Հյուսիսային ծովի նավթը՝ Բրիտանիայի նոր վարչապետի օրոք
Բրիտանիայի նոր վարչապետ Անդի Բեռնհեմը նշում է, որ պատրաստվում է ավելի պրագմատիկ մոտեցում ցուցաբերել Հյուսիսային ծովի նավթի և գազի նախագծերի նկատմամբ, ինչը բարձրացնում է սպասումները, որ կառավարությունը կարող է թույլ տալ որոշ նախկինում հաստատված նախագծերի շարունակություն:
Jackdaw և Rosebank նախագծերը քաղաքականորեն զգայուն են, քանի որ դրանց նախորդ զարգացումը ճանաչվել էր անօրինական՝ հաշվի չառնելով ստորին արտանետումները:
Եթե Բեռնհեմը թույլ տա այս նախագծերի շարունակությունը, դա կարող է առաջացնել ընդդիմություն Լեյբոր կուսակցության ներսում, մինչդեռ կողմնակիցները պնդում են, որ ներքին արտադրությունը կնվազեցնի ներմուծվող էներգիայի վրա կախվածությունը:
Նոր վարչապետի պաշտոնում Բեռնհեմը դեռևս չի հայտարարել իր դիրքորոշումը կլիմայական ճգնաժամի վերաբերյալ, սակայն նա նշանակել է Միատա Ֆահնբուլեհին՝ էներգետիկ անվտանգության և զրոյական արտանետումների նախարար:
Կառավարության 2024 թվականի մանիպուլյացիան բացառել է նոր լիցենզիաների տրամադրումը Հյուսիսային ծովում, սակայն նշել է, որ գործողները չեն վերացվի:
Եթե Բեռնհեմը որոշի աջակցել նոր նավթային և գազային նախագծերին, նա կարող է հանդիպել ընդդիմության և շրջակա միջավայրի պաշտպանների կողմից:

Новый премьер-министр Великобритании Энди Бернхэм заявил о намерении проявить более прагматичный подход к проектам по добыче нефти и газа в Северном море, что повышает ожидания, что правительство может разрешить продолжение некоторых ранее одобренных проектов.
Проекты Jackdaw и Rosebank являются политически чувствительными, поскольку их предыдущие разрешения были признаны незаконными из-за недостаточного учета выбросов.
Если Бернхэм разрешит продолжение этих проектов, это может вызвать оппозицию внутри Лейбористской партии, в то время как сторонники утверждают, что внутреннее производство снизит зависимость от импортируемой энергии.
С момента вступления в должность премьер-министром Бернхэм не делал заявлений о климатическом кризисе, но назначил Миату Фахнбулех в качестве министра энергетической безопасности и нулевых выбросов.
Манифест Лейбористской партии на 2024 год исключает новые лицензии на разведку в Северном море, хотя и утверждает, что существующие лицензии не будут отменены.
Если Бернхэм решит поддержать новые проекты по добыче ископаемого топлива, он рискует столкнуться с оппозицией и критикой со стороны экологов.