Հնդկաստանի և Հայաստանի զինված ուժերը, հաղորդվում է, որ պայմանավորվել են շարունակել խորացնել երկկողմ կապերը՝ Երևանում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի բանակցությունների ընթացքում:
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջեշ Կումար Սինգհը հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Ասրյանի հետ:
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ այցը նախատեսված է «Հնդկաստան-Հայաստան պաշտպանության և ռազմավարական համագործակցության ապագայի ուղիները մշակելու» համար:
«Երկու կողմերը քննարկել են երկկողմ պաշտպանության համագործակցության նոր ուղղություններ, կրկին հաստատելով իրենց համատեղ հանձնառությունը՝ խորացնելու և բարձրացնելու Հնդկաստան-Հայաստան պաշտպանության գործընկերությունը»,- ասվում է նախարարության հայտարարությունում:
Պապիկյանը սոցիալական ցանցերում նշել է, որ նրանք քննարկել են Հնդկաստան-Հայաստան «ռազմական-տեխնիկական համագործակցությունը», որը պաշտոնական կերպով նշանակում է զինամթերքի մատակարարումներ:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ Ասրյանն ու Սինգհը «փոխանակվել են փաստաթղթերով, որոնք սահմանում են երկու զինված ուժերի համագործակցության նոր ձևաչափ»:
Ասրյանն ու Սինգհը արդեն հանդիպել էին Նյու Դելիում այս տարվա ապրիլին:
Հնդկաստանը Հայաստանի գլխավոր զինամթերքի մատակարարներից մեկն է 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, երբ նրա հակառակորդը՝ Պակիստանը, ուժեղ աջակցություն էր ցուցաբերել Ադրբեջանին:
Հայաստանը ձեռք է բերել Հնդկաստանի մակերևութային օդային հրթիռներ, բազմակի արձակման հրթիռային համակարգեր, հաուիցերներ և հակա-դրոնային սարքեր՝ արժողությամբ հարյուր միլիոնավոր դոլարների:

News | 2026/08/18 03:03
The Indian and Armenian militaries reportedly pledged to continue deepening bilateral ties during fresh high-level talks held in Yerevan on Monday.
India’s Defense Secretary Rajesh Kumar Singh met Armenia’s Defense Minister Suren Papikian and army chief of staff, Lieutenant-General Eduard Asrian during a two-day visit to the Armenian capital. The Indian Defense Ministry said the visit is designed to “chart the course of future India–Armenia defense and strategic cooperation.”
“The two sides explored new avenues to further strengthen bilateral defense cooperation, reaffirming their shared commitment to deepening and elevating the India-Armenia defense partnership,” the ministry said in a separate statement on Singh’s talks with Papikian. It did not go into details.
In a short social media post, Papikian said they discussed Indian-Armenian “military-technical cooperation,” an official euphemism for arms supplies. He did not elaborate.
The Armenian Defense Ministry reported, for its part, that Asrian and Singh “exchanged documents defining a new format of cooperation” between the two militaries. It gave no details of that arrangement.
Asrian and Singh already met in New Delhi in April this year. During that trip the top Armenian general also held separate talks with General Anil Chauhan, the chief of the Indian Defense Staff.
India has been one of Armenia’s leading arms suppliers since the 2020 war in Nagorno-Karabakh war during which its arch-foe Pakistan strongly supported Azerbaijan. Armenia has purchased Indian surface-to-air missiles, multiple-launch rocket systems, howitzers and anti-drone equipment worth hundreds of millions of dollars.
Russia had long been Armenia’s principal supplier of weapons and ammunition. The Armenian government has been looking for alternative sources of weaponry due to its growing tensions with Moscow and the continuing war in Ukraine that absorbs the bulk of military hardware manufactured in Russia.