HP-ն ստորագրել է բազմամյա գլոբալ համաձայնագիր Huawei-ի որոշ WiFi արտոնագրերի լիցենզավորման համար, ինչպես հայտնել են ընկերությունները:
Այս համաձայնագիրը նշում է Huawei-ի տեխնոլոգիայի ընդունումը Չինաստանից դուրս, չնայած որ ԱՄՆ-ն 2019 թվականին ընկերությունը սև ցուցակում է դրել, ինչը սահմանափակել է նրա համագործակցությունը ամերիկյան մատակարարների, ինչպիսիք են Google-ը:
HP-ն նշել է, որ «այս լիցենզիան ներառում է Wi-Fi տեխնոլոգիայի ստանդարտ-essential արտոնագրեր, որոնք լայնորեն օգտագործվում են արդյունաբերության մեջ և սովորական են ընկերությունների համար, որոնց արտադրանքները միանում են Wi-Fi-ին»: HP-ն նաև ընդգծել է, որ դա նորություն չէ և չի ներկայացնում ավելի լայն ռազմավարական կամ առևտրային հարաբերություններ Huawei-ի հետ:
Այս համաձայնագիրը գալիս է HP-ի, Huawei-ի և այլ ընկերությունների միջև արտոնագրային վեճից հետո, որը անցյալ աշնանը հանգեցրեց համաձայնության, որը թույլ է տվել ամերիկյան ընկերությանը մուտք ունենալ 2000 արտոնագրերի պուլին, որոնք վերաբերում են անլար ցանցային կապին:

HP сотрудничает с Huawei, попавшей в черный список США
HP подписала многолетнее глобальное соглашение о лицензировании определенных патентов WiFi у китайского телекоммуникационного гиганта Huawei, как сообщили компании в среду.
Это свидетельствует о принятии технологий Huawei за пределами Китая, несмотря на то, что США внесли компанию в черный список в 2019 году, что ограничило ее сотрудничество с американскими поставщиками, такими как Google.
HP заявила: «Это лицензия на стандартные патенты, охватывающая технологии Wi-Fi — нечто, что широко используется в отрасли и является обычным для компаний, чья продукция подключается к Wi-Fi. Это не ново и не представляет собой более широкие стратегические или коммерческие отношения, партнерство или сотрудничество с Huawei».
Сделка стала результатом патентного спора между HP, Huawei и другими компаниями, который в прошлом году привел к соглашению, позволяющему американской компании получить доступ к пулу из 2000 патентов, связанных с беспроводной сетью. Huawei была одним из учредителей патентного пула под названием Sisvel WiFi 6.
Последнее глобальное соглашение о взаимном лицензировании включает «ценные взаимные права на патенты от HP», - сказал Стивен Гейзлер, представлявший Huawei на переговорах, в заявлении.