2026 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստան այցելել է 1.240 մլն զբոսաշրջիկ, ինչը 7% -ով ավելին է, քան անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Տուրիզմի կոմիտեի հաղորդմամբ, միայն հուլիս ամսին (համեմատած հունիսի հետ) զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է 8.1% -ով՝ հասնելով 198.7 հազար մարդու, իսկ 2025 թվականի հուլիսի հետ համեմատած նվազումը կազմել է 24.6%:
Զբոսաշրջիկների մեծ մասը (25%) կազմում են 35-44 տարեկան անձինք, իսկ 25-34 և 45-54 տարեկանների բաժինը կազմում է 19%: 55-64 տարեկանները կազմում են 13%, իսկ մնացածը՝ այլ տարիքային խմբերից:
Հայաստանում հանգստանալու համար նախընտրում են ռուսաստանցիները (40%), վրացիները (15%), իրանցիները (8%), ինչպես նաև չինացիները, գերմանացիները, ամերիկացիները (յուրաքանչյուրն՝ 2%), ուկրաինացիները (1.5%), ֆրանսիացիները (1.3%), իտալացիները և հնդիկները (յուրաքանչյուրն՝ 1%):

В январе-июле Армению посетило 1.240 млн. туристов - годовой рост составил 7%
В январе-июле 2026 года Армению посетило 1.240 млн. туристов, что на 7% превышает показатель годовой давности.
Как сообщает Комитет по туризму, только за июль (в сравнении с июнем) число туристов сократилось на 8,1% до 198,7 тыс. человек, а в сравнении с июлем 2025 года спад составил 24,6%.
Наибольшую долю составляют туристы в возрасте 35-44 года (25%), далее следуют туристы в возрасте 25-34 и 45-54 года (по 19%), 55-64 года (13%) и другие.
Традиционно в Армении предпочитают отдыхать граждане РФ (40%), Грузии (15%), Ирана (8%), а также Китая, Германии, США (по 2%), Украины (1,5%), Франции (1,3%), Италии и Индии (по 1%).