ՀՀ-ՀԱՊԿ անջրպետը շարունակվելու է․ Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրները Հայաստանի հետ համագործակցությունը շարունակում են դիտարկել որպես դաշնակցային հարաբերություններ, սակայն շեշտել է, որ կազմակերպությունը չի կարող ուժեղանալ միայն ձևական հայտարարություններով:
«ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ակտիվ անդամության կողմնակից լինելով, ես նշում եմ, որ ՀԱՊԿ-ում անկեղծ չեն, կամ էլ չեն տիրապետում խնդրի էությանը»,- ասել է Շարմազանովը:
Նա ընդգծել է, որ մինչեւ խնդիրները կոծկվեն, ՀՀ-ՀԱՊԿ անջրպետը շարունակվելու է, ինչը չի բխում ոչ ՀՀ-ի, ոչ էլ ՀԱՊԿ-ի շահերից:

Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанян отметил, что страны-члены ОДКБ продолжают рассматривать сотрудничество с Арменией как союзнические отношения, однако подчеркнул, что организация не может укрепляться только формальными заявлениями:
«Будучи сторонником активного членства Армении в ОДКБ, я отмечаю, что в ОДКБ не искренни или не понимают суть проблемы», - сказал Шармазанян:
Он подчеркнул, что пока проблемы будут замалчиваться, разрыв между Арменией и ОДКБ будет продолжаться, что не соответствует интересам ни Армении, ни ОДКБ: