Հուլիսի սպառողական գների ինդեքսը տալիս է ավելի շատ ազատություն Ֆեդերալ պահուստային համակարգին
Հուլիսի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) զեկույցը բարենպաստ էր ներդրողների և Ֆեդերալ պահուստային համակարգի համար: Հիմնական CPI-ն անցյալ ամսվա ընթացքում աճել է 0.1%-ով, իսկ տարեկան մակարդակով՝ 3.4%, ինչը համապատասխանում է Dow Jones-ի տնտեսագետների կանխատեսումներին: Մանրամասն CPI-ն, որը excludes volatile food and energy prices, նույնպես համապատասխանում է կանխատեսումներին:
Զեկույցի հրապարակումը ազդել է բաժնետոմսերի վրա, քանի որ ցույց տվեց, որ ինֆլացիան չի աճում amid ongoing U.S.-Iran war: Սա նաև Ֆեդին հնարավորություն տվեց պահպանել տոկոսադրույքները անփոփոխ հաջորդ քաղաքական հանդիպման ժամանակ սեպտեմբերին:
Chris Rupkey, FWDBonds-ի գլխավոր տնտեսագետ, նշել է. "Մենք այսօր CPI ինֆլացիայի զեկույցում ոչ մի ահազանգ չենք տեսնում, որը կասի Ֆեդի պաշտոնյաներին, որ պետք է շտապեն բարձրացնել տոկոսադրույքները հաջորդ ամսվա ընթացքում:"
CME Group-ի FedWatch գործիքը ցույց տվեց, որ 62% հավանականություն կա, որ Ֆեդը կպահպանի իր գիշերային տոկոսադրույքը 3.5%-3.75% միջակայքում:
Այնուամենայնիվ, Ian Lyngen, BMO Capital Markets-ի ԱՄՆ-ի տոկոսադրույքների ռազմավարության ղեկավար, նշել է, որ "սեպտեմբերի որոշումը այժմ կախված է օգոստոսի աշխատատեղերի և CPI-ի համադրությունից:"
Ահա, թե ինչ են ասել մյուսները փողոցում հուլիսի ինֆլացիայի մասին:
• Lindsay Rosner, Goldman Sachs Asset Management-ի բազմաֆինանսական ներդրումների ղեկավար: "Մեկը անցավ, մեկը մնում է:"
• Ryan Weldon, IFM Investors-ի պորտֆելային կառավարիչ: "Հուլիսի CPI-ի հրապարակումը ներկայացնում է խառը ինֆլացիայի պատկերը:"
• Skyler Weinand, Regan Capital-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն: "Չորեքշաբթի օրը CPI-ն համապատասխանում էր սպասումներին, ինչը ողջունելի նորություն է:"
Այսպիսով, հուլիսի CPI զեկույցը կարող է պահել Ֆեդի պաշտոնյաներին հեռու սեպտեմբերին, սակայն մենք դեռ պետք է սպասենք այլ կարևոր տվյալների:

Июльский индекс потребительских цен дает ФРС больше свободы
Июльский отчет по индексу потребительских цен (CPI) оказался благоприятным для инвесторов и Федеральной резервной системы. Основной CPI вырос на 0.1% в прошлом месяце по сравнению с июнем и составил 3.4% в годовом исчислении, что соответствует консенсус-прогнозам экономистов Dow Jones. Основной CPI, исключающий волатильные цены на продукты питания и энергию, также соответствовал прогнозам.
Релиз отчета оказал поддержку акциям, так как показал, что инфляция не уходит в небытие на фоне продолжающейся войны между США и Ираном. Это также дало ФРС возможность сохранить процентные ставки на неизменном уровне на следующем заседании в сентябре.
Крис Рупки, главный экономист FWDBonds, отметил: "Мы не видим никаких тревожных сигналов в сегодняшнем отчете по инфляции CPI, которые бы сказали чиновникам ФРС, что нужно спешить с повышением процентных ставок в следующем месяце."
Инструмент FedWatch CME Group показал, что вероятность сохранения ФРС своей ночной процентной ставки в диапазоне 3.5%-3.75% составляет 62%.
Тем не менее, Иан Линген, глава стратегии процентных ставок в BMO Capital Markets, отметил, что "решение по сентябрю теперь зависит от сочетания данных по занятости и CPI за август."
Вот что другие на Уолл-стрит сказали о июльской инфляции:
• Линдсей Рознер, глава многосекторальных фиксированных доходов в Goldman Sachs Asset Management: "Один прошел, один остался."
• Райан Уэлдон, управляющий портфелем в IFM Investors: "Релиз CPI за июль представил смешанную картину инфляции."
• Скайлер Вайнад, главный инвестиционный директор Regan Capital: "CPI в среду соответствовал ожиданиям, что является хорошей новостью."
Таким образом, июльский отчет CPI может удержать чиновников ФРС от повышения ставок в сентябре, но нам все еще нужно ждать других важных данных.