Հնդկաստանի և Հայաստանի զինված ուժերը, հաղորդվում է, որ պայմանավորվել են շարունակել խորացնել երկկողմ կապերը՝ Երևանում տեղի ունեցած բարձր մակարդակի բանակցությունների ընթացքում:
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարար Ռաջեշ Կումար Սինգհը հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի և բանակի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Էդուարդ Ասրյանի հետ:
Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը նշել է, որ այցը նախատեսված է «Հնդկաստան-Հայաստան պաշտպանության և ռազմավարական համագործակցության ապագայի ուղիները մշակելու» համար:
«Երկու կողմերը քննարկել են երկկողմ պաշտպանության համագործակցության նոր ուղղություններ, կրկին հաստատելով իրենց համատեղ հանձնառությունը՝ խորացնելու և բարձրացնելու Հնդկաստան-Հայաստան պաշտպանության գործընկերությունը»,- ասվում է նախարարության հայտարարությունում:
Պապիկյանը սոցիալական ցանցերում նշել է, որ նրանք քննարկել են Հնդկաստան-Հայաստան «ռազմական-տեխնիկական համագործակցությունը», որը պաշտոնական կերպով նշանակում է զինամթերքի մատակարարումներ:
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել է, որ Ասրյանն ու Սինգհը «փոխանակվել են փաստաթղթերով, որոնք սահմանում են երկու զինված ուժերի համագործակցության նոր ձևաչափ»:
Ասրյանն ու Սինգհը արդեն հանդիպել էին Նյու Դելիում այս տարվա ապրիլին:
Հնդկաստանը Հայաստանի գլխավոր զինամթերքի մատակարարներից մեկն է 2020 թվականի Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ, երբ նրա հակառակորդը՝ Պակիստանը, ուժեղ աջակցություն էր ցուցաբերել Ադրբեջանին:
Հայաստանը ձեռք է բերել Հնդկաստանի մակերևութային օդային հրթիռներ, բազմակի արձակման հրթիռային համակարգեր, հաուիցերներ և հակա-դրոնային սարքեր՝ արժողությամբ հարյուր միլիոնավոր դոլարների:

Индия и Армения снова обещают укрепить военные связи
Индийские и армянские вооруженные силы, как сообщается, пообещали продолжить углубление двусторонних связей во время свежих высокоуровневых переговоров, прошедших в Ереване:
Государственный секретарь обороны Индии Раджеш Кумар Сингх встретился с министром обороны Армении Суреном Папикяном и начальником Генерального штаба армии, генерал-лейтенантом Эдуардом Асряном во время двухдневного визита в армянскую столицу.
Министерство обороны Индии заявило, что визит предназначен для «определения курса будущего оборонного и стратегического сотрудничества Индии и Армении».
«Стороны исследовали новые пути для дальнейшего укрепления двустороннего оборонного сотрудничества, подтвердив свою общую приверженность углублению и повышению оборонного партнерства Индии и Армении», - говорится в отдельном заявлении министерства о переговорах Сингха с Папикяном.
В коротком посте в социальных сетях Папикян сообщил, что они обсудили «военно-техническое сотрудничество» Индии и Армении, официальный эвфемизм для поставок оружия.
Министерство обороны Армении, в свою очередь, сообщило, что Асрян и Сингх «обменялись документами, определяющими новый формат сотрудничества» между двумя вооруженными силами. Оно не привело подробностей этого соглашения.
Асрян и Сингх уже встречались в Нью-Дели в апреле этого года.
Индия является одним из ведущих поставщиков оружия Армении с момента войны в Нагорном Карабахе в 2020 году, во время которой ее заклятый враг Пакистан активно поддерживал Азербайджан.
Армения приобрела индийские зенитные ракеты, системы залпового огня, гаубицы и оборудование для борьбы с дронами на сотни миллионов долларов.