ՀՀ-ՀԱՊԿ անջրպետը շարունակվելու է․ Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները Հայաստանի հետ համագործակցությունը շարունակում են դիտարկել որպես դաշնակցային հարաբերություններ, սակայն շեշտել է, որ կազմակերպությունը չի կարող ուժեղանալ միայն ձևական հայտարարություններով:
«ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ակտիվ անդամության կողմնակից լինելով, ես նշում եմ, որ ՀԱՊԿ-ում անկեղծ չեն, կամ էլ չեն տիրապետում խնդրի էությանը»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա ընդգծել է, որ մինչեւ խնդիրները կոծկվեն, ՀՀ-ՀԱՊԿ անջրպետը շարունակվելու է, ինչը չի բխում ոչ ՀՀ-ի, ոչ էլ ՀԱՊԿ-ի շահերից:

The gap between Armenia and CSTO will continue: Eduard Sharmazanov
Eduard Sharmazanov, a member of the executive body of the Republican Party of Armenia, stated that CSTO member countries continue to view cooperation with Armenia as allied relations, but emphasized that the organization cannot strengthen itself with mere formal statements:
“As a supporter of Armenia's active membership in the CSTO, I note that they are either insincere or do not understand the essence of the problem,” said Sharmazanov:
He stressed that as long as the issues are being concealed, the gap between Armenia and the CSTO will continue, which does not serve the interests of either Armenia or the CSTO: