Հայտարարվել է Գյումրի-Կարս երկաթուղու նախագծային աշխատանքների մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայտարարվել է մրցույթ Գյումրի-Կարս երկաթուղու կառուցման նախագծային աշխատանքների համար, տեղեկացրել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Худատյանը:
«Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, եթե մրցույթում հաղթող ընկերություն լինի, հնարավորինս արագ կանցնենք նախնական նախագծման փուլին, իսկ հետո՝ անմիջապես կառուցմանը», - ասել է նա:
Նախարարի խոսքով, մրցույթը միջազգային է, քանի որ հայկական նախագծային ընկերությունները և կառուցապատողները չունեն նման մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնելու փորձ:
Ազատություն լրատվականին համաձայն, Գյումրի-Կարս երկաթուղու 21-կիլոմետրանոց հայկական հատվածի կառուցման համար, նախնական տվյալներով, անհրաժեշտ է 15 միլիոն դոլար:
Ապրիլի 28-ին Կարսում, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացում ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակներում, կայացավ երկու երկրների համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպում՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերականգնման և գործարկման համար: Կողմերը նշեցին, որ կարևոր է արագացնել Գյումրի-Կարս երկաթուղու հաղորդակցության մեկնարկը՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ընդլայնման համատեքստում:

YEREVAN, August 25. /ARKA/. A competition has been announced for the design works for the construction of the Gyumri-Kars railway, reported the Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan.
“In accordance with the law, if there is a company that wins the competition, we will proceed to the design phase as soon as possible, and then directly to construction,” he said.
The minister noted that the competition is international, as Armenian design companies and builders do not have experience in carrying out works of this scale.
According to Azatutyun, preliminary estimates indicate that $15 million is required for the construction of the 21-kilometer Armenian section of the Gyumri-Kars railway.
On April 28 in Kars, within the framework of agreements reached during the normalization of relations between Armenia and Turkey, a meeting of the joint working group of the two countries took place to restore and launch the Gyumri-Kars railway line. The parties emphasized the importance of the prompt launch of the Gyumri-Kars railway communication in the context of expanding transport communications in the region.