Հարավկորեական ավտոարտադրող Hyundai-ն ԱՄՆ-ի շուկայի համար ներկայացրել է Genesis GV90 նոր ֆլագմանային ամբողջությամբ էլեկտրական ամենագնացը: Այս մասին հայտնում է CNBC-ն։
Յոթտեղանոց էլեկտրամեքենան կդառնա պրեմիում դասի բրենդի ամենամեծ մոդելը՝ ԱՄՆ-ում դրա ներկայության տասնամյա պատմության ընթացքում։ Ակնկալվում է, որ նոր մոդելը մեծ ամենագնացների հատվածում կմրցակցի Cadillac-ի, Mercedes-Benz-ի և Rivian-ի մոդելների հետ։
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Խոսե Մունյոսը նշել է, որ մոդելի թողարկումը «Genesis-ի համար նոր գլուխ է բացում՝ հիմնվելով համարձակ նորարարությունների փորձի վրա»։ Արտադրությունը կսկսվի Հարավային Կորեայում գտնվող նոր գործարանում, իսկ վաճառքի մեկնարկը նախատեսվում է հաջորդ տարվա սկզբին։
ԱՄՆ-ում էլեկտրամեքենաների վաճառքի աճը դանդաղել է դաշնային աջակցության չեղարկման ֆոնին, որը ներառում էր մինչև 7500 դոլար սուբսիդիաներ՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտային միջոցների գնման համար։ Չնայած դրան՝ ընթացիկ տարվա առաջին վեց ամիսներին ամերիկյան շուկայում Genesis ավտոմեքենաների վաճառքն աճել է 5%-ով՝ հասնելով 39 088 միավորի։ Սա նշանավորում է բրենդի վաճառքների անընդմեջ աճի արդեն 22-րդ ամիսը։

News | 2026/08/20 14:18
The South Korean automaker Hyundai has unveiled the Genesis GV90, its new flagship fully electric SUV for the US market. This was reported by CNBC.
The seven-seater electric vehicle will become the largest model of the premium brand in its ten-year history in the US. The new model is expected to compete with Cadillac, Mercedes-Benz, and Rivian models in the large SUV segment.
Company CEO Jose Munoz stated that the launch of the model "opens a new chapter for Genesis, based on a bold innovation experience." Production will begin at a new plant in South Korea, with sales expected to start early next year.
The growth of electric vehicle sales in the US has slowed amid the cancellation of federal support, which included subsidies of up to $7,500 for the purchase of environmentally friendly vehicles. Despite this, sales of Genesis vehicles in the US market increased by 5% in the first six months of the current year, reaching 39,088 units. This marks the brand's 22nd consecutive month of sales growth.