Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը վերահաստատել է Հորմուզի նեղուցի վերաբացման համար Իրանի պայմանները՝ ասելով, որ ռազմավարական ջրային ճանապարհը չի վերաբացվի մինչև Միացյալ Նահանգները չվերացնի իր շրջափակումը, պատժամիջոցները և Իսլամական Հանրապետության սառեցված ակտիվները: Այս մասին հայտնում է «Իրնա» լրատվական գործակալությունը։
Այսօր խորհրդարանի առցանց նիստում ելույթ ունենալով՝ Ղալիբաֆը անդրադարձել է մի շարք ներքին և տարածաշրջանային հարցերի, մասնավորապես՝ Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի չկատարմանը (MoU), որը ստորագրվել էր անձամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։
Իսլամական հեղափոխության նահատակ առաջնորդին հարգանքի տուրք մատուցելիս՝ Ղալիբաֆը նշել է, որ Այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիի 48 տարվա առաջնորդությունը պատրաստել է Իրանի ժողովրդին և զինված ուժերին միասնական և անսասան կանգնելու ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռեժիմի կողմից ձեռնարկված ագրեսիայի դեմ։
Հայտարարելով, որ ամբողջ աշխարհը ճանաչել է ինքնիշխան և անկախ Իրանի հաղթանակը ամերիկա-իսրայելական թշնամու նկատմամբ, խորհրդարանական բարձրաստիճան անդամը հանդիմանել է Վաշինգտոնի և Թել Ավիվի ռեժիմներին Իսլամական Հանրապետության սրբազան համակարգը տապալելու իրենց մոլորության համար։
Ղալիբաֆը նաև մատնանշել է Թրամփի կողմից Թեհրանի հետ Պակիստանի միջնորդությամբ կնքված փոխըմբռնման հուշագրից հրաժարվելը՝ ասելով, որ ԱՄՆ-ի կողմից փաստաթղթի չկատարումը հուսահատությունից էր, բայց գործնականում դա Վաշինգտոնի համար մեծ դիվանագիտական պարտություն էր։
Նա նշել է, որ Իրանի զինված ուժերը շարունակում են սերտորեն խորհրդակցել երկրի դիվանագիտական ապարատի հետ և գործնական ու ջախջախիչ պատասխան են տվել ՝ թշնամուն ցույց տալով, որ իրանական ազգը՝ միասնությամբ, քաջությամբ և բանականությամբ, չի տատանվի պահանջել իր իրավունքները։

Галебафф: Ормузский пролив не откроется до отмены санкций США против Ирана
Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф подтвердил условия Ирана для открытия Ормузского пролива, заявив, что стратегический водный путь не будет открыт, пока Соединенные Штаты не отменят свою блокаду, санкции и замороженные активы Исламской Республики. Об этом сообщает новостное агентство "Ирна".
Сегодня, выступая на онлайн-заседании парламента, Галибаф затронул ряд внутренних и региональных вопросов, в частности, невыполнение меморандума о взаимопонимании с Исламабадом (MoU), который был подписан лично президентом Дональдом Трампом.
Отдавая дань уважения мученику Исламской революции, Галибаф отметил, что 48-летнее руководство аятоллы Сейеда Али Хаменеи подготовило народ Ирана и вооруженные силы к единству и непоколебимости перед агрессией режимов США и Израиля.
Заявив, что весь мир признал суверенную и независимую победу Ирана над американо-израильским врагом, высокопоставленный парламентарий осудил режимы Вашингтона и Тель-Авива за их заблуждение в попытке свергнуть священную систему Исламской Республики.
Галибаф также указал на отказ Трампа от меморандума о взаимопонимании, заключенного с Тегераном при посредничестве Пакистана, отметив, что невыполнение документа со стороны США было следствием отчаяния, но на практике это стало большим дипломатическим поражением для Вашингтона.
Он отметил, что вооруженные силы Ирана продолжают тесно консультироваться с дипломатическим аппаратом страны и дают практичные и сокрушительные ответы, показывая врагу, что иранский народ, с единством, храбростью и разумом, не поколеблется в требовании своих прав.