2026 թվականի հուլիսի դրությամբ Հնդկաստանը վաճառել է 9 պետական ընկերությունների բաժնետոմսեր, հավաքելով մոտ 270 միլիարդ ռուփի (2.8 միլիարդ դոլար), ինչը վերջին 10 տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է: Այս շաբաթ Հնդկաստանի կառավարությունը վաճառեց 6.5% բաժնետոմս Life Insurance Corporation of India-ից և հավաքեց 3.3 միլիարդ դոլար: Այս վաճառքից ստացված միջոցները կարևոր են Հնդկաստանի համար, քանի որ երկիրը բախվում է խորացող մակրոտնտեսական դժվարությունների:
Այս տարի Հնդկաստանի կառավարությունը շտապում է վաճառել բաժնետոմսեր պետական ընկերություններից: Այս պահի դրությամբ, այն նվազեցրել է իր բաժնեմասը 10 պետական ընկերություններում, հավաքելով ավելի քան 620 միլիարդ ռուփի (6.5 միլիարդ դոլար): Այս շաբաթ ես բացատրում եմ, թե ինչ է շարժում Հնդկաստանին հասնելու հաճախ բաց թողնված բաժնետոմսերի վաճառքի նպատակին:
Մեծ պատմություն
Դժվար է լինել աշխարհի ամենաարագ աճող մեծ տնտեսությունը, երբ ինֆլյացիոն ճնշումները և բյուջետային սահմանափակումները սպառնում են դադարեցնել կառավարության ծախսերը: Բայց Հնդկաստանը չի կարող թույլ տալ կորցնել իր աճի առավելությունը, երբ մրցում է գլոբալ ներդրողների ուշադրության համար:
Այսպիսով, որպեսզի պահի իր աճի շարժիչը, երկիրը մեծացնում է պետական ընկերությունների բաժնետոմսերի վաճառքը, կառավարությունը այս տարի 10 ընկերությունների բաժնետոմսեր է վաճառել, չնայած շուկայի տխուր պայմաններին:
Կառավարությունը վաճառել է բաժնետոմսեր մի շարք ընկերություններից, այդ թվում՝ Cochin Shipyard, Indian Railways Finance Corp, NHPC և Coal India, և այս շաբաթ ավարտեց իր ամենամեծ բաժնետոմսերի վաճառքը:
Այն հավաքեց 3.3 միլիարդ դոլար՝ վաճառելով 6.5% բաժնեմաս Life Insurance Corporation of India-ից: Բաժնետոմսերի վաճառքը գինն էր 10% զեղչով՝ գնորդներին գրավելու համար:
Բաժնետոմսերի վաճառքի շտապումը
Բացի LIC-ից, Հնդկաստանը 2026 թվականին վաճառել է 9 պետական ընկերությունների բաժնետոմսեր և հավաքել մոտ 270 միլիարդ ռուփի (2.8 միլիարդ դոլար), ինչը վերջին 10 տարվա ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշն է:
Այս տարի բաժնետոմսերի վաճառքի արագացումը ցույց է տալիս «մեծ բյուջետային ճնշում», ասում է Alexandra Hermann Prasad, Oxford Economics-ի գլխավոր տնտեսագետը:

По состоянию на июль 2026 года Индия продала акции 9 государственных компаний, собрав почти 270 миллиардов рупий (2,8 миллиарда долларов), что является самым высоким показателем за более чем 10 лет. На этой неделе индийское правительство продало 6,5% акций государственной страховой компании Life Insurance Corporation of India и собрало 3,3 миллиарда долларов. Средства, полученные от этих продаж, будут важны для Индии, так как она сталкивается с углубляющимися макроэкономическими трудностями.
Индийское правительство в этом году спешит продать акции государственных компаний. На данный момент оно сократило свою долю в 10 государственных компаниях, собрав более 620 миллиардов рупий (6,5 миллиарда долларов). На этой неделе я расскажу, что движет Индией к достижению часто упускаемой цели по приватизации.
Главная история
Трудно быть самой быстрорастущей крупной экономикой мира, когда инфляционные давления и бюджетные ограничения угрожают остановить государственные расходы. Но Индия не может позволить себе потерять свое преимущество в росте, когда конкурирует за внимание глобальных инвесторов.
Чтобы поддерживать свой двигатель роста на фоне растущего бюджетного дефицита, страна увеличивает продажи акций государственных компаний, правительство распродало акции 10 компаний с начала года, несмотря на тусклые рыночные условия.
Правительство продало акции нескольких компаний, включая Cochin Shipyard, Indian Railways Finance Corp, NHPC и Coal India, и на этой неделе завершило одну из крупнейших продаж акций.
Оно собрала 3,3 миллиарда долларов, продав 6,5% акций крупнейшего страховщика страны, Life Insurance Corporation of India. Продажа акций была оценена с 10% скидкой, чтобы привлечь покупателей.
Спешка по приватизации
За исключением LIC, Индия продала акции 9 государственных компаний в 2026 году и собрала почти 270 миллиардов рупий (2,8 миллиарда долларов), что является самым высоким показателем за более чем 10 лет, согласно индийскому поставщику рыночной информации Prime Database.
И LIC сама по себе превышает эту цифру, что сигнализирует о растущей склонности государства привлекать средства без увеличения бюджетного дефицита.