Հեսսենի խաղաղության մրցանակը՝ Հայաստանի վարչապետին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արժանանալու է այս տարվա Հեսսենի խաղաղության մրցանակին։ Մրցանակը նրան շնորհվում է ժողովրդավարության զարգացման և Ադրբեջանի հետ երկարամյա հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերի համար։
Գերմանիայի Հեսսենի երկրամասի խորհրդարանը հայտարարել է, որ 2018 թվականին պաշտոնը ստանձնելուց ի վեր Փաշինյանն առաջ է մղել ժողովրդավարական բարեփոխումները և Հայաստանը մոտեցրել Եվրամիությանը։
«Հայաստանը ավանդաբար սերտ դաշնակցային հարաբերություններ է ունեցել Ռուսաստանի հետ, սակայն Փաշինյանի իշխանության օրոք ավելի ու ավելի է կողմնորոշվում դեպի Եվրոպա։ Եվրամիությանն անդամակցելու նպատակն ամրագրված է նաև Հայաստանի օրենսդրությամբ», - ասվում է հայտարարությունում։
Պաշտոնական կայէջում նշված է, որ 51-ամյա նախկին լրագրողը մրցանակի է արժանանում նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված իր քաղաքականության համար։ Հիշատակվում է, որ 2025 թվականի օգոստոսին երկու երկրները ԱՄՆ միջնորդությամբ համաձայնության են եկել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ։
Մրցանակի հոգաբարձուների խորհրդի գնահատմամբ՝ Փաշինյանը ռազմական սրման փոխարեն նախընտրում է դիվանագիտությունն ու քաղաքական բանակցությունները։
Հեսսենի խորհրդարանի նախագահ Աստրիդ Վալմանի խոսքով՝ մրցանակը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում արձանագրված առաջընթացի և հակամարտությունների կարգավորման ոչ բռնի ուղիների օգտին «տեսանելի ազդանշան» է։
Նիկոլ Փաշինյանը մրցանակը կստանա սեպտեմբերի 18-ին Վիսբադենում, Հեսսենի երկրամասի խորհրդարանում կայանալիք հանդիսավոր արարողության ժամանակ։
Հեսսենի խաղաղության մրցանակը կազմում է 25 հազար եվրո և շնորհվում է միջազգային փոխըմբռնման և խաղաղության գործում նշանակալի ներդրում ունեցած անձանց։
Անցած տարի մրցանակը ստացել էր կոլումբիացի բնապահպան ակտիվիստ Ջանի Սիլվան։ Մրցանակի նախկին դափնեկիրների թվում են Հյուսիսային Իռլանդիայի խաղաղության գործընթացի մասնակից Ջոն Հյումը, ՄԱԿ-ի նախկին պաշտոնյա Սադակո Օգատան, ԵՄ նախկին բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, Դալայ Լաման և այլ հայտնի անձինք։

Хессенская премия мира — премьер-министру Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян будет удостоен Хессенской премии мира в этом году. Награда присуждается ему за усилия по развитию демократии и мирному разрешению многолетнего конфликта с Азербайджаном.
Парламент немецкой земли Гессен заявил, что с момента вступления Пашиняна в должность в 2018 году он продвигает демократические реформы и приближает Армению к Европейскому Союзу.
«Армения традиционно имела тесные союзнические отношения с Россией, однако при власти Пашиняна она все больше ориентируется на Европу. Цель вступления в Европейский Союз также закреплена в законодательстве Армении», - говорится в заявлении.
На официальном сайте указано, что 51-летний бывший журналист также удостоен награды за свою политику по разрешению конфликта в Нагорном Карабахе. Упоминается, что в августе 2025 года две страны достигли соглашения о мире при посредничестве США.
По оценке совета попечителей премии, Пашинян предпочитает дипломатию и политические переговоры вместо военного обострения.
По словам президента парламента Гессена Астрид Вальман, награда является «видимым сигналом» в поддержку прогресса в процессе мира между Арменией и Азербайджаном и ненасильственных путей разрешения конфликтов.
Никол Пашинян получит награду 18 сентября на торжественной церемонии в парламенте земли Гессен в Висбадене.
Хессенская премия мира составляет 25 тысяч евро и присуждается лицам, внесшим значительный вклад в международное понимание и мир.
В прошлом году награду получил колумбийский экологический активист Джани Сильва. Среди предыдущих лауреатов премии - участник мирного процесса в Северной Ирландии Джон Хьюм, бывший чиновник ООН Садако Огата, бывший высокий представитель ЕС Федерика Могерини, Далай-лама и другие известные личности.