Հնդկաստանում USDT-ի հավելավճարը գերազանցում է 8.5%-ը
Հունիսի 29-ին Հնդկաստանում USDT կայուն մետաղադրամի գնի բարձրացումը հասավ 8.5%-ի՝ գրեթե կրկնակի գերազանցելով սովորական սփրեդի արժեքը։
Շաբաթավերջին տեղական հարթակներում USDT-ն վաճառվում էր 102.88 հնդկական ռուփիով՝ համեմատած մեկ դոլարի համար 94.65 ռուփի միջբանկային փոխարժեքի հետ։ Սովորաբար գնի տարբերությունը կազմում է մոտ 3-4%։
Տեղական The Economic Times հրատարակությունը հաղորդել է, որ գնի բարձրացումը կապված է Հնդկաստանի ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության (ED) կողմից իրականացված խուզարկությունների հետ։ Իրավապահ մարմինները խուզարկություններ են անցկացրել Բանգալորում գտնվող վեց շենքերում։
Հետաքննությունը թիրախավորել է հինգ կրիպտո վճարային ընկերություններ, որոնք, ենթադրաբար, նպաստել են վիրտուալ թվային ակտիվների միջոցով չարտոնված միջսահմանային փոխանցումներին։
ED-ն պնդում է, որ Հնդկաստանի ոչ բնակիչները USDT-ն օգտագործում էին որպես բանկային փոխանցումների փոխարինող։ Նախնական հաղորդագրությունների համաձայն՝ ռուփիները մուտքագրվել են ընկերությունների հաշիվներին, փոխակերպվել կայուն մետաղադրամների, ապա վաճառվել հնդկական բորսաներում՝ շրջանցելով երկրի ֆինանսական կարգավորող մարմինը։
ED-ի հայտարարության մեջ նշված գործարքների ընդհանուր ծավալը գերազանցում է 25 միլիարդ ռուփին (մոտ 300 միլիոն դոլար)։
Այս մոդելը գործել է մոտ երկու տարի։ Օգտատերերին գրավել է USDT փոխանցումների արագությունը և ցածր արժեքը, ինչպես նաև կայուն պարգևավճարի միջոցով փոխարկման դեպքում ավելի շատ միջոցներ ստանալու հնարավորությունը։
ED հայտարարությունից հետո շուկայի ստեղծողները և իրացվելիության մատակարարները կրճատել են USDT գնումները արտասահմանում՝ հետագայում նվազեցնելով ներքին շուկայում առաջարկը և ընդլայնելով սփրեդը։
Հիշեցնենք, որ հունվարին Աֆրիկան ​​առաջատարն էր կայուն մետաղադրամները ֆիատ արժույթների փոխարկելու սփրեդներով։

29 июня в Индии цена стабильной криптовалюты USDT выросла на 8.5%, что почти вдвое превышает обычное значение спреда.
На выходных на местных платформах USDT продавался по 102.88 индийских рупий, по сравнению с межбанковским курсом в 94.65 рупий за доллар. Обычно разница в цене составляет около 3-4%.
Местное издание The Economic Times сообщило, что рост цен связан с рейдами, проведенными Управлением по борьбе с финансовыми преступлениями Индии (ED). Правоохранительные органы провели обыски в шести зданиях в Бангалоре.
Расследование нацелено на пять криптовалютных платежных компаний, которые, предположительно, способствовали несанкционированным трансакциям через виртуальные цифровые активы.
ED утверждает, что нерезиденты Индии использовали USDT в качестве замены банковским переводам. По предварительным сообщениям, рупии поступали на счета компаний, конвертировались в стабильные монеты, а затем продавались на индийских биржах, обходя финансовый регулятор страны.
Общий объем сделок, упомянутых в заявлении ED, превышает 25 миллиардов рупий (около 300 миллионов долларов).
Эта схема действовала около двух лет. Пользователей привлекала скорость и низкая стоимость переводов USDT, а также возможность получить больше средств при конвертации через стабильный премиум.
После заявления ED создатели рынка и поставщики ликвидности сократили покупки USDT за границей, что в дальнейшем снизило предложение на внутреннем рынке и расширило спред.
Напомним, что в январе Африка была лидером по спредам при конверсии стабильных монет в фиатные валюты.