Հունգարիայի վարչապետ Պետր Մագյարը հայտարարել է, որ երկիրը սպասում է իր միակ ատոմային էլեկտրակայանի՝ Պաքսի, աշխատանքը վերականգնելուն, քանի որ Դանուբի ջրի մակարդակը բարձրանում է անձրևների շնորհիվ:
Այս տարվա ամառվա ընթացքում Հունգարիան և Ռումինիան բախվել են էներգիայի մատակարարման խնդիրների, քանի որ ջերմաստիճանի բարձրացման և անձրևների բացակայության պատճառով Դանուբի ջրի մակարդակը հասել է 90 տարվա ամենացածր մակարդակին:
Հունգարիան ստիպված էր դադարեցնել Պաքսի ատոմակայանի աշխատանքը, ինչը տեղի է ունեցել 44 տարվա ընթացքում առաջին անգամ:
Վերջերս, սակայն, ջրի մակարդակը սկսեց բարձրանալ, և վարչապետը տեղեկացրել է, որ «Դանուբի ջրի մակարդակը 19 սանտիմետրով բարձր է անցյալ շաբաթվա ցածր մակարդակից»: Նա նշել է, որ «հաջորդ շաբաթվա ընթացքում սպասվում են անձրևներ Ավստրիայի ջրատար տարածքներում»:

Ядерная энергия Венгрии возвращается, так как дождь поднимает уровень воды в Дунае
Премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр заявил, что страна ожидает возобновления работы своей единственной атомной электростанции Пакш, поскольку уровень воды в Дунае поднимается благодаря дождям.
В этом году Венгрия и Румыния столкнулись с проблемами поставок электроэнергии, так как жара и отсутствие дождей привели к рекордно низкому уровню воды в Дунае за последние 90 лет.
Венгрия была вынуждена остановить работу атомной электростанции Пакш, что произошло впервые за 44 года.
Однако недавно уровень воды начал подниматься, и премьер-министр сообщил, что «уровень воды в Дунае на 19 сантиметров выше низкой отметки на прошлой неделе». Он отметил, что «в следующую неделю ожидаются дожди в австрийских водосборных районах».