Bloomberg News-ի տեղեկություններով՝ Հնդկաստանի կառավարությունը մտադիր է խորհրդարանի հավանությանը ներկայացնել մի շարք հարկային նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը և երկրի արտադրական ներուժի ամրապնդմանը:
Պարբերականի տվյալներով՝ օրենսդիրները կքննարկեն օրինագծեր, որոնք նախատեսում են հարկային արտոնությունների ամրագրում Հնդկաստանի պետական պարտատոմսեր ձեռք բերող օտարերկրյա ներդրողների համար, ինչպես նաև օֆշորային ներդրումային հիմնադրամների պաշտպանություն հարկային պարտավորություններից այն դեպքերում, երբ դրանց ակտիվները կառավարվում են Հնդկաստանում գործող ֆոնդերի կառավարիչների կողմից:
Bloomberg-ի համաձայն՝ առաջարկվում է նաև մինչև 2041 թվականը երկարաձգել հարկային արձակուրդը այն արտասահմանյան սարքավորումների մատակարարների համար, որոնք սարքավորումներ են մատակարարում Հնդկաստանի էլեկտրոնիկայի արտադրողներին:
Ընդլայնված խթանման միջոցները կներառեն բջջային հեռախոսների, նոթբուքերի, պլանշետների և սերվերների արտադրության հետ կապված մատակարարումները:
Բացի այդ, խորհրդարանը պետք է քվեարկի տվյալների մշակման կենտրոնների և ադամանդի արդյունահանման ոլորտի հարկային արտոնությունների վերաբերյալ:
Bloomberg-ի տվյալներով՝ այս միջոցառումները վարչապետ Նարենդրա Մոդիի ռազմավարության մի մասն են՝ ուղղված համաշխարհային արտադրողների ներգրավմանը, հնդկական ռուփիի աջակցությանը և տնտեսության դիմակայունության բարձրացմանը՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության ֆոնին:
Ակնկալվում է, որ ֆինանսների նախարար Նիրմալա Սիթհարամանը համապատասխան օրինագծերը կներկայացնի խորհրդարանի ընթացիկ նստաշրջանի ընթացքում, թեև, ինչպես նշում է Bloomberg-ը, ընդդիմության բողոքի ակցիաները խաթարել են նիստերի բնականոն ընթացքը:

India Plans to Attract Investments with Tax Incentives
According to Bloomberg News, the Indian government plans to present several tax initiatives to parliament aimed at attracting foreign investments and strengthening the country's manufacturing potential:
According to the publication, lawmakers will discuss bills that provide for tax incentives for foreign investors purchasing Indian government bonds, as well as protection for offshore investment funds from tax obligations in cases where their assets are managed by fund managers operating in India:
Bloomberg reports that it is also proposed to extend the tax holiday for foreign equipment suppliers providing equipment to Indian electronics manufacturers until 2041:
Expanded incentive measures will include supplies related to the production of mobile phones, laptops, tablets, and servers:
Additionally, parliament is expected to vote on tax incentives for data processing centers and the diamond mining sector:
According to Bloomberg, these measures are part of Prime Minister Narendra Modi's strategy aimed at attracting global manufacturers, supporting the Indian rupee, and increasing economic resilience amid the conflict between the US and Iran:
Finance Minister Nirmala Sitharaman is expected to present the relevant bills during the current session of parliament, although, as Bloomberg notes, opposition protests have disrupted the normal course of the sessions: