Հնդկաստանի տնտեսությունը 2026 թվականի հունիսի եռամսյակում աճել է 7.8%-ով, ինչը գերազանցում է 7.1% կանխատեսումները: Աճը պայմանավորված է ֆինանսական, անշարժ գույքի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մասնագիտական ծառայությունների ոլորտների ուժեղ կատարողականությամբ:
Հնդկաստանի կենտրոնական բանկը օգոստոսին կանխատեսել էր, որ տնտեսությունը կաճի 7%-ով հունիսի եռամսյակում և 6.7%-ով 2027 թվականի ֆինանսական տարվա ընթացքում:
Անասնապահության և հարակից ոլորտները ցուցաբերել են թույլ աճ, սակայն արտադրության և ծառայությունների ոլորտները զգալիորեն բարելավվել են հունիսի եռամսյակում:
Հնդկաստանի տնտեսությունը, ըստ Barclays-ի գլխավոր տնտեսագետ Աասթա Գուդվանի, չի տուժել Իրանի պատերազմի հետևանքով, ինչպես feared էր:
Կենտրոնական բանկը զգուշացրել է, որ, չնայած տնտեսության «հաստատակամությանը», աճը սպասվում է, որ այս ֆինանսական տարվա ընթացքում կդանդաղի:

Экономика Индии выросла на 7,8% в первом квартале финансового года
Экономика Индии выросла на 7,8% в квартале, закончившемся в июне, что превышает ожидания в 7,1%. Рост был обусловлен сильными показателями в финансовом, недвижимом, информационных технологиях и профессиональных услугах.
Центральный банк Индии в августе прогнозировал, что экономика вырастет на 7% в трехмесячный период, заканчивающийся в июне, и на 6,7% за финансовый год, заканчивающийся в марте 2027 года.
Сельское хозяйство и сопутствующие сектора показали слабый рост, однако производственный и сервисный сектора значительно улучшились в июне.
Экономика Индии, по словам главного экономиста Barclays Аастхи Гудвани, не пострадала от войны в Иране, как это опасались.
Ранее в этом месяце центральный банк Индии предупредил, что, несмотря на «устойчивость» экономики, ожидается замедление роста в этом финансовом году.