Հորմուզի նեղուցում անհայտ ծագման արկը հարվածել է բեռնատար նավի, հայտնում է Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրի կազմակերպությունը (UKMTO)՝ հավելելով, որ տուժածներ չկան:
Ինչպես հաղորդում է կազմակերպությունը, արկը հարվածել է Bulk Carrier նավի կորպուսին ուրբաթ երեկոյան՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում։
Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը լարված է արդեն մի քանի ամիս, երբ ԱՄՆ-ն և Իսրայելը ռազմական գործողություններ սկսեցին Իրանի դեմ։ Թե՛ ԱՄՆ-ն, թե՛ Իրանը պնդում են, որ իրենք են վերահսկում նեղուցը, որտեղով պատերազմից առաջ փոխադրվում էր աշխարհում սպառվող նավթի 1/5-րդը, սակայն այժմ միայն սահմանափակ թվով նավեր են անցնում:
ԱՄՆ նախագահն այսօր հայտարարել է, որ շուտով Հորմուզի նեղուցն ԱՄՆ տարածք կհայտարարի, մինչ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն «աննախադեպ» պատժամիջոցներ է պատրաստում Իրանի դեմ, որոնց մասին ավելի մանրամասն կհայտարարի հաջորդ շաբաթ։

Cargo Ship Hit in the Strait of Hormuz
A cargo ship was hit by an unknown origin projectile in the Strait of Hormuz, reports the UK Maritime Trade Organization (UKMTO), adding that there are no casualties.
According to the organization, the projectile struck the hull of a Bulk Carrier on Friday evening around 8:00 PM.
The situation in the Strait of Hormuz has been tense for several months, as the US and Israel began military operations against Iran. Both the US and Iran claim to control the strait, through which 1/5 of the world's consumed oil was transported before the war, but now only a limited number of vessels are passing through.
The US President announced today that the Strait of Hormuz will soon be declared US territory, while the US Treasury is preparing “unprecedented” sanctions against Iran, which will be detailed next week.