Հայաստանում զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները պարտավոր են ծանուցել պետությանը իրենց գործունեության մասին: Այլ դեպքում նրանց կարող են ենթարկել օրենքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցների՝ տուգանքից մինչև ազատազրկում, կախված պատճառված վնասի չափից, հայտարարել է զբոսաշրջության քաղաքականության վարչության ղեկավար Աննա Մկրտչյանը:
Ավելի վաղ, օգոստոսի 13-ին, Հայաստանի կառավարության նիստում ընդունվել է որոշում, որով հաստատվել է զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների տվյալների բազայի կարգը:
«Այս կարգի և թվայնացման նպատակն է պարզեցնել և թափանցիկ դարձնել զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների ծանուցման գործընթացը, ինչպես նաև ապահովել դրա արագ և մատչելի անցումը», - նշել է Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները կարող են գրանցվել notifytourism.gov.am հարթակում՝ «Ես եմ» համակարգի միջոցով, որից հետո ծանուցել զբոսաշրջության կոմիտեին իրենց գործունեության մասին:
«Կարգը սահմանում է, թե ով պետք է կառավարի զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների տվյալների բազան, որոնք պետական մարմինները կարող են օգտվել այդ բազայից, ինչպես նաև այլ դրույթներ, որոնք վերաբերում են դրա աշխատանքին», - հավելել է նա:
Մկրտչյանը նշել է, որ նոր կարգավորումների անհրաժեշտության մասին բազմաթիվ բողոքներ են ստացվել ոլորտում մրցակցային պայմանների անհավասարության վերաբերյալ:
«Շատ տնտեսվարողներ, որոնք աշխատել են բոլոր պահանջներին համապատասխան, բախվել են այնպիսի ծառայություններ մատուցողների, ովքեր առանց պետական գրանցման, հարկերի վճարման և աշխատակիցների ձևակերպման կարող էին մատուցել նմանատիպ ծառայություններ և ստանալ ավելի մեծ եկամուտ», - պարզաբանել է նա:
Նա նաև նշել է, որ զբոսաշրջին տրամադրվող տեղեկատվության անվտանգությունն ու ճշգրտությունը ապահովելու հարցը ևս լուրջ խնդիր է:
Հարթակը արդեն լիովին պատրաստ է, ներկայումս անցկացվում է դրա փորձարկումը: պաշտոնական մեկնարկը տեղի կունենա հոկտեմբերի 15-ին, միաժամանակ կառավարության որոշման ուժի մեջ մտնելու հետ:
Տվյալների ստացումը կիրականացվի միջգերատեսչական փոխգործակցության համակարգի շրջանակներում: Սա նշանակում է, որ եթե տնտեսվարողը արդեն ներկայացրել է որոշակի տեղեկատվություն այլ պետական հարթակներում, ապա այդ տվյալները կրկնակի լրացնել անհրաժեշտ չի լինի:
Համակարգի ծանուցումների լիարժեք մեկնարկից հետո զբոսաշրջության կոմիտեի պաշտոնական կայքում կհրապարակվի բոլոր այն անձանց և ընկերությունների ցուցակը, որոնք ծանուցել են զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցելու մասին: Օգտագործողները և զբոսաշրջիկները կկարողանան նախապես ստուգել, արդյոք կոնկրետ ծառայություններ մատուցողը պատշաճ կերպով ծանուցել է պետությանը իր գործունեության մասին:
Չնայած որ հարթակը լիովին պատրաստ կլինի հոկտեմբերի 15-ին, սկզբնական փուլում ծանուցումները, հնարավոր է, ներկայացնեն միայն զբոսաշրջային օպերատորներն ու գործակալները: Այլ ծառայություններ մատուցողները կարող են միանալ համակարգին աստիճանաբար՝ կախված դրա պատրաստության աստիճանից:
Կարգի համաձայն, ծանուցումը անվերջ է: Միաժամանակ, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները պարտավոր են տարեկան վճարել պետական տուրք, քանի որ ծանուցման ենթակա գործունեությունը ենթադրում է տարեկան վճարային պարտավորություն:

Лица, оказывающие туристические услуги в Армении, обязаны уведомлять государство о своей деятельности. В противном случае к ним могут быть применены предусмотренные законодательством меры ответственности — от штрафа до лишения свободы в зависимости от размера причиненного ущерба, заявила начальник Управления туристической политики Комитета по туризму Анаит Мкртчян:
На заседании правительства Армении 13 августа 2026 года было принято решение, которым утвержден регламент базы данных лиц, оказывающих туристические услуги:
«Цель этого регламента и цифровизации — сделать процесс уведомления для лиц, оказывающих туристические услуги, более простым и прозрачным, а также обеспечить его быстрое и доступное прохождение», — сказала Мкртчян на пресс-конференции:
По ее словам, это является частью общего процесса цифровизации государственных услуг для граждан:
Мкртчян сообщила, что лица, оказывающие туристические услуги, смогут зарегистрироваться на платформе notifytourism.gov.am через систему идентификации «Ес ем» («Это я»), после чего уведомить Комитет по туризму о своей деятельности:
«Регламент устанавливает, кто будет управлять базой данных лиц, оказывающих туристические услