Հյուսիսային ծովի նավթը՝ Բրիտանիայի նոր վարչապետի օրոք
Բրիտանիայի նոր վարչապետ Անդի Բեռնհեմը նշում է, որ պատրաստվում է ավելի պրագմատիկ մոտեցում ցուցաբերել Հյուսիսային ծովի նավթի և գազի նախագծերի նկատմամբ, ինչը բարձրացնում է սպասումները, որ կառավարությունը կարող է թույլ տալ որոշ նախկինում հաստատված նախագծերի շարունակություն:
Jackdaw և Rosebank նախագծերը քաղաքականորեն զգայուն են, քանի որ դրանց նախորդ զարգացումը ճանաչվել էր անօրինական՝ հաշվի չառնելով ստորին արտանետումները:
Եթե Բեռնհեմը թույլ տա այս նախագծերի շարունակությունը, դա կարող է առաջացնել ընդդիմություն Լեյբոր կուսակցության ներսում, մինչդեռ կողմնակիցները պնդում են, որ ներքին արտադրությունը կնվազեցնի ներմուծվող էներգիայի վրա կախվածությունը:
Նոր վարչապետի պաշտոնում Բեռնհեմը դեռևս չի հայտարարել իր դիրքորոշումը կլիմայական ճգնաժամի վերաբերյալ, սակայն նա նշանակել է Միատա Ֆահնբուլեհին՝ էներգետիկ անվտանգության և զրոյական արտանետումների նախարար:
Կառավարության 2024 թվականի մանիպուլյացիան բացառել է նոր լիցենզիաների տրամադրումը Հյուսիսային ծովում, սակայն նշել է, որ գործողները չեն վերացվի:
Եթե Բեռնհեմը որոշի աջակցել նոր նավթային և գազային նախագծերին, նա կարող է հանդիպել ընդդիմության և շրջակա միջավայրի պաշտպանների կողմից:

The Battle Over North Sea Oil Is Heating Up Under Britain’s New PM
The new Prime Minister of Britain, Andy Burnham, has signaled a pragmatic approach to North Sea oil and gas, raising expectations that his government could permit some previously approved projects to proceed.
Jackdaw and Rosebank are politically sensitive because their previous development consents were ruled unlawful after failing to account properly for downstream emissions.
Allowing either project to proceed could provoke opposition within Labour, while supporters argue domestic production would reduce reliance on imported energy.
Since taking power in 2024, the Labour Party has introduced a wide range of energy policies supporting renewable energy development and grid infrastructure updates, as well as restrictions on new oil and gas drilling.
Burnham is expected to wait for public consultations on the projects to conclude before making a formal decision.
However, if Burnham decides to back new fossil fuel projects, he risks facing a revolt within the Labour Party and staunch opposition from environmentalists.