Հորմուզի նեղուցում անհայտ ծագման արկը հարվածել է բեռնատար նավի, հայտնում է Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի կազմակերպությունը (UKMTO)՝ հավելելով, որ տուժածներ չկան:
Ինչպես հաղորդում է կազմակերպությունը, արկը հարվածել է Bulk Carrier նավի կորպուսին ուրբաթ երեկոյան՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում։
Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը լարված է արդեն մի քանի ամիս, երբ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական գործողություններ սկսեցին Իրանի դեմ։ Թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ Իրանը պնդում են, որ իրենք են վերահսկում նեղուցը, որտեղով պատերազմից առաջ փոխադրվում էր աշխարհում սպառվող նավթի 1/5-րդը, սակայն այժմ միայն սահմանափակ թվով նավեր են անցնում:
ԱՄՆ նախագահն այսօր հայտարարել է, որ շուտով Հորմուզի նեղուցն ԱՄՆ տարածք կհայտարարի, մինչ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն «աննախադեպ» պատժամիջոցներ է պատրաստում Իրանի դեմ, որոնց մասին ավելի մանրամասն կհայտարարի հաջորդ շաբաթ։

В Хормузском проливе был поражен грузовой корабль
В Хормузском проливе неизвестного происхождения снаряд попал в грузовой корабль, сообщает Морская торговая организация Великобритании (UKMTO), добавляя, что пострадавших нет.
Как сообщает организация, снаряд попал в корпус Bulk Carrier в пятницу вечером около 20:00.
Ситуация в Хормузском проливе напряженная уже несколько месяцев, когда США и Израиль начали военные операции против Ирана. И США, и Иран утверждают, что контролируют пролив, через который до войны перевозилось 1/5 мирового потребляемого нефти, но сейчас проходит лишь ограниченное количество судов.
Президент США сегодня заявил, что вскоре Хормузский пролив будет объявлен территорией США, в то время как Министерство финансов США готовит «беспрецедентные» санкции против Ирана, о которых будет объявлено более подробно на следующей неделе.