Տարբեր երկրների կողմից TRIPP-ի նկատմամբ հետաքրքրություն կա, բայց Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համաձայնությամբ կորոշվի երրորդ երկրների ներդրումային մասնակցությունը, այսօր «Ազատության» հարցին ի պատասխան ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«TRIPP-ում երկրների ներդրումային մասնակցությունը հստակ սահմանած է, որ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների համաձայնությամբ կարող են երրորդ կողմերը ներգրավվել: Տարբեր երկրներ ցուցաբերում են հետաքրքրություն, բայց պետք է նաև քննարկենք կոնկրետության մեջ: Այնուամենայնիվ, ներդրումային ծավալը մեծ է, բայց անսահմանափակ չի, պետք է հասկանալ՝ ով ինչ ներդրումային ծրագիր է առաջարկում և ընտրել լավագույնը»,- շեշտեց Փաշինյանը:
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան նախագիծ է: Երևանն ու Վաշինգտոնը պայմանավորվել են, որ TRIPP զարգացման համատեղ ձեռնարկությունում Միացյալ Նահանգների մասնաբաժինն առաջին 49 տարում 74, Հայաստանինը՝ 26 տոկոս կլինի: Եթե համագործակցությունը ևս 50 տարով երկարաձգեն, Հայաստանի բաժնեմասը կավելանա մինչև 49 տոկոս:
TRIPP-ի վերաբերյալ հայ-ամերիկյան ռազմավարական համաձայնագիրն արդեն վավերացման փուլում է. Նախ Սահմանադրական դատարանը պետք է որոշի՝ արդյոք այն չի հակասում Հայաստանի սահմանադրությանը, ապա դրական եզրակացությունից հետո փաստաթուղթը կուղարկվի խորհրդարան՝ վավերացման. ՍԴ-ի որոշումն ակնկալվում է սեպտեմբերի 15-ին:

Armenia and the USA to Determine Third-Party Investment Participation in TRIPP
Various countries have shown interest in TRIPP, but the investment participation of third countries will be determined by the agreement between Armenia and the USA, Prime Minister Nikol Pashinyan stated in response to a question from Azatutyun today:
“The investment participation of countries in TRIPP is clearly defined that third parties can be involved only with the consent of Armenia and the United States. Different countries are showing interest, but we also need to discuss this in specifics. Nevertheless, the investment volume is large, but not unlimited; we need to understand who is proposing what investment program and choose the best one,” emphasized Pashinyan.
TRIPP is an Armenian-American project. Yerevan and Washington have agreed that the share of the United States in the joint venture TRIPP will be 74% in the first 49 years, while Armenia's share will be 26%. If the cooperation is extended for another 50 years, Armenia's share will increase to 49%.
The strategic agreement regarding TRIPP is already in the ratification phase. First, the Constitutional Court must decide whether it contradicts the Constitution of Armenia, and after a positive conclusion, the document will be sent to the parliament for ratification. The decision of the Constitutional Court is expected on September 15.