Հին ՍՌԿ պաշտոնյային սպառնում է գույքի բռնագանձման պահանջ
Անտի-կոռուպցիոն դատարանը քննարկման է ընդունել Գլխավոր դատախազության կողմից ներկայացված նոր հայց, որը վերաբերում է անթույլատրելի ծագման գույքի բռնագանձմանը.
Գլխավոր դատախազության Անթույլատրելի ծագման գույքի բռնագանձման վարչությունը դատարանից խնդրել է բռնագանձել Հայաստանի Հանրապետության օգտին Ասատուր Սահակյանից, ով եղել է Սահմանադրական եկամուտների կոմիտեի Գուգարքի բաժնի ղեկավար, ինչպես նաև նրա հետ կապված անձանցից.
• Երևանում երկու անշարժ գույք,
• չորս ավտոմեքենա,
• չորս իրավաբանական անձանց բաժնեմասեր,
• 183 միլիոն 561 հազար դրամ՝ մնացած անթույլատրելի միջոցներ,
• 10 միլիոն 566 հազար դրամ:
Նշվում է, որ այս ակտիվները չեն հիմնավորվել անձի օրինական եկամուտներով, ճանաչվել են անթույլատրելի ծագման, փոխանցվել են լավ հավատքով գնորդի, կամ չեն կարողացել ճանաչվել և բռնագանձվել:

Антикоррупционный суд принял к рассмотрению новый иск, поданный Генеральной прокуратурой, касающийся конфискации имущества незаконного происхождения.
Департамент Генеральной прокуратуры по конфискации имущества незаконного происхождения попросил суд конфисковать в пользу Республики Армения у Асатура Сахакяна, бывшего начальника Гугарского отдела Комитета государственных доходов по борьбе с контрабандой и двойным таможенным контролем, а также у лиц, связанных с ним:
- две недвижимости в Ереване,
- четыре автомобиля,
- доли в четырех юридических лицах,
- 183 миллиона 561 тысяча драмов как оставшаяся сумма незаконных средств,
- 10 миллионов 566 тысяч драмов.
Отмечается, что эти активы не были обоснованы законными доходами лица, признаны незаконного происхождения, переданы добросовестному покупателю или не могли быть идентифицированы и конфискованы.