Հորմուզի նեղուցը կբացվի միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն ընդունի Իրանի պայմանները
Հորմուզի նեղուցը կբացվի միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն ընդունի Իրանի պայմանները: Այս մասին Press TV-ի հաղորդմամբ, ասել է Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի (SNSC) նորանշանակ ղեկավար Մոհսեն Ռեզային Թեհրանում Չինաստանի դեսպան Զոնգ Պիյուի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի փոխում իր վարքագիծը և չի ընդունում Իրանի պայմանները, Հորմուզի նեղուցը չի վերաբացվի», - ասել է Ռեզային:
Նա  հերթական անգամ հիշեցրել է, որ եթե Իրանը և Օմանը համաձայնության գան ջրային ճանապարհով տարանցիկ ուղիների վերաբերյալ, այդ համաձայնագիրը որևէ ազդեցություն չի ունենա Իրանի՝ նեղուցը վերաբացնելու որոշման վրա:
Հունիսին Իրանը և ԱՄՆ-ն ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր (MoU), որը թույլ է տվել Իրանին կառավարել նեղուցը և աստիճանաբար վերականգնել տարանցումը նորմալ մակարդակի՝ ԱՄՆ-ի կողմից երկրի նկատմամբ պատժամիջոցների և շրջափակման վերացման դիմաց:
Սակայն, Իրանը վերականգնեց սահմանափակումները Հորմուզում այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն խախտեց փոխըմբռնման հուշագրի պայմանները՝ փորձելով խաթարել Իրանի կողմից նեղուցի կառավարումը:
Իրանում Չինաստանի դեսպանի հետ հանդիպման ժամանակ Ռեզային բարձր է գնահատել Չինաստանի որոշումը՝ դեմ լինել մարտ ամսին Իրանի դեմ ԱՄՆ-իսրայելական պատերազմի ժամանակ ՄԱԿ-ի Անվտանգության Councils-ում ներկայացված հակաիրանական և անօրինական բանաձևի նախագծին:
«Մենք կարծում ենք, որ Իրանը, բացի իր ուժից, օժտված է խոհեմությամբ և իմաստությամբ և ունակ է կառավարել իրավիճակը», - ասել է նա:
Իրանի անվտանգության ղեկավարը նաև X-ում  հաղորդագրություն է հրապարակել Հորմուզի նեղուցի խնդրի վերաբերյալ:
«Իրանի ուղերձը հստակ է: Հորմուզի նեղուցը չի վերաբացվի, քանի դեռ ԱՄՆ-ն չի դադարեցրել պատերազմն ու շրջափակումը, չի ազատել Իրանի սառեցված ակտիվները և չի համաձայնել տարածաշրջանային հրադադարի, այդ թվում՝ Լիբանանում և Գազայում», - ասել է Ռեզային՝ հավելելով, որ մինչև բոլոր պայմանները չբավարարվեն, նեղուցը կմնա փակ:

Хормузский пролив откроется только в том случае, если США примут условия Ирана. Об этом, как сообщает Press TV, заявил новый глава Высшего совета национальной безопасности Ирана (SNSC) Мохсен Резаи на встрече в Тегеране с послом Китая Зонг Пию:
«Пока США не изменят свое поведение и не примут условия Ирана, Хормузский пролив не будет открыт», - сказал Резаи на встрече.
Он снова напомнил, что если Иран и Оман достигнут соглашения о транзитных путях по водным маршрутам, это соглашение не повлияет на решение Ирана о восстановлении пролива.
В июне Иран и США подписали меморандум о взаимопонимании (MoU), который позволил Ирану управлять проливом и постепенно восстановить транзит до нормального уровня в обмен на снятие санкций и блокады со стороны США.
Однако Иран восстановил ограничения в Хормузе после того, как США нарушили условия меморандума о взаимопонимании, пытаясь подорвать управление Ираном проливом.
На встрече с послом Китая в Иране Резаи высоко оценил решение Китая выступить против антииранской и незаконной резолюции, представленной в Совете Безопасности ООН во время войны США и Израиля против Ирана в марте.
«Мы считаем, что Иран, помимо своей силы, обладает мудростью и способностью управлять ситуацией», - сказал он.
Глава иранской безопасности также опубликовал сообщение о проблеме Хормузского пролива на X.
«Послание Ирана ясно: Хормузский пролив не будет открыт, пока США не прекратят войну и блокаду, не освободят замороженные активы Ирана и не согласуются на прекращение огня в регионе, включая Ливан и Газу», - сказал Резаи, добавив, что до выполнения всех условий пролив останется закрытым.