Տարբեր երկրների կողմից TRIPP-ի նկատմամբ հետաքրքրություն կա, բայց Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համաձայնությամբ կորոշվի երրորդ երկրների ներդրումային մասնակցությունը, այսօր «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«TRIPP-ում երկրների ներդրումային մասնակցությունը հստակ սահմանած է, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների համաձայնությամբ կարող են երրորդ կողմերը ներգրավվել: Տարբեր երկրներ ցուցաբերում են հետաքրքրություն, բայց պետք է նաև քննարկենք կոնկրետության մեջ: Այնուամենայնիվ, ներդրումային ծավալը մեծ է, բայց անսահմանափակ չի, պետք է հասկանալ՝ ով ինչ ներդրումային ծրագիր է առաջարկում և ընտրել լավագույնը»,- շեշտեց Փաշինյանը:
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան նախագիծ է: Երևանն ու Վաշինգտոնը պայմանավորվել են, որ TRIPP զարգացման համատեղ ձեռնարկությունում Միացյալ Նահանգների մասնաբաժինն առաջին 49 տարում 74, Հայաստանինը՝ 26 տոկոս կլինի: Եթե համագործակցությունը ևս 50 տարով երկարաձգեն, Հայաստանի բաժնեմասը կավելանա մինչև 49 տոկոս:
TRIPP-ի վերաբերյալ հայ-ամերիկյան ռազմավարական համաձայնագիրն արդեն վավերացման փուլում է. Նախ Սահմանադրական դատարանը պետք է որոշի՝ արդյոք այն չի հակասում Հայաստանի սահմանադրությանը, ապա դրական եզրակացությունից հետո փաստաթուղթը կուղարկվի խորհրդարան՝ վավերացման. ՍԴ-ի որոշումն ակնկալվում է սեպտեմբերի 15-ին:

Разные страны проявляют интерес к TRIPP, но участие третьих стран в инвестициях будет определено по согласованию Армении и США, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ответ на вопрос «Свободы» сегодня:
«Участие стран в инвестициях в TRIPP четко определено, что третьи стороны могут быть вовлечены только с согласия Армении и Соединенных Штатов. Разные страны проявляют интерес, но мы также должны обсудить это конкретно. Тем не менее, объем инвестиций велик, но не безграничен, необходимо понять, кто какое инвестиционное предложение предлагает и выбрать лучшее», - подчеркнул Пашинян.
TRIPP - это армяно-американский проект. Ереван и Вашингтон договорились, что доля США в совместном предприятии TRIPP составит 74% в первые 49 лет, а доля Армении - 26%. Если сотрудничество будет продлено еще на 50 лет, доля Армении увеличится до 49%.
Стратегическое соглашение по TRIPP уже находится на стадии ратификации. Сначала Конституционный суд должен решить, не противоречит ли оно Конституции Армении, а затем, после положительного заключения, документ будет направлен в парламент для ратификации. Решение КС ожидается 15 сентября.