Հուլիսի սպառողական գների ինդեքսը տալիս է ավելի շատ ազատություն Ֆեդերալ պահուստային համակարգին
Հուլիսի սպառողական գների ինդեքսի (CPI) զեկույցը բարենպաստ էր ներդրողների և Ֆեդերալ պահուստային համակարգի համար: Հիմնական CPI-ն անցյալ ամսվա ընթացքում աճել է 0.1%-ով, իսկ տարեկան մակարդակով՝ 3.4%, ինչը համապատասխանում է Dow Jones-ի տնտեսագետների կանխատեսումներին: Մանրամասն CPI-ն, որը excludes volatile food and energy prices, նույնպես համապատասխանում է կանխատեսումներին:
Զեկույցի հրապարակումը ազդել է բաժնետոմսերի վրա, քանի որ ցույց տվեց, որ ինֆլացիան չի աճում amid ongoing U.S.-Iran war: Սա նաև Ֆեդին հնարավորություն տվեց պահպանել տոկոսադրույքները անփոփոխ հաջորդ քաղաքական հանդիպման ժամանակ սեպտեմբերին:
Chris Rupkey, FWDBonds-ի գլխավոր տնտեսագետ, նշել է. "Մենք այսօր CPI ինֆլացիայի զեկույցում ոչ մի ահազանգ չենք տեսնում, որը կասի Ֆեդի պաշտոնյաներին, որ պետք է շտապեն բարձրացնել տոկոսադրույքները հաջորդ ամսվա ընթացքում:"
CME Group-ի FedWatch գործիքը ցույց տվեց, որ 62% հավանականություն կա, որ Ֆեդը կպահպանի իր գիշերային տոկոսադրույքը 3.5%-3.75% միջակայքում:
Այնուամենայնիվ, Ian Lyngen, BMO Capital Markets-ի ԱՄՆ-ի տոկոսադրույքների ռազմավարության ղեկավար, նշել է, որ "սեպտեմբերի որոշումը այժմ կախված է օգոստոսի աշխատատեղերի և CPI-ի համադրությունից:"
Ահա, թե ինչ են ասել մյուսները փողոցում հուլիսի ինֆլացիայի մասին:
• Lindsay Rosner, Goldman Sachs Asset Management-ի բազմաֆինանսական ներդրումների ղեկավար: "Մեկը անցավ, մեկը մնում է:"
• Ryan Weldon, IFM Investors-ի պորտֆելային կառավարիչ: "Հուլիսի CPI-ի հրապարակումը ներկայացնում է խառը ինֆլացիայի պատկերը:"
• Skyler Weinand, Regan Capital-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն: "Չորեքշաբթի օրը CPI-ն համապատասխանում էր սպասումներին, ինչը ողջունելի նորություն է:"
Այսպիսով, հուլիսի CPI զեկույցը կարող է պահել Ֆեդի պաշտոնյաներին հեռու սեպտեմբերին, սակայն մենք դեռ պետք է սպասենք այլ կարևոր տվյալների:

July's consumer price index (CPI) report favored investors and the Federal Reserve. Headline CPI rose 0.1% last month from June, and at an annual rate of 3.4%, matching Dow Jones consensus estimates from economists. Core CPI, which strips out volatile food and energy prices, also matched estimates.
The release boosted stocks as it signaled that inflation wasn't running away amid the ongoing U.S.-Iran war. It also gave the Fed some room to keep interest rates unchanged at their next policy meeting in September.
Chris Rupkey, chief economist at FWDBonds, noted, "We don't see any alarm bells ringing in today's CPI inflation report that would tell Fed officials to rush out and hike interest rates next month."
Indeed, the CME Group's FedWatch tool showed a 62% chance the Fed will keep its overnight rate in a range of 3.5%-3.75%.
However, Ian Lyngen, head of U.S. rates strategy at BMO Capital Markets, stated, "The September decision now comes down to the August payrolls and CPI combination."
Here's what others on the Street had to say about the July inflation print:
- Lindsay Rosner, head of multi-sector fixed income investing at Goldman Sachs Asset Management: "One down, one to go."
- Ryan Weldon, portfolio manager at IFM Investors: "The July CPI release presented a mixed inflation picture."
- Skyler Weinand, chief investment officer at Regan Capital: "Wednesday's CPI was in-line with expectations, which is welcome news."
Thus, the July CPI report may keep Fed officials at bay from raising rates in September, but we still need to wait for other key data.