Հայկական արտադրանքի արտահանման դժվարությունները Ռուսաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 օգոստոս. /ԱՌԿԱ/. Հայկական արտադրանքի արտահանման դժվարությունները չեն կապված ռուսական սահմանափակումների հետ, այլ պայմանավորված են ավանդական տնտեսական կապերի հնարավոր խզմամբ: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի վարչության փոխտնօրեն Ալեքսեյ Ֆադեևը:
«Պետք է հասկանալ, որ սա մեր սահմանափակումները չեն, սա իրականություն է, որը սպասում է հանրապետությանը ավանդական կապերի խզման դեպքում: Մենք բազմիցս կոչ ենք արել հայկական ղեկավարությանը անկեղծ խոսել այսպիսի վերափոխման բոլոր դրական և բացասական կողմերի մասին», - ասել է նա:
Ֆադեևի խոսքով, Հայաստանի իշխանությունները առաջացող խնդիրները ներկայացնում են որպես Մոսկվայի կողմից սահմանափակումներ, միաժամանակ թաքցնելով քաղաքացիներից Եվրոպական միության հետ մոտեցման սոցիալ-տնտեսական հետևանքները:
Հայկական արտադրանքի մատակարարումների սահմանափակումների մասին
Ռուսաստանը մայիսի վերջից աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանից որոշ տեսակի արտադրանքի մատակարարումների վրա, բացատրելով դա ֆիտոսանիտարական պահանջների խախտումներով: Սահմանափակումների տակ են ընկել ծաղկային արտադրանք, հանքային ջուր և որոշ տեսակի ալկոհոլային արտադրանք, բանջարեղեն, մրգեր, հատապտուղներ, խաղող, կարտոֆիլ, չոր մրգեր, հետագայում՝ կենդանի ձուկ և ձկնային արտադրանք, իսկ հուլիսի 27-ից՝ կաթնամթերք:
Օգոստոսի 4-ին հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանում 70,000-ից ավելի «ԲԺՆԻ» և «Պարզ Աբուկա» ջրի շշերի վաճառքը, այդ թվում՝ մանկական, դադարեցվել է:
Սահմանափակումները նաև ներառում են հայկական ծագման արտադրանքի տրանսպորտի արգելքը Ռուսաստանի տարածքով այլ ԵԱՏՄ երկրներ:
Այս տարվա օգոստոսի սկզբին ՀՀ Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Օվաննես Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ հայկական ապրանքների արտահանման կրճատման կամ դադարեցման դեպքում Հայաստանի տնտեսության 1.5-2% ՀՆԱ-ի մաս կարող է վտանգի տակ հայտնվել:

ЕРЕВАН, 6 августа. /АРКА/. Трудности с экспортом армянской продукции не связаны с российскими рестрикциями, а являются следствием возможного разрыва традиционных экономических связей. Об этом, как передает РБК, заявил заместитель директора департамента информации и печати МИД России Алексей Фадеев.
«Надо понимать, что это не наши рестрикции, это реальность, которая ждет республику при разрыве традиционных связей. И мы неоднократно призывали армянское руководство честно говорить о всех плюсах и минусах вот такой переориентации на ЕС», — сказал он.
По словам Фадеева, власти Армении представляют возникающие проблемы как ограничения со стороны Москвы, одновременно скрывая от граждан социально-экономические последствия курса на сближение с Евросоюзом.
Россия с конца мая поэтапно вводит ограничения на поставки ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований. Под ограничения попали цветочная продукция, минеральная вода и некоторые виды алкогольной продукции, овощи, фрукты, ягоды, виноград, картофель, сухофрукты, позже — живая рыба и рыбная продукция, а с 27 июля — молочная продукция.
4 августа стало известно о приостановке продажи в РФ более 70 тыс. бутылок питьевой воды «БЖНИ» и «Просто Азбука», в том числе детской, безалкогольного Мохито торговой марки DARBAS.
В начале августа текущего года зампредседателя Центрального банка РА Ованнес Хачатрян заявлял, что в случае сокращения или прекращения экспорта армянских товаров в Россию под угрозой может оказаться часть экономики Армении, соответствующая примерно 1,5–2% ВВП.