ՀՀ պետական պարտքը 13․9 մլրդ դոլար է
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 5,116,377.2 մլն դրամ: 2025թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական պարտքն նվազել է 207․3 մլն դրամով կամ 3․9%-ով։
Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության պարտքը կազմել է 5,113,295.6 մլն դրամ, որից արտաքին պարտքը՝ 2,436,924.9 մլն դրամ է։ Արտաքին վարկերը և փոխառությունները կազմել են 1,602,300.6, իսկ ոչ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերը՝ 303,789.1 մլն դրամ, ոչ ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսերը՝ 530,835.2 մլն դրամ։
Ինչ վերաբերում է ներքին պարտքին, ապա այն կազմել 2,676,370.7 մլն դրամ, որից ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսեր՝ 2,471,085.8 մլն դրամ, ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված արտարժութային պետական պարտատոմսեր՝ 205,284.8 մլն դրամ:
ՀՀ համայնքների պարտքը կազմել է 3,081.6 մլն դրամ, որից արտաքին պարտքը՝ 2,930.3 մլն դրամ է, իսկ ներքին պարտքը՝ 151.4 մլն դրամ։
Եթե պետական պարտքը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով՝ հաշվի առնելով դոլարի 2026թ.-ի հունիսի 30-ի 368.06 դրամ փոխարժեքը, ապա 2026թ.-ի հունիսի 30-ին ՀՀ պետական պարտքը կազմել է 13․9 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այդ թվում՝ արտաքին պարտքը կազմել է 6․62 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ ներքին պարտքը՝ 7.27 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ 2025թ.-ի հունիսի վերջի 13․85 մլրդ դոլար ցուցանիշի համեմատ պետական պարտքն աճել է 0․35%-ով կամ 48․8 մլն դոլարով։

Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом Армении, по состоянию на 30 июня 2026 года государственный долг Армении составил 5,116,377.2 млн драмов. По сравнению с аналогичным периодом 2025 года государственный долг уменьшился на 207.3 млн драмов или на 3.9%.
В частности, долг правительства Армении составил 5,113,295.6 млн драмов, из которых внешний долг составил 2,436,924.9 млн драмов. Внешние кредиты и займы составили 1,602,300.6, а государственные казначейские облигации, приобретенные нерезидентами, составили 303,789.1 млн драмов, облигации в иностранной валюте, приобретенные нерезидентами, составили 530,835.2 млн драмов.
Что касается внутреннего долга, он составил 2,676,370.7 млн драмов, из которых казначейские облигации, приобретенные резидентами, составили 2,471,085.8 млн драмов, облигации в иностранной валюте, приобретенные резидентами, составили 205,284.8 млн драмов.
Долг муниципалитетов Армении составил 3,081.6 млн драмов, из которых внешний долг составил 2,930.3 млн драмов, а внутренний долг составил 151.4 млн драмов.
Если представить государственный долг в долларах США, учитывая курс доллара на 30 июня 2026 года, равный 368.06 драмов, то на 30 июня 2026 года государственный долг Армении составил 13.9 млрд долларов США. В том числе внешний долг составил 6.62 млрд долларов США, а внутренний долг составил 7.27 млрд долларов США. По сравнению с показателем в 13.85 млрд долларов на конец июня 2025 года, государственный долг увеличился на 0.35% или на 48.8 млн долларов.