Հայկական սեղանի խաղերի հաջողության պատմությունը
Դավիթ Հովհաննիսյանի ստեղծած սեղանի խաղերի հաջողության պատմությունը սկսվել է տան հարևանությամբ գտնվող փոքրիկ ավտոտնակից։ Դավիթն ու ընկերներն ուսուցողական խաղեր ստեղծում էին դեռ ուսանողական տարիներից, իսկ պատվերների ավելացմանը զուգահեռ որոշեցին ընդլայնել բիզնեսը։
Այժմ Հոլ ընկերությունը ստեղծում է ժամանցային և ինտելեկտուալ խաղեր՝ նախատեսված տարբեր տարիքային խմբերի համար: Հայկական արտադրության խաղերը զարգացնում են լեզվամտածողությունը, շփման ունակությունները, ուշադրությունը, կողմնորոշվելու հմտությունները, տրամաբանությունն ու աշխարհընկալումը:
Հոլ ընկերության զարգացման գործընկերը դարձավ Ակբա բանկը, որի աջակցությամբ էլ Դավիթը կարողացավ ընդլայնել, այնուհետև տեխնիկապես վերազինել իր բիզնեսը։
«Մեր առաքելությունն է ստեղծել օֆլայն խաղեր, որոնք իրական ժամանակահատվածում մարդկանց միմյանց հետ շփվելու հնարավորություն են տալիս։ Մեր հաջորդ առաքելությունը խաղերի միջոցով ծնող-երեխա կապի ստեղծումն է։ Մի անգամ շատ մեծ պատվեր ունեինք, որի համար մեծ քանակի խաղեր պետք է արտադրեինք, բայց միջոցներ չկային։ Հենց այդ ժամանակահատվածում սկսվեց Ակբայի հետ մեր համագործակցությունը։ Բանկի հետ, բացի բուն համագործակցությունից, նաև այլ ուղղությամբ ենք աշխատում. մասնաճյուղերից մի քանիսում բանկը ցուցադրում է մեր արտադրանքը»,- նշել է Հոլ սեղանի խաղերի հիմնադիր Դավիթ Հովհաննիսյանը։
Ընկերության հաջորդ նպատակը խաղերի արտահանումն է։ Դավիթը և թիմակիցները համոզված են՝ զարգացման հաջորդ հնարավորությունը միջազգային շուկաներ մուտք գործելն է։

The success story of board games created by David Hovhannisyan began in a small garage next to his home. David and his friends were creating educational games since their student years, and as orders increased, they decided to expand the business.
Now, Hol company creates recreational and intellectual games designed for different age groups. Armenian-made games develop language thinking, communication skills, attention, orientation skills, logic, and perception of the world.
The development partner of Hol became Acba Bank, which helped David to expand and then technically upgrade his business.
“Our mission is to create offline games that allow people to communicate with each other in real-time. Our next mission is to create a connection between parents and children through games. Once we had a very large order that required producing a lot of games, but there were no funds. It was during this period that our cooperation with Acba began. Besides the main collaboration, we are also working in other directions; in some branches, the bank displays our products,” said David Hovhannisyan, founder of Hol board games.
The next goal of the company is to export games. David and his teammates are convinced that the next opportunity for development is to enter international markets.