադրիանա Մարուտյանը նշել է. «Այս ծրագիրը պարզապես մեկ այլ աջակցման նախաձեռնություն չէ, այլ ներդրում համայնքի ապագայի մեջ: Մենք գնահատում ենք մեր գործընկերների վստահությունը և հավատում ենք, որ այս համագործակցությունը հիմք կդնի երկարաժամկետ և չափելի փոփոխությունների»:
Հիշեցնենք, որ «Իմ կողքին» սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակներում IDBank-ը նախապես ստորագրել է համագործակցության հուշագիր Երևանի պետական համալսարանի հետ: Այս համաձայնագրի շրջանակներում ֆինանսավորվել են 103 Արծախի ուսանողների ուսման վարձերը (միայն 35 միլիոն դրամից ավելի), նպաստելով նրանց կրթական առաջընթացին և սոցիալական կայունությանը:

IDBank и благотворительный фонд «Декава» начали сотрудничество в рамках программы «Рядом». Эта инициатива реализуется в рамках социо-образовательной программы «Харехас», основываясь на опыте в области развития сообщества и образования, а также в выявлении и содействии человеческому потенциалу.
Целью сотрудничества является помощь семьям, насильно перемещенным из Арцаха и проживающим в сообществе Севан, не только в преодолении последствий перемещения, но и в том, чтобы стать активными членами и вкладчиками в развитие своего нового сообщества.
Благотворительный фонд «Декава» предоставляет возможность людям делать пожертвования нуждающимся семьям, особенно тем, кто был перемещен из Арцаха.
Татевик Вардеваян, руководитель отдела коммуникаций и программ социальной ответственности IDBank, отметила: «Основная цель программы «Рядом» — социально-экономическая интеграция семей, насильно перемещенных из Арцаха, путем создания реальных возможностей для доступа к образованию и занятости. Это партнерство с фондом «Декава» является важным шагом к предоставлению долгосрочной поддержки семьям, поселившимся в сообществе Севан. Кроме того, наша поддержка не ограничивается только финансированием. Как и в других наших проектах, мы также планируем проводить курсы финансовой грамотности, чтобы помочь бенефициарам приобрести необходимые знания для принятия соответствующих и обоснованных финансовых решений».
Ариана Марутян, соучредитель и исполнительный директор благотворительного фонда «Декава», отметила: «Эта программа — не просто еще одна инициатива поддержки, а инвестиция в будущее сообщества. Мы ценим доверие наших партнеров и верим, что это сотрудничество заложит основу для долгосрочных и измеримых изменений».
Следует напомнить, что в рамках программы социальной ответственности «Рядом» IDBank ранее подписал меморандум о сотрудничестве с Ереванским государственным университетом. В соответствии с этим соглашением были профинансированы учебные взносы для 103 студентов из Арцаха (более 35 миллионов драмов), что способствовало их образовательному прогрессу и социальной стабильности.