Հուլիսին ԱՄՆ-ում ոչ գյուղատնտեսական աշխատատեղերը անսպասելիորեն նվազել են, սակայն նվազել է նաև գործազրկության մակարդակը, ինչը ներդրողներին թողնում է խառնաշփոթ ազդակներ:
Ահա երեք հիմնական takeaway-ներ:
- Մոլորեցնող թվեր: 23,000 աշխատատեղերի նվազումը այնքան էլ վատ չէր, որքան թվում էր, իսկ 4.1%-ով գործազրկության մակարդակի նվազումը այնքան էլ լավ չէր: Կառավարական աշխատողների 53,000-ի կորուստը հիմնական պատճառն էր, ինչը տնտեսագետները համարում են, որ հիմնականում պայմանավորված է սեզոնային գործոններով, որոնք կարող են վերանայվել: Մասնավոր աշխատատեղերը իրականում աճել են 30,000-ով:
- Աշխատանքային ուժի նվազումը: Աշխատանքային ուժի մասնակցության մակարդակը նվազել է 61.4%-ով, ինչը այս տարի արդեն 0.7 տոկոսային կետով նվազել է մոտ 1.4 միլիոն մարդու արտահոսքի պատճառով:
- Ֆեդերալ պահուստային համակարգի քայլերը: Մարկետները արձագանքել են զեկույցին, բացառելով սեպտեմբերի տոկոսադրույքի բարձրացումը: Սակայն կենտրոնական բանկի քաղաքական գործիչները կարող են ավելի շատ ազդակներ վերցնել գործազրկության մակարդակի նվազումից:
Նրանք ասել են.
«Այս զեկույցը նման է հայելու սրահի, որը մոլորեցնում է ներդրողներին տարբեր ազդակներով, թե արդյոք աշխատանքի վերականգնումը կանգ է առնում»: — Քևին Գորդոն, մակրո հետազոտությունների և ռազմավարության ղեկավար, Schwab Center for Financial Research.
«Մենք համաձայն ենք, որ [հուլիսի] աշխատանքի զեկույցը մի փոքր մեղմ է: Բայց մենք շարունակում ենք մեր կանխատեսումը, որ Ֆեդը այս տարի 75 [բազիսային կետով] կբարձրացնի տոկոսադրույքները, սկսելով [սեպտեմբերից]»: — Ադիտյա Բհավե, ԱՄՆ տնտեսագետ, Bank of America.
«Չնայած բորսայի շուկան հավանաբար ողջունելու է զեկույցի մեղմ ազդեցությունները, ներդրողները պետք է զգուշանան տնտեսության ապագա աճի հնարավորություններից, որտեղ ավելի քիչ մարդիկ են աշխատում»: — Պիտեր Գրաֆ, Amova Asset Management Americas-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն.

Here are three key takeaways from the disappointing July jobs report
Nonfarm payrolls in the U.S. unexpectedly declined in July, but so did the unemployment rate, leaving investors with mixed signals on how to process the latest jobs report.
Here are three key takeaways:
1. Misleading numbers: The payroll decline of 23,000 wasn't quite as bad as it looked and the drop in the unemployment rate to 4.1% wasn't nearly as good as it looked. The main reason for the red headline number was a loss of 53,000 government workers, a development economists say was largely owing to seasonal factors that could get revised away. Private payrolls actually rose by 30,000.
2. The vanishing labor force: On that labor force theme, the participation rate edged down to 61.4%, now off 0.7 percentage point this year alone due to the exodus of nearly 1.4 million people. There's a strong degree of immigration noise in that number, but it still changes the dynamics by which policymakers will evaluate the labor market.
3. Whither the Fed? Markets reacted to the report by taking a September rate hike off the table. Not so fast: Central bank policymakers may take more signal from the lower unemployment rate as they could view it as an indicator of a relatively stable labor market.
They said it:
"This report is like a hall of mirrors, tricking investors with different signals about whether labor's recovery is stalling." — Kevin Gordon, head of macro research and strategy at the Schwab Center for Financial Research.
"We agree that the [July] jobs report was a bit dovish on net. But we are sticking with our call that the Fed will hike by 75 [basis points] this year, starting in [September]. The Fed is likely to remain more focused on inflation than labor." — Aditya Bhave, U.S. economist, Bank of America.
"Although the stock market is likely to welcome the dovish implications of the report, investors should be wary of the future growth potential of an economy where fewer people are working." — Peter Graf, chief Investment officer at Amova Asset Management Americas.