E-auto ընկերությունը, որը HONGQI էլեկտրամոբիլների միակ պաշտոնական ներկայացուցիչն է Հայաստանում և Վրաստանում, Երևանում բացել է ավտոմոբիլային այս բրենդի՝ տարածաշրջանում խոշորագույն կենտրոնը՝ ներդնելով շուրջ 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է HONGQI-ի մայր գործարանի՝ FAW ընկերության՝ Արևելյան Եվրոպայում գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լու Ժիգուանը:
Ռուբինյանց 40/3 հասցեում՝ գրեթե 3000 քառակուսի մետր ընդհանուր տարածքով նոր համալիրում մեկ հարկի տակ գործում են HONGQI-ի ֆլագմանային խանութ-ցուցասրահը, տեխնիկական սպասարկման կենտրոնը և ավտոմեքենաների ներկման մասնագիտացված կայանը։ Ընկերությունը նաև տնօրինում է շուրջ 2500 քմ մակերեսով պահեստային տարածք անհրաժեշտ պահեստամասերի մշտական առկայությունն ապահովելու համար։
HONGQI-ն Հայաստանում ներկայացնելուց կարճ ժամանակ անց E-auto-ն կարողացել է ոչ միայն դառնալ էլեկտրամոբիլների պաշտոնական ներկրման շուկայի առաջատար, այլև ձևավորել մեքենաների վաճառքից մինչև երաշխիքային և հետերաշխիքային սպասարկում ընդգրկող ամբողջական ենթակառուցվածք։
2025 թվականին E-auto-ն Հայաստան է ներմուծել շուրջ 800 էլեկտրամոբիլ՝ ապահովելով պաշտոնական ներկայացուցիչների կողմից ներմուծված էլեկտրամոբիլների շուրջ 35%-ը։ 2026 թվականին ընկերությունը շարունակում է պահպանել առաջատար դիրքը՝ մինչ օրս ներմուծելով արդեն շուրջ 500 էլեկտրամոբիլ։ E-auto-ի նպատակն է մինչև տարեվերջ գերազանցել նախորդ տարվա ցուցանիշը։
«Այսպիսի արագ աճը մեզ համար, այո, մեծ ձեռքբերում է, բայց, միևնույն ժամանակ, մեծ պատասխանատվություն։ Մեր աշխատանքը չի ավարտվում մեքենայի վաճառքով. հաճախորդը պետք է վստահ լինի, որ միշտ, իր մեքենայի հետ կապված ցանկացած հարցի դեպքում ունի մեկ հասցե, որտեղ կստանա լիարժեք մասնագիտացված և վստահելի սպասարկում։ Շուրջ 5 միլիոն դոլարի ներդրմամբ մենք ստեղծել ենք այդ ենթակառուցվածքը Հայաստանում HONGQI-ի յուրաքանչյուր վարորդի համար»,-ասում է E-auto ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Գևորգ Աղաջանյանը։
Նոր կենտրոնը համալրված է HONGQI էլեկտրամոբիլների տեխնիկական զննման, սպասարկման և վերանորոգման բոլոր անհրաժեշտ ժամանակակից սարքավորումներով, ինչպես նաև ավտոմեքենաների ներկման կայանով, որտեղ կիրառվում են գործարանային տեխնոլոգիաներ և ստանդարտներ՝ ապահովելով բարձրակարգ արդյունք և որակ։
E-auto-ի արագ զարգացումը շարունակվում է նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս։ 2025 թվականին գրանցած արդյունքներից հետո ընկերությունը 2026 թվականի սկզբին դարձել է HONGQI-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը նաև Վրաստանում՝ հայկական շուկայում հաջողությամբ կիրառված բիզնես մոդելը տեղափոխելով տարածաշրջանային մակարդակ։
«Մենք կշարունակենք սերտորեն համագործակցել մեր գործընկերոջ հետ՝ բոլոր հաճախորդներին հուսալի սպասարկում և երկարաժամկետ աջակցություն ապահովելու նպատակով, և այս նոր ցուցասրահի շնորհիվ հայաստանի հաճախորդներն այժմ կարող են ավելի մոտիկից ծանոթանալ HONGQI-ին և անձամբ փորձարկել մեր արտադրանքը», – ասել է HONGQI-ի մայր գործարանի՝ FAW ընկերության՝ Արևելյան Եվրոպայում գլխավոր տնօրենի տեղակալ Լու Ժիգուանը:
Երևանում E-auto-ի հասցեներն են՝ Ռուբինյանց 40/3 և Դավիթ Բեկ 138/4: Ընկերությունը HONGQI Էլեկտրամոբիլների համար տրամադրում է մինչև 8 տարի կամ մինչև 150․000 կիլոմետր պաշտոնական երաշխիք։
Համագործակցելով Հայաստանում գործող գրեթե բոլոր առաջատար բանկերի հետ՝ E-auto-ն իր հաճախորդներին տրամադրում է նաև ավտովարկ ձևակերպելու հատուկ հնարավորություն՝ սկսած 0% կանխավճարից։

