Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը ճնշում է ԱՄՆ տնտեսությունը
Իրանի հետ պատերազմի հետևանքով Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը խաթարել է Մերձավոր Արևելքից էներգակիրների մատակարարումները և թուլացրել ԱՄՆ-ի էներգետիկ առավելությունը, գրում է The Financial Times-ը:
ԱՄՆ-ը շարունակում է մնալ աշխարհում նավթի խոշորագույն արտադրողը, սակայն արդյունահանման աճը գրեթե կանգ է առել: ԱՄՆ Էներգետիկ տեղեկատվության վարչության կանխատեսմամբ՝ այս տարի արդյունահանումը կավելանա ընդամենը օրական 200 հազար բարելով, մինչդեռ Հորմուզի նեղուցի շրջափակման հետևանքով շուկայից դուրս է մնացել օրական մոտ 20 մլն բարել մատակարարում:
Պատերազմը նաև բարձրացրել է ԱՄՆ-ում վառելիքի գները. հակամարտության սկզբից բենզինն ու դիզելային վառելիքը թանկացել են շուրջ 40%-ով: Մայիսին գնաճը հասել է 4.2%-ի՝ երեք տարվա առավելագույնին, իսկ 30-ամյա հիփոթեքային վարկերի տոկոսադրույքները բարձրացել են 5.98%-ից մինչև 6.65%:
Տնտեսական աճը նույնպես սպասվածից թույլ է: 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով աճել է 1.5%-ով՝ զգալիորեն ցածր կառավարության ավելի բարձր կանխատեսումներից:
S&P Global Energy-ը կանխատեսում է, որ մինչև 2035 թվականը ԱՄՆ-ում նավթի վերամշակման ծավալը կնվազի 7%-ով՝ մինչև օրական 16.7 մլն բարել: Միաժամանակ ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի նավթավերամշակման գործարանները վառելիքի պակասի պատճառով արդեն աշխատում են գրեթե առավելագույն հզորությամբ:
Մինչ պատերազմը Հորմուզի նեղուցով անցնում էր նավթի և հեղուկացված բնական գազի համաշխարհային մատակարարումների մոտ մեկ հինգերորդը:

Блокада Ормузского пролива давит на экономику США
Блокада Ормузского пролива из-за войны с Ираном нарушила поставки энергоресурсов из Ближнего Востока и ослабила энергетическое преимущество США, сообщает The Financial Times.
США по-прежнему остаются крупнейшим производителем нефти в мире, однако рост добычи практически остановился. По прогнозам Управления энергетической информации США, в этом году добыча увеличится всего на 200 тысяч баррелей в день, в то время как из-за блокады Ормузского пролива с рынка выбыли поставки почти 20 миллионов баррелей в день.
Война также привела к росту цен на топливо в США: с начала конфликта бензин и дизельное топливо подорожали примерно на 40%. В мае инфляция достигла 4,2% — максимума за три года, а процентные ставки по 30-летним ипотечным кредитам выросли с 5,98% до 6,65%.
Экономический рост также оказался ниже ожидаемого. Во втором квартале 2026 года ВВП вырос на 1,5% в годовом исчислении, что значительно ниже более высоких прогнозов правительства.
S&P Global Energy прогнозирует, что к 2035 году объем переработки нефти в США сократится на 7% — до 16,7 миллиона баррелей в день. В то же время нефтеперерабатывающие заводы США и Европы уже работают почти на максимальной мощности из-за нехватки топлива.
До войны через Ормузский пролив проходила почти пятая часть мировых поставок нефти и сжиженного природного газа.