Հայտարարվել է Գյումրի-Կարս երկաթուղու նախագծային աշխատանքների մրցույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 օգոստոսի։ /ԱՌԿԱ/։ Հայտարարվել է մրցույթ Գյումրի-Կարս երկաթուղու կառուցման նախագծային աշխատանքների համար, տեղեկացրել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Худատյանը:
«Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, եթե մրցույթում հաղթող ընկերություն լինի, հնարավորինս արագ կանցնենք նախնական նախագծման փուլին, իսկ հետո՝ անմիջապես կառուցմանը», - ասել է նա:
Նախարարի խոսքով, մրցույթը միջազգային է, քանի որ հայկական նախագծային ընկերությունները և կառուցապատողները չունեն նման մեծածավալ աշխատանքներ իրականացնելու փորձ:
Ազատություն լրատվականին համաձայն, Գյումրի-Կարս երկաթուղու 21-կիլոմետրանոց հայկական հատվածի կառուցման համար, նախնական տվյալներով, անհրաժեշտ է 15 միլիոն դոլար:
Ապրիլի 28-ին Կարսում, Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների նորմալացման գործընթացում ձեռք բերված համաձայնությունների շրջանակներում, կայացավ երկու երկրների համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպում՝ Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերականգնման և գործարկման համար: Կողմերը նշեցին, որ կարևոր է արագացնել Գյումրի-Կարս երկաթուղու հաղորդակցության մեկնարկը՝ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ընդլայնման համատեքստում:

Объявлен конкурс на проектные работы железной дороги Гюмри-Карс
ЕРЕВАН, 25 августа. /АРКА/. Объявлен конкурс на проведение проектных работ для строительства железной дороги Гюмри-Карс, сообщил министр территориального управления и инфраструктур Давид Худатян.
«В установленном законом порядке, если будет компания, победившая в конкурсе, по возможности в сжатые сроки сперва перейдем к проектному этапу, а затем – непосредственно к строительству», - сказал он.
Министр сообщил, что конкурс – международный, поскольку армянские проектные компании и застройщики не имеют опыта проведения работ такого масштаба.
По данным Азатутюн, для строительства 21-километрового армянского участка железной дороги Гюмри-Карс, по предварительным данным требуется 15 миллионов долларов.
28 апреля в Карсе в рамках договоренностей, достигнутых в процессе нормализации отношений между Арменией и Турцией, состоялась встреча совместной рабочей группы двух стран по восстановлению и запуску железнодорожной линии Гюмри–Карс. Стороны отметили важность скорейшего запуска железнодорожного сообщения Гюмри–Карс в контексте расширения транспортных коммуникаций в регионе.