Հուլիսին ԱՄՆ-ում ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղերը անսպասելիորեն նվազել են, սակայն նվազել է նաև գործազրկության մակարդակը, ինչը ներդրողներին թողնում է խառնաշփոթ ազդակներ:
Ահա երեք հիմնական takeaway-ներ:
- Մոլորեցնող թվեր: 23,000 աշխատատեղերի նվազումը այնքան էլ վատ չէր, որքան թվում էր, իսկ 4.1%-ով գործազրկության մակարդակի նվազումը այնքան էլ լավ չէր: Կառավարական աշխատողների 53,000-ի կորուստը հիմնական պատճառն էր, ինչը տնտեսագետները համարում են, որ հիմնականում պայմանավորված է սեզոնային գործոններով, որոնք կարող են վերանայվել: Մասնավոր աշխատատեղերը իրականում աճել են 30,000-ով:
- Աշխատանքային ուժի նվազումը: Աշխատանքային ուժի մասնակցության մակարդակը նվազել է 61.4%-ով, ինչը այս տարի արդեն 0.7 տոկոսային կետով նվազել է մոտ 1.4 միլիոն մարդու արտահոսքի պատճառով:
- Ֆեդերալ պահուստային համակարգի քայլերը: Մարկետները արձագանքել են զեկույցին, բացառելով սեպտեմբերի տոկոսադրույքի բարձրացումը: Սակայն կենտրոնական բանկի քաղաքական գործիչները կարող են ավելի շատ ազդակներ վերցնել գործազրկության մակարդակի նվազումից:
Նրանք ասել են.
«Այս զեկույցը նման է հայելու սրահի, որը մոլորեցնում է ներդրողներին տարբեր ազդակներով, թե արդյոք աշխատանքի վերականգնումը կանգ է առնում»: — Քևին Գորդոն, մակրո հետազոտությունների և ռազմավարության ղեկավար, Schwab Center for Financial Research.
«Մենք համաձայն ենք, որ [հուլիսի] աշխատանքի զեկույցը մի փոքր մեղմ է: Բայց մենք շարունակում ենք մեր կանխատեսումը, որ Ֆեդը այս տարի 75 [բազիսային կետով] կբարձրացնի տոկոսադրույքները, սկսելով [սեպտեմբերից]»: — Ադիտյա Բհավե, ԱՄՆ տնտեսագետ, Bank of America.
«Չնայած բորսայի շուկան հավանաբար ողջունելու է զեկույցի մեղմ ազդեցությունները, ներդրողները պետք է զգուշանան տնտեսության ապագա աճի հնարավորություններից, որտեղ ավելի քիչ մարդիկ են աշխատում»: — Պիտեր Գրաֆ, Amova Asset Management Americas-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն.

Три ключевых вывода из разочаровывающего отчета по занятости за июль
В июле в США неожиданно сократилось количество рабочих мест вне сельского хозяйства, но также снизился уровень безработицы, оставив инвесторов с противоречивыми сигналами о том, как воспринимать последний отчет по занятости.
Вот три ключевых вывода:
1. Обманчивые цифры: Снижение числа рабочих мест на 23 000 не было таким плохим, как казалось, а снижение уровня безработицы до 4,1% не было таким хорошим, как выглядело. Основной причиной негативного заголовка стало сокращение числа государственных работников на 53 000, что, по словам экономистов, в значительной степени связано с сезонными факторами, которые могут быть пересмотрены. Частные рабочие места на самом деле увеличились на 30 000.
2. Исчезающая рабочая сила: Уровень участия в рабочей силе снизился до 61,4%, что на 0,7 процентного пункта меньше только в этом году из-за ухода почти 1,4 миллиона человек. В этом числе есть сильный элемент иммиграционного шума, но это все равно меняет динамику, по которой политики будут оценивать рынок труда.
3. Что насчет ФРС? Рынки отреагировали на отчет, исключив повышение ставки в сентябре. Однако политики центрального банка могут обратить больше внимания на снижение уровня безработицы, так как они могут рассматривать это как индикатор относительно стабильного рынка труда.
Они сказали:
«Этот отчет похож на зал зеркал, обманывающий инвесторов различными сигналами о том, стагнирует ли восстановление труда». — Кевин Гордон, глава макроисследований и стратегии в Schwab Center for Financial Research.
«Мы согласны с тем, что [июльский] отчет по занятости в целом был немного мягким. Но мы придерживаемся нашего прогноза, что ФРС повысит ставку на 75 [базисных пунктов] в этом году, начиная с [сентября]. ФРС, вероятно, будет больше сосредоточена на инфляции, чем на труде». — Адитья Бхаве, экономист США, Bank of America.
«Хотя фондовый рынок, вероятно, приветствует мягкие последствия отчета, инвесторы должны быть осторожны с будущими темпами роста экономики, где меньше людей работают». — Петер Граф, главный инвестиционный директор Amova Asset Management Americas.