ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի օգոստոսի 10-ի որոշմամբ՝ Վահան Միսակյանը նշանակվել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ:
Վահան Միսակյանը Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանում ճարտարապետի որակավորում ստանալուց հետո կրթությունը շարունակել է Կոլումբիայի համալսարանում (ք. Նյու Յորք, ԱՄՆ)՝ ստանալով մագիստրոսի աստիճան երկու մասնագիտություններով:
Նա, հետևելով ՀՀ վարչապետի կոչին, դիմել էր ներառվելու կառավարության կադրային բանկում. Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես հայտարարել էր, արտերկրում կրթություն ստացած մասնագետներին նշանակում է բարձր պաշտոնների:
Ներկայացնում ենք Վահան Միսակյանի կենսագրությունը:
Վահան Մաքսիմի Միսակյան
Ծնվել է 1986թ. մայիսի 3-ին Հայաստանում:
Կրթություն
2003–2009 թթ. սովորել է Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի (ներկայիս՝ Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան) ճարտարապետության ֆակուլտետում՝ ստանալով ճարտարապետի որակավորում:
2009-2011թթ. սովորել է նույն համալսարանի ասպիրանտուրայում:
2011-2012թթ. կրթություն է ստացել Կոլումբիայի համալսարանի (ք. Նյու Յորք, ԱՄՆ) ճարտարապետության, պլանավորման և պահպանության ֆակուլտետում՝ ստանալով գիտությունների մագիստրոսի աստիճան «Առաջադեմ ճարտարապետական նախագծում» մասնագիտությամբ:
2012-2014թթ. Կոլումբիայի համալսարանի նույն ֆակուլտետում ստացել է գիտությունների մագիստրոսի երկրորդ աստիճանը «Քննադատական, համադրողական և հայեցակարգային գործունեություն» մասնագիտությամբ:
Աշխատանքային գործունեություն
2014–2015թթ. ԱՄՆ Նյու Յորք քաղաքում աշխատել է որպես ճարտարապետ «Ստուդիո Էմ Դի Էյ» ընկերությունում:
2014-2015թթ. ԱՄՆ Նյու Յորք քաղաքի Կոլումբիայի համալսարանում եղել է ճարտարապետության, պլանավորման և պահպանության հրավիրյալ և ասոցացված դասախոս:
2018-2020թթ. ԱՄՆ Մինեապոլիս քաղաքի Մինեսոտայի համալսարանում ստանձնել է ճարտարապետության «Քես Գիլբերտ» անվանական դասախոսի պաշտոնը, հանդիսացել ղեկավար խորհրդի անդամ՝ մագիստրոսական ծրագրում մշակելով և դասավանդելով քաղաքաշինության, ճարտարապետական նախագծման և տեսության դասընթացներ:
Վերադառնալով Հայաստան՝ 2015-2018, ապա 2020-2026 թթ. նախաձեռնել է անկախ նախագծահետազոտական գործունեություն (vahanmisakyan.com)՝ ծավալելով աշխատանքներ հետևյալ ուղղություններով:
«Ամպ» արվեստանոցի շրջանակում (ampstudio.am) իրականացրել է ճարտարապետական և քաղաքաշինական նախագծեր, Երևանի պատմական քաղաքային հյուսվածքի կառուցվածքային հետազոտություններ, որոնց հիման վրա մշակված և հետագայում զարգացված նախագիծը «Կոնդ» թաղամասի քաղաքաշինական վերակենդանացման մրցույթի երկու փուլերում էլ (2022 և 2024թթ.) ճանաչվել է հաղթողներից մեկը, Հիմնադրել է «Էքս-քոմոնս» հարթակը (x-commons.com)՝ ձևավորելով միջազգային բաց համագործակցային ցանց և իրականացնելով հետազոտություններ համընդհանուր, անշոշափելի ենթակառուցվածքների, կառուցված ու երևակայական միջավայրերի հատման տիրույթում՝ ցուցահանդեսների, ֆորումների և հրապարակումների ձևաչափով, Նախագծել և առաջնորդել է «Հսկվող քաղաքների լաբորատորիայի» (surveillantcity.org) հետազոտական աշխատանքները՝ իրականացնելով քաղաքային միջավայրերի թվային, վերահսկողական ու ենթակառուցքային էվոլյուցիայի տարածական հետազոտություններ, մշակելով համակարգչային տեսողության և մեքենայական ուսուցման աշխատանքային հոսքեր, ինչպես նաև հրապարակելով մասնագիտական շտեմարաններ:
Լրացուցիչ տվյալներ
Հեղինակած հոդվածները, նախագծերն ու հետազոտությունները հրապարակվել են միջազգային մասնագիտական պարբերականներում ու գրքերում, ներկայացվել գիտաժողովներում, արժանացել մասնագիտական մի շարք մրցանակների:
Հայաստանի ճարտարապետների պալատի անդամ է:
Տիրապետում է հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներին:
Կուսակցական պատկանելություն
Անկուսակցական է:
***
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 13-ին աշխարհի առաջատար 200 համալսարանների շրջանավարտներին հրավիրել էր ընդգրկվելու ՀՀ կառավարության կադրային բանկում։
Օգոստոսի 4-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ արդեն իսկ ստացել են 1141 հայտ, դիմումների ուսումնասիրության, և նախնական ընտրության արդյունքում 459 թեկնածու կամ դիմորդների շուրջ 40 տոկոսը անցել է երկրորդ փուլ։
Վարչապետը նաև հայտնել էր, որ մի խումբ դիմումատուների բարձր պաշտոններում նշանակելու որոշում է կայացրել առաջիկայում, և կլինի այդ որոշումների դե յուրե իրագործումը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян 10 августа назначил Вахана Мисакияна заместителем председателя Комитета по градостроительству Армении.
