Հայաստանյան արտադրողները սեփական ապրանքի ավելցուկը մեծ քանակությամբ արտահանում են Վրաստան, ինչը հանգեցրել է գների նվազման, անհավասար մրցակցության և խնդիրներ ստեղծել տեղի ձեռնարկատերերի համար։ Այս մասին BMG-ին փոխանցել է Ծաղկաբույծների ասոցիացիայի ղեկավար Ռուսիկո Միկավան։
Նրա պնդմամբ՝ ծաղիկների մի մասը Վրաստանի տարածք է ներմուծվում առանց ներմուծողի մակնշման ու սահմանված չափանիշների խախտումներով, իսկ տեղական դիստրիբյուտորները ի վիճակի չեն մրցակցել ցածր արժեքով առաջարկվող խոշոր խմբաքանակների հետ։
Հունվար-հուլիս ամիսներին Վրաստանը Հայաստանից ներմուծել է 3,3 մլն դոլարի ծաղիկ, ինչը 53,7%-ով գերազանցում է 2025 թվականի համադրելի ցուցանիշը։

Экспорт армянских цветов в Грузию
Армянские производители экспортируют избыточное количество своей продукции в Грузию, что привело к снижению цен, неравной конкуренции и создало проблемы для местных предпринимателей. Об этом BMG сообщил руководитель Ассоциации цветоводов Русико Микаван.
По его словам, часть цветов в Грузию ввозится без маркировки импортера и с нарушением установленных стандартов, а местные дистрибьюторы не могут конкурировать с крупными партиями, предлагающими низкие цены.
С января по июль Грузия импортировала цветов из Армении на сумму 3,3 миллиона долларов, что на 53,7% превышает сопоставимый показатель 2025 года.