Հսկիչ մարմիններն ու բանկերը մեծացնում են կանխատեսման շուկաների վերահսկողությունը
ԱՄՆ-ի Commodity Futures Trading Commission-ը (CFTC) վերանայում է կանխատեսման շուկաների, հատկապես «նշում» շուկաների, կարգավորումը: Այս մասին տեղեկություններ են հաղորդել CNBC-ին մոտ կանգնած աղբյուրները:
Պատասխանելով այս հարցին, կանխատեսման շուկա Kalshi-ն փակել է սպորտային թեմաներով նշում շուկաները, մինչդեռ մրցակից Polymarket-ը չի գործում նշում շուկաներով CFTC-ի կողմից կարգավորվող ԱՄՆ շուկայում:
Նշված է, որ JPMorgan-ը անցյալ տարի Polymarket-ին զրկել է ֆինանսական ծառայություններից:
Ամենաշատ վերահսկվողները
Նշում շուկաները կանխատեսման շուկաների ամենաշատ վերահսկվող առաջարկներն են: Մասնագետները դրանք դիտարկում են որպես հեշտությամբ մանիպուլյացիայի ենթակա, և որոշ հարթակներ չեն առաջարկում դրանք:
Kalshi-ում նշում շուկաները անցյալ ամիս ունեցել են մոտ $3.3 միլիոն առևտրային ծավալ:
Հուլիսին CFTC-ն սկսել է հետաքննություն նախկին հեռախոսային օպերատորի նկատմամբ, ով allegedly 90,000 դոլար շահույթ է ստացել Kalshi-ում:
Հանդիպում հաջորդ շաբաթ
Այս հետաքննությունը տեղի է ունենում CFTC-ի Innovation Advisory Committee-ի հանդիպման նախօրեին, որը տեղի կունենա օգոստոսի 20-ին:
Washington-ի նահանգի դատավորը նախօրեին հրաման է տվել Kalshi-ի մի քանի շուկաների գործունեությունը արգելելու մասին:

Комиссия по товарным фьючерсам США (CFTC) проводит обзор регулирования предсказательных рынков, в частности, так называемых "рынков упоминаний". Об этом сообщили источники CNBC.
В ответ на это предсказательный рынок Kalshi закрыл свои спортивные рынки упоминаний, в то время как конкурент Polymarket не работает с такими рынками на регулируемой CFTC платформе в США.
Отдельно сообщается, что JPMorgan лишил Polymarket финансовых услуг в прошлом году.
Наиболее контролируемые
Рынки упоминаний являются одними из самых контролируемых предложений на предсказательных рынках. Критики считают их легко манипулируемыми, и некоторые платформы не предлагают их.
На Kalshi объем торгов на рынках упоминаний составил около 3,3 миллиона долларов в прошлом месяце.
В июле CFTC начала расследование в отношении бывшего оператора телесуфлера, который, как утверждается, заработал 90 000 долларов на ставках на содержание речей Трампа.
Встреча на следующей неделе
Это расследование происходит перед встречей Консультативного комитета по инновациям CFTC, которая состоится 20 августа.