Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը վերահաստատել է Հորմուզի նեղուցի վերաբացման համար Իրանի պայմանները՝ ասելով, որ ռազմավարական ջրային ճանապարհը չի վերաբացվի մինչև Միացյալ Նահանգները չվերացնի իր շրջափակումը, պատժամիջոցները և Իսլամական Հանրապետության սառեցված ակտիվները: Այս մասին հայտնում է «Իրնա» լրատվական գործակալությունը։
Այսօր խորհրդարանի առցանց նիստում ելույթ ունենալով՝ Ղալիբաֆը անդրադարձել է մի շարք ներքին և տարածաշրջանային հարցերի, մասնավորապես՝ Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագրի չկատարմանը (MoU), որը ստորագրվել էր անձամբ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից։
Իսլամական հեղափոխության նահատակ առաջնորդին հարգանքի տուրք մատուցելիս՝ Ղալիբաֆը նշել է, որ Այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիի 48 տարվա առաջնորդությունը պատրաստել է Իրանի ժողովրդին և զինված ուժերին միասնական և անսասան կանգնելու ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռեժիմի կողմից ձեռնարկված ագրեսիայի դեմ։
Հայտարարելով, որ ամբողջ աշխարհը ճանաչել է ինքնիշխան և անկախ Իրանի հաղթանակը ամերիկա-իսրայելական թշնամու նկատմամբ, խորհրդարանական բարձրաստիճան անդամը հանդիմանել է Վաշինգտոնի և Թել Ավիվի ռեժիմներին Իսլամական Հանրապետության սրբազան համակարգը տապալելու իրենց մոլորության համար։
Ղալիբաֆը նաև մատնանշել է Թրամփի կողմից Թեհրանի հետ Պակիստանի միջնորդությամբ կնքված փոխըմբռնման հուշագրից հրաժարվելը՝ ասելով, որ ԱՄՆ-ի կողմից փաստաթղթի չկատարումը հուսահատությունից էր, բայց գործնականում դա Վաշինգտոնի համար մեծ դիվանագիտական պարտություն էր։
Նա նշել է, որ Իրանի զինված ուժերը շարունակում են սերտորեն խորհրդակցել երկրի դիվանագիտական ապարատի հետ և գործնական ու ջախջախիչ պատասխան են տվել ՝ թշնամուն ցույց տալով, որ իրանական ազգը՝ միասնությամբ, քաջությամբ և բանականությամբ, չի տատանվի պահանջել իր իրավունքները։

Hormuz Strait Will Not Reopen Until US Lifts Sanctions on Iran
The Speaker of Iran's Parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf, has reaffirmed Iran's conditions for reopening the Hormuz Strait, stating that the strategic waterway will not reopen until the United States lifts its blockade, sanctions, and frozen assets of the Islamic Republic. This was reported by the news agency "Irna".
Speaking at an online session of parliament today, Ghalibaf addressed several internal and regional issues, particularly the non-implementation of the memorandum of understanding with Islamabad (MoU), which was personally signed by President Donald Trump.
Paying tribute to the martyr leader of the Islamic Revolution, Ghalibaf noted that Ayatollah Seyyed Ali Khamenei's 48 years of leadership has prepared the Iranian people and armed forces to stand united and steadfast against the aggression of the regimes of the United States and Israel.
Declaring that the whole world has recognized Iran's sovereign and independent victory over the American-Israeli enemy, the senior parliamentary member condemned the regimes of Washington and Tel Aviv for their delusion in attempting to overthrow the sacred system of the Islamic Republic.
Ghalibaf also pointed out Trump's refusal to adhere to the memorandum of understanding signed with Tehran through Pakistan, stating that the U.S. failure to implement the document was out of desperation, but in practice, it was a significant diplomatic defeat for Washington.
He noted that Iran's armed forces continue to closely consult with the country's diplomatic apparatus and have given practical and crushing responses, showing the enemy that the Iranian nation, with unity, courage, and wisdom, will not waver in demanding its rights.