ՀՀ փոխարտգործնախարարն ԱՄՆ-ում ներկայացրել է Հայաստանի առաջնահերթությունները
ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը, ով աշխատանքային այցով գտնվում է Վաշինգտոնում, հանդիպել է ԱՄՆ-ի առաջատար մտավորականների հետ և ներկայացրել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները:
Նա անդրադարձել է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի Համապարփակ ռազմավարական գործընկերության զարգացման հեռանկարներին և ներկայացրել Հայաստանի դիրքորոշումները տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում մասնակիցներին տեղեկացրել են տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող ջանքերի մասին: Կոստանյանը խոսել է նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված երկկողմ և եռակողմ համաձայնությունների իրականացման progreso-ի մասին, այդ թվում՝ տարածաշրջանային կապերի և տնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպումը շարունակվել է հարց ու պատասխան ձևաչափով, որի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են իրենց հետաքրքրող հարցերի լայն շրջանակ:
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ-ն, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են ընդունել, նշելով Խաղաղության գագաթաժողովի առաջին տարեդարձը: Այդ հայտարարությունը ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ի աջակցությամբ համատեղ հռչակագիրը տրամադրել է Հայաստանին և Ադրբեջանին խաղաղության ամրապնդման,繁荣 և գործընկերության խորացման համար հստակ ճանապարհային քարտեզ:

News | 2026/08/12 16:02
Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, who is in Washington on a working visit, met with representatives of leading U.S. think tanks and presented the key priorities of Armenia’s foreign policy.
He addressed prospects for developing the Armenia-U.S. Comprehensive Strategic Partnership and presented Armenia’s positions on regional and international developments.
Participants were also briefed on efforts aimed at strengthening peace and stability in the region. In particular, Kostanyan addressed progress in implementing the bilateral and trilateral agreements reached within the framework of the Peace Summit held in Washington on Aug. 8, 2025, including work aimed at developing regional connectivity and economic cooperation.
The meeting continued in a question-and-answer format, during which participants discussed a broad range of issues of interest to them.
On Aug. 8, the U.S., Armenia and Azerbaijan issued a joint statement marking the first anniversary of the Peace Summit held at the White House on Aug. 8, 2025. The statement noted that the joint declaration, with support from the United States, provided Armenia and Azerbaijan with a clear roadmap for consolidating peace, achieving prosperity and deepening partnership.