ՀՀ վարկային կազմակերպությունները 2026 թվականի հունիսի դրությամբ 448 մլրդ-ի վարկեր են տրամադրել
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ ՀՀ վարկային կազմակերպությունների վարկերի ծավալը 447,969 մլն դրամ (448 մլրդ) է։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ վարկերի ծավալն աճել է 53,399 մլն դրամով կամ 13․5%-ով։
Մասնավորապես ոչ ռեզիդենտներին տրամդրվել է 31,592 մլն դրամ, իսկ ռեզիդենտներին 416,377 մլն դրամ։
Ռեզիդենտներին տրամադրած վարկերի 20․5%-ը կամ 85,502 մլն դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով վարկերին, որոնց ծավալը 2025թ.-ի մայիսի վերջի համեմատ աճել է 29․9%-ով։
Տրամադրած վարկերի 79․5%-ը կամ 330,875 մլն դրամը բաժին է ընկնում ՀՀ դրամով վարկերին,  որոնց ծավալը 2025թ.-ի մայիսի վերջի համեմատ աճել է 16․5%-ով։

Согласно данным, опубликованным Национальным статистическим комитетом Армении, по состоянию на конец июня 2026 года объем кредитов кредитных организаций Армении составил 447,969 млн драмов (448 млрд). По сравнению с сопоставимым показателем 2025 года объем кредитов увеличился на 53,399 млн драмов или на 13,5%.
В частности, нерезидентам было выдано 31,592 млн драмов, а резидентам — 416,377 млн драмов.
20,5% выданных резидентам кредитов, или 85,502 млн драмов, составляют кредиты в иностранной валюте, объем которых по сравнению с концом мая 2025 года увеличился на 29,9%.
79,5% выданных кредитов, или 330,875 млн драмов, составляют кредиты в драме, объем которых по сравнению с концом мая 2025 года увеличился на 16,5%.