Հորմուզ-2026․ պատմության մեջ նավթի մատակարարումների խոշորագույն խափանումը
Հորմուզի նեղուցի շուրջ ճգնաժամը դարձել է նավթի մատակարարումների՝ երբևէ արձանագրված ամենախոշոր խափանումը։ Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) տվյալներով՝ 2026 թ. մարտին նավթի համաշխարհային առաջարկը կրճատվել է մոտ 10,1 մլն բարել/օրով՝ հասնելով 97,1 մլն բարել/օրի։
Համեմատության համար՝ նախորդ խոշորագույն նավթային շոկերը՝ 1978֊1979 թթ. Իրանի իսլամական հեղափոխություն՝ 5,6 մլն բարել/օր, 1973֊1974 թթ. արաբական նավթային էմբարգո՝ 4,3 մլն, 1990 թ. Իրաքի ներխուժումը Քուվեյթ՝ 4,3 մլն, 1980֊1981 թթ.` իրանա-իրաքյան պատերազմի սկիզբ՝ 4,1 մլն, 2003 թ. Իրաքի պատերազմ՝ 2,3 մլն, 2011 թ. Լիբիայի քաղաքացիական պատերազմ՝ մոտ 1,5 մլն բարել/օր։
Այսպիսով, 2026 թ. մարտյան անկումը գրեթե կրկնակի գերազանցել է Իրանի իսլամական հեղափոխության ժամանակ արձանագրված կորուստները, որոնք մինչ այդ համարվում էին պատմության խոշորագույն նավթային խափանումը։
Ճգնաժամի մասշտաբը պայմանավորված է Հորմուզի բացառիկ նշանակությամբ։ Մինչ ճգնաժամը նեղուցով օրական տեղափոխվում էր շուրջ 20 մլն բարել նավթ և նավթամթերք՝ համաշխարհային նավթային սպառման մոտ մեկ հինգերորդը և ծովային նավթային առևտրի շուրջ մեկ քառորդը։
Հորմուզը շրջանցելու հնարավորությունները խիստ սահմանափակ են։ Այլընտրանքային արտահանման ուղիներ ունեն առաջին հերթին Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն, մինչդեռ Իրաքը, Քուվեյթը, Կատարը և Բահրեյնը կրիտիկական կախվածություն ունեն նեղուցից։
Ի պատասխան ճգնաժամի՝ ՄԷԳ անդամ երկրները մարտի 11-ին համաձայնեցրել են ռազմավարական պաշարներից 400 մլն բարել նավթի բացթողում՝ գործակալության պատմության մեջ խոշորագույն նման միջամտությունը։
Հատկանշական է, որ ժամանակակից պատմության յոթ խոշորագույն նավթային խափանումներից հինգը կապված են Մերձավոր Արևելքի հետ։

Хормуз-2026: крупнейший сбой поставок нефти в истории
Кризис вокруг Ормузского пролива стал крупнейшим сбоем поставок нефти, когда-либо зарегистрированным. По данным Международного энергетического агентства (МЭГ), в марте 2026 года мировое предложение нефти сократилось примерно на 10,1 млн баррелей в день, достигнув 97,1 млн баррелей в день.
Для сравнения, предыдущие крупнейшие нефтяные шоки: 1978-1979 годы — Исламская революция в Иране — 5,6 млн баррелей в день, 1973-1974 годы — арабское нефтяное эмбарго — 4,3 млн, 1990 год — вторжение Ирака в Кувейт — 4,3 млн, 1980-1981 годы — начало ирано-иракской войны — 4,1 млн, 2003 год — Иракская война — 2,3 млн, 2011 год — гражданская война в Ливии — около 1,5 млн баррелей в день.
Таким образом, падение в марте 2026 года почти вдвое превысило потери, зафиксированные во время Исламской революции в Иране, которые до этого считались крупнейшим нефтяным сбоем в истории.
Масштаб кризиса обусловлен исключительным значением Ормуза. До кризиса через пролив ежедневно транспортировалось около 20 млн баррелей нефти и нефтепродуктов — почти одна пятая часть мирового потребления нефти и около четверти морской нефтяной торговли.
Возможности обхода Ормуза крайне ограничены. Альтернативные экспортные пути имеют в первую очередь Саудовская Аравия и ОАЭ, в то время как Ирак, Кувейт, Катар и Бахрейн критически зависят от пролива.
В ответ на кризис страны-члены МЭГ 11 марта согласовали выпуск 400 млн баррелей нефти из стратегических запасов — крупнейшее вмешательство в истории агентства.
Примечательно, что пять из семи крупнейших нефтяных сбоев в современной истории связаны с Ближним Востоком.