Ըստ ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալների 2026 թվականի հունիսի վերջի դրությամբ ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրվել են ընդամենը 8,788,386 մլն դրամի վարկեր, որից 6,005,733 մլն-ը ՀՀ դրամով, մնացած 2,782,654 մլն-ը տարադրամով։ 2025թ․-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ գրանցվել է աճ 26.8%-ով։
Ըստ ոլորտների բաշխվածությունն ունի հետևյալ տեսքը․
Արդյունաբերության ոլորտին տրամադրվել է 747,292 մլն դրամի վարկ, որից 256,388 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 490,904 մլն-ը տարադրամով։
Գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվել է 450,790 մլն դրամի վարկ, որից 370,154 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 80,637 մլն-ը տարադրամով։
Շինարարության ոլորտին տրամադրվել է 952,045 մլն դրամի վարկ, որից 350,892 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 601,154 մլն-ը տարադրամով։
Տրանսպորտի և կապի ոլորտին տրամադրվել է 286,100 մլն դրամի վարկ, որից 55,853 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 230,247 մլն-ը տարադրամով։
Ֆինանսական և ապահովագրական գործունեության ոլորտին տրամադրվել է 869,913 մլն դրամի վարկ, որից 748,274 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 121,638 մլն-ը տարադրամով։
Առևտուրի ոլորտին տրամադրվել է 772,236 մլն դրամի վարկ, որից 304,132 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 468,104 մլն-ը տարադրամով։
Սպասարկման ոլորտին տրամադրվել է 911,451 մլն դրամի վարկ, որից 279,235 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 632,216 մլն-ը տարադրամով։
Սպառողական վարկեր տրամադրվել է 2,011,296 մլն դրամի, որից 1,934,398 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 76,898 մլն-ը տարադրամով։
Հիփոթեքային վարկեր տրամադրվել է 1,787,263 մլն դրամի, որից 1,706,407 մլն-ը ՀՀ դրամով, իսկ մնացած 80,856 մլն-ը տարադրամով։

According to the Central Bank of Armenia, as of the end of June 2026, Armenian commercial banks had provided a total of 8,788,386 million drams in loans to residents, of which 6,005,733 million were in drams and the remaining 2,782,654 million were in foreign currency. Compared to the comparable figure for 2025, this represents a growth of 26.8%.
The distribution by sectors is as follows:
In the industrial sector, loans amounting to 747,292 million drams were provided, of which 256,388 million were in drams and the remaining 490,904 million were in foreign currency.
In the agricultural sector, loans amounting to 450,790 million drams were provided, of which 370,154 million were in drams and the remaining 80,637 million were in foreign currency.
In the construction sector, loans amounting to 952,045 million drams were provided, of which 350,892 million were in drams and the remaining 601,154 million were in foreign currency.
In the transport and communication sector, loans amounting to 286,100 million drams were provided, of which 55,853 million were in drams and the remaining 230,247 million were in foreign currency.
In the financial and insurance sector, loans amounting to 869,913 million drams were provided, of which 748,274 million were in drams and the remaining 121,638 million were in foreign currency.
In the trade sector, loans amounting to 772,236 million drams were provided, of which 304,132 million were in drams and the remaining 468,104 million were in foreign currency.
In the service sector, loans amounting to 911,451 million drams were provided, of which 279,235 million were in drams and the remaining 632,216 million were in foreign currency.
Consumer loans amounted to 2,011,296 million drams, of which 1,934,398 million were in drams and the remaining 76,898 million were in foreign currency.
Mortgage loans amounted to 1,787,263 million drams, of which 1,706,407 million were in drams and the remaining 80,856 million were in foreign currency.