Компания E-auto, являющаяся единственным официальным представителем электромобилей HONGQI в Армении и Грузии, открыла в Ереване крупнейший в регионе центр этого автомобильного бренда, инвестировав около 5 миллионов долларов США.
На торжественном открытии присутствовал заместитель генерального директора FAW, материнской компании HONGQI, по Восточной Европе Лу Цзигуань:
Новый комплекс площадью почти 3000 квадратных метров расположен по адресу Рубинянц 40/3 и включает в себя флагманский магазин HONGQI, центр технического обслуживания и специализированную станцию покраски автомобилей. Компания также управляет складом площадью около 2500 квадратных метров для обеспечения постоянного наличия необходимых запчастей.
После краткого времени представления HONGQI в Армении, E-auto смогла не только стать лидером на рынке официального импорта электромобилей, но и сформировать полную инфраструктуру, охватывающую от продажи автомобилей до гарантийного и постгарантийного обслуживания.
В 2025 году E-auto импортировала в Армению около 800 электромобилей, что составило около 35% от общего числа электромобилей, импортированных официальными представителями. В 2026 году компания продолжает удерживать лидерские позиции, импортировав уже около 500 электромобилей. Цель E-auto — превзойти показатели прошлого года до конца года.
«Такой быстрый рост для нас, да, это большое достижение, но, в то же время, это большая ответственность. Наша работа не заканчивается продажей автомобилей. Клиент должен быть уверен, что всегда, по любому вопросу, связанному с его автомобилем, у него есть один адрес, где он получит полное специализированное и надежное обслуживание. С инвестициями около 5 миллионов долларов мы создали эту инфраструктуру для каждого водителя HONGQI в Армении», — говорит соучредитель и генеральный директор компании E-auto Геворг Агажанян.
Новый центр оснащен всеми необходимыми современными устройствами для технического осмотра, обслуживания и ремонта электромобилей HONGQI, а также станцией покраски автомобилей, где применяются заводские технологии и стандарты для обеспечения высококачественного результата.
Быстрый рост E-auto продолжается и за пределами Армении. После достижения результатов в 2025 году, в начале 2026 года компания стала официальным представителем HONGQI и в Грузии, перенесши успешно примененную бизнес-модель на региональный уровень.
«Мы будем продолжать тесно сотрудничать с нашим партнером, чтобы обеспечить надежное обслуживание и долгосрочную поддержку всем клиентам, и благодаря этому новому шоу-руму клиенты Армении теперь могут ближе познакомиться с HONGQI и лично протестировать нашу продукцию», — сказал Лу Цзигуань, заместитель генерального директора FAW, материнской компании HONGQI, по Восточной Европе.
Адреса E-auto в Ереване: Рубинянц 40/3 и Давид Бек 138/4. Компания предоставляет официальную гарантию на электромобили HONGQI сроком до 8 лет или до 150 000 километров.
Сотрудничая с почти всеми ведущими банками, работающими в Армении, E-auto также предлагает своим клиентам специальную возможность оформить автокредит с первоначальным взносом от 0%.