Вахан Мисакян, получив квалификацию архитектора в Ереванском государственном университете архитектуры и строительства, продолжил обучение в Колумбийском университете (Нью-Йорк, США), получив степень магистра по двум специальностям.
Следуя призыву премьер-министра Армении, он подал заявку на включение в кадровый банк правительства. Никол Пашинян, как он заявил, назначает на высокие должности специалистов, обучавшихся за границей.
Представляем биографию Вахана Мисакияна:
Вахан Максимович Мисакян
Родился 3 мая 1986 года в Армении.
С 2003 по 2009 год учился на факультете архитектуры Ереванского государственного университета архитектуры и строительства (ныне — Национальный университет архитектуры и строительства Армении), получив квалификацию архитектора.
С 2009 по 2011 год учился в аспирантуре того же университета.
С 2011 по 2012 год обучался в Колумбийском университете (Нью-Йорк, США) на факультете архитектуры, планирования и сохранения, получив степень магистра наук по специальности «Современное архитектурное проектирование».
С 2012 по 2014 год в том же факультете Колумбийского университета получил вторую степень магистра наук по специальности «Критическая, компаративная и концептуальная практика».
Профессиональная деятельность
С 2014 по 2015 год работал архитектором в компании «Studio MDA» в Нью-Йорке, США.
С 2014 по 2015 год был приглашённым и ассоциированным преподавателем на факультете архитектуры, планирования и сохранения Колумбийского университета в Нью-Йорке.
С 2018 по 2020 год занимал должность именитого профессора архитектуры в Университете Миннесоты в Миннеаполисе, был членом руководящего совета, разрабатывал и преподавал курсы по градостроительству, архитектурному проектированию и теории.
Вернувшись в Армению, с 2015 по 2018 и затем с 2020 по 2026 годы занимался независимой проектно-исследовательской деятельностью (vahanmisakyan.com), реализуя проекты в следующих направлениях:
В рамках «Арт-студии» (ampstudio.am) реализовал архитектурные и градостроительные проекты, структурные исследования исторической городской ткани Еревана, на основе которых разработанный и впоследствии развиваемый проект «Конд» был признан одним из победителей в двух этапах конкурса по градостроительной реабилитации (2022 и 2024 годы), Основал платформу «Ex-commons» (x-commons.com), создав международную открытую кооперативную сеть и проводя исследования в области общего, нематериального инфраструктурного, построенного и воображаемого пространств в формате выставок, форумов и публикаций, Проектировал и руководил исследовательскими работами «Лаборатории контролируемых городов» (surveillantcity.org), проводя пространственные исследования цифровой, контрольной и инфраструктурной эволюции городских сред, разрабатывая рабочие потоки компьютерного зрения и машинного обучения, а также публикуя профессиональные справочники.
Дополнительные сведения
Автор статей, проектов и исследований, опубликованных в международных профессиональных журналах и книгах, представленных на конференциях, удостоенных ряда профессиональных наград.
Член Палаты архитекторов Армении.
Владеет армянским, русским и английским языками.
Партийная принадлежность
Беспартийный.
***
Премьер-министр Никол Пашинян 13 июня пригласил выпускников 200 ведущих университетов мира присоединиться к кадровому банку правительства Армении.
4 августа Никол Пашинян сообщил, что уже получено 1141 заявка, из которых 459 кандидатов или около 40% прошли во второй этап после изучения заявок и предварительного отбора.
Премьер-министр также сообщил, что принято решение о назначении группы заявителей на высокие должности в ближайшее время, и будет осуществлено де юре исполнение этих решений.