ՀՀ փոխարտգործնախարարն ԱՄՆ-ում ներկայացրել է Հայաստանի առաջնահերթությունները
ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Վաշինգտոնում, հանդիպել է ԱՄՆ-ի առաջատար մտավորականների հետ և ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները:
Նա անդրադարձել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հեռանկարներին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին տեղեկացրել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող ջանքերի մասին: Կոստանյանը խոսել է նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված երկկողմ և եռակողմ համաձայնությունների իրականացման progreso-ի մասին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապերի և տնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպումը շարունակվել է հարց ու պատասխան ձևաչափով, որի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են իրենց հետաքրքրող հարցերի լայն շրջանակ:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ն, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են ընդունել, նշելով Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Այդ հայտարարությունը ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությամբ համատեղ հռչակագիրը տրամադրել է Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության ամրապնդման,繁荣 և գործընկերության խորացման համար հստակ ճանապարհային քարտեզ:

Заместитель министра иностранных дел РА Ваган Костанян, находящийся с рабочим визитом в Вашингтоне, встретился с представителями ведущих американских аналитических центров и представил ключевые приоритеты внешней политики Армении.
Он обсудил перспективы развития Всеобъемлющего стратегического партнерства между Арменией и США и представил позиции Армении по региональным и международным вопросам.
Участники также были проинформированы о усилиях, направленных на укрепление мира и стабильности в регионе. В частности, Костанян рассказал о ходе реализации двусторонних и трехсторонних соглашений, достигнутых в рамках Саммита мира, состоявшегося в Вашингтоне 8 августа 2025 года, включая работу по развитию региональной связи и экономического сотрудничества.
Встреча продолжилась в формате вопросов и ответов, в ходе которой участники обсудили широкий круг интересующих их вопросов.
8 августа США, Армения и Азербайджан выпустили совместное заявление, отмечая первую годовщину Саммита мира, прошедшего в Белом доме 8 августа 2025 года. В заявлении отмечалось, что совместная декларация с поддержкой Соединенных Штатов предоставила Армении и Азербайджану четкий план по укреплению мира, достижению процветания и углублению партнерства.