Հնդկաստանի արևային էներգիայի մշակողները սկսել են մարտկոցային պահեստավորում ավելացնել ֆոտովոլտային նախագծերին՝ գնորդներ գրավելու և ցանցերի չկարողանալու պատճառով մեծ քանակությամբ էներգիայի կրճատումները նվազեցնելու համար: Հնդկաստանի նոր և վերականգնվող էներգիայի նախարարության քարտուղար Սանտոշ Սարանգին նշել է, որ 42 գիգավատ (ԳՎ) արևային նախագծեր դեռևս դժվարություններ ունեն գնորդներ գտնելու հարցում:
Մինչդեռ, 18 ԳՎ արևային միայն նախագծեր, որոնք չունեն մարտկոցներ, ամենից շատ վտանգի տակ են մնացել: Ավելին, ևս 15 ԳՎ ընդհանուր նախագծեր, որոնք բարձր գներով են մրցանակ ստացել, նույնպես վտանգի տակ են:
Արևային նախագծերը մարտկոցային պահեստավորման բացակայության դեպքում կրճատումներ են ունենում ամենաթեժ ամիսներին և ցերեկային ժամերին: Հնդկաստանի էլեկտրական ցանցը զարգանում է ավելի դանդաղ, քան վերականգնվող էներգիայի տեղադրումների բումը, ինչը հանգեցնում է մաքուր էներգիայի կրճատումների մեծ մասի:
Ավելին, ըստ Ember-ի զեկույցի, Հնդկաստանը պետք է անմիջապես 10 ԳՎ մարտկոցային պահեստավորում ունենա, որպեսզի կանխի վերականգնվող էներգիայի կրճատումները:

Индия увеличивает инвестиции в батареи для сокращения потерь солнечной энергии
Разработчики солнечной энергии в Индии начали добавлять батарейное хранилище к фотогальваническим проектам, чтобы привлечь покупателей и сократить большую долю сокращений поставок энергии, которые сети не могут поглотить. Секретарь Министерства новых и возобновляемых источников энергии Индии Сантош Саранги сообщил, что 42 гигаватта (ГВт) солнечных проектов все еще испытывают трудности с поиском покупателей.
Кроме того, 18 ГВт солнечных проектов без батарей находятся под наибольшим риском. Более того, еще до 15 ГВт в общей сложности проектов, присуждённых по высоким ценам, также рискуют не найти покупателей.
Без резервного питания солнечные проекты сталкиваются с сокращениями в самые жаркие месяцы и в часы пик. Электрическая сеть Индии развивается медленнее, чем бум установок возобновляемой энергии, что приводит к увеличению доли сокращений чистой энергии.
Согласно отчету Ember, в первом квартале года ограничения в сетях и передачах составили почти две трети всех сокращений возобновляемой энергии.