Bloomberg News-ի տեղեկություններով՝ Հնդկաստանի կառավարությունը մտադիր է խորհրդարանի հավանությանը ներկայացնել մի շարք հարկային նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը և երկրի արտադրական ներուժի ամրապնդմանը:
Պարբերականի տվյալներով՝ օրենսդիրները կքննարկեն օրինագծեր, որոնք նախատեսում են հարկային արտոնությունների ամրագրում Հնդկաստանի պետական պարտատոմսեր ձեռք բերող օտարերկրյա ներդրողների համար, ինչպես նաև օֆշորային ներդրումային հիմնադրամների պաշտպանություն հարկային պարտավորություններից այն դեպքերում, երբ դրանց ակտիվները կառավարվում են Հնդկաստանում գործող ֆոնդերի կառավարիչների կողմից:
Bloomberg-ի համաձայն՝ առաջարկվում է նաև մինչև 2041 թվականը երկարաձգել հարկային արձակուրդը այն արտասահմանյան սարքավորումների մատակարարների համար, որոնք սարքավորումներ են մատակարարում Հնդկաստանի էլեկտրոնիկայի արտադրողներին:
Ընդլայնված խթանման միջոցները կներառեն բջջային հեռախոսների, նոթբուքերի, պլանշետների և սերվերների արտադրության հետ կապված մատակարարումները:
Բացի այդ, խորհրդարանը պետք է քվեարկի տվյալների մշակման կենտրոնների և ադամանդի արդյունահանման ոլորտի հարկային արտոնությունների վերաբերյալ:
Bloomberg-ի տվյալներով՝ այս միջոցառումները վարչապետ Նարենդրա Մոդիի ռազմավարության մի մասն են՝ ուղղված համաշխարհային արտադրողների ներգրավմանը, հնդկական ռուփիի աջակցությանը և տնտեսության դիմակայունության բարձրացմանը՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության ֆոնին:
Ակնկալվում է, որ ֆինանսների նախարար Նիրմալա Սիթհարամանը համապատասխան օրինագծերը կներկայացնի խորհրդարանի ընթացիկ նստաշրջանի ընթացքում, թեև, ինչպես նշում է Bloomberg-ը, ընդդիմության բողոքի ակցիաները խաթարել են նիստերի բնականոն ընթացքը:

Согласно информации Bloomberg News, правительство Индии намерено представить парламенту ряд налоговых инициатив, направленных на привлечение иностранных инвестиций и укрепление производственного потенциала страны:
По данным издания, законодатели обсудят законопроекты, которые предусматривают закрепление налоговых льгот для иностранных инвесторов, приобретающих государственные облигации Индии, а также защиту офшорных инвестиционных фондов от налоговых обязательств в тех случаях, когда их активы управляются управляющими фондами, действующими в Индии:
Согласно Bloomberg, также предлагается продлить налоговые льготы для иностранных поставщиков оборудования, которые поставляют оборудование индийским производителям электроники до 2041 года:
Расширенные меры стимулирования будут включать поставки, связанные с производством мобильных телефонов, ноутбуков, планшетов и серверов:
Кроме того, парламент должен будет проголосовать по налоговым льготам для центров обработки данных и сектора добычи алмазов:
По данным Bloomberg, эти меры являются частью стратегии премьер-министра Нарендры Моди, направленной на привлечение мировых производителей, поддержку индийской рупии и повышение устойчивости экономики на фоне конфликта между США и Ираном:
Ожидается, что министр финансов Нирмала Ситараман представит соответствующие законопроекты в ходе текущей сессии парламента, хотя, как отмечает Bloomberg, протестные акции оппозиции нарушили нормальный ход заседаний: