ՀՀ կառավարությունը տիրանալու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցներին
Ռոման Երիցյանը, ով բռնագաղթել է Արցախից, հայտարարել է, որ ՀՀ կառավարությունը վաղ թե ուշ տիրանալու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցներին։ Նա կոչ է անում արցախցիներին, ովքեր ունեն չկատարված պարտավորություններ հիմնադրամի նկատմամբ, դիմել դատարան՝ ստանալու իրենց հասանելիք միջոցները։
«Հարցի լուծումը հնարավոր է միայն դատական ճանապարհով։ Այս պահի դրությամբ ունենք բավարարված և փաստացի կատարված չորս դատական ակտ», - նշել է Երիցյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ներդրումային հիմնադրամի միջոցները կապ չունեն կուտակային կենսաթոշակների կամ արցախցիների այլ գումարների հետ, և պետական բյուջեի սառեցված միջոցները պետք է բաշխվեն քաղաքական մակարդակով։

Роман Ерицян, который бежал из Арцаха, заявил, что правительство Армении рано или поздно завладеет средствами инвестиционного фонда Арцаха. Он призывает жителей Арцаха, у которых есть невыполненные обязательства перед фондом, обращаться в суд для получения своих средств.
«Решение вопроса возможно только через судебный путь. На данный момент у нас есть четыре удовлетворительных и фактически выполненных судебных акта», - отметил Ерицян.
Он также подчеркнул, что средства инвестиционного фонда не имеют отношения к накопительным пенсиям или другим деньгам жителей Арцаха, и вопрос распределения замороженных средств государственного бюджета должен решаться на политическом уровне.