Հին ՍՌԿ պաշտոնյային սպառնում է գույքի բռնագանձման պահանջ
Անտի-կոռուպցիոն դատարանը քննարկման է ընդունել Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված նոր հայց, որը վերաբերում է անթույլատրելի ծագման գույքի բռնագանձմանը.
Գլխավոր դատախազության Անթույլատրելի ծագման գույքի բռնագանձման վարչությունը դատարանից խնդրել է բռնագանձել Հայաստանի Հանրապետության օգտին Ասատուր Սահակյանից, ով եղել է Սահմանադրական եկամուտների կոմիտեի Գուգարքի բաժնի ղեկավար, ինչպես նաև նրա հետ կապված անձանցից.
• Երևանում երկու անշարժ գույք,
• չորս ավտոմեքենա,
• չորս իրավաբանական անձանց բաժնեմասեր,
• 183 միլիոն 561 հազար դրամ՝ մնացած անթույլատրելի միջոցներ,
• 10 միլիոն 566 հազար դրամ:
Նշվում է, որ այս ակտիվները չեն հիմնավորվել անձի օրինական եկամուտներով, ճանաչվել են անթույլատրելի ծագման, փոխանցվել են լավ հավատքով գնորդի, կամ չեն կարողացել ճանաչվել և բռնագանձվել:

News | 2026/08/18 04:04
The Anti-Corruption Court has accepted for consideration another lawsuit filed by the Prosecutor General’s Office concerning confiscation of property of illicit origin.
The Prosecutor General’s Office Department for Confiscation of Property of Illicit Origin has asked the court to confiscate in favor of the Republic of Armenia from Asatur Sahakyan, former head of the Gugark Division of the State Revenue Committee’s Department for Combating Smuggling and Double Customs Control, as well as persons associated with him:
• two real estate properties in Yerevan,
• four vehicles,
• stakes in four legal entities,
• 183 million 561 thousand drams as the remaining amount of illicit funds,
• 10 million 566 thousand drams.
It is noted that these assets were not substantiated by the person’s lawful income, were deemed to be of illicit origin, were transferred to a bona fide purchaser, or could not be identified and confiscated.