Հայաստանյան արտադրողները սեփական ապրանքի ավելցուկը մեծ քանակությամբ արտահանում են Վրաստան, ինչը հանգեցրել է գների նվազման, անհավասար մրցակցության և խնդիրներ ստեղծել տեղի ձեռնարկատերերի համար։ Այս մասին BMG-ին փոխանցել է Ծաղկաբույծների ասոցիացիայի ղեկավար Ռուսիկո Միկավան։
Նրա պնդմամբ՝ ծաղիկների մի մասը Վրաստանի տարածք է ներմուծվում առանց ներմուծողի մակնշման ու սահմանված չափանիշների խախտումներով, իսկ տեղական դիստրիբյուտորները ի վիճակի չեն մրցակցել ցածր արժեքով առաջարկվող խոշոր խմբաքանակների հետ։
Հունվար-հուլիս ամիսներին Վրաստանը Հայաստանից ներմուծել է 3,3 մլն դոլարի ծաղիկ, ինչը 53,7%-ով գերազանցում է 2025 թվականի համադրելի ցուցանիշը։

Armenian producers are exporting a surplus of their products in large quantities to Georgia, which has led to a decrease in prices, unequal competition, and created problems for local entrepreneurs. This was reported to BMG by the head of the Association of Floriculturists, Rusiko Mikavan.
According to her, some of the flowers are imported into Georgia without the importer's labeling and in violation of established standards, while local distributors are unable to compete with the large batches offered at low prices.
From January to July, Georgia imported flowers worth $3.3 million from Armenia, which exceeds the comparable figure for 2025 by 53.7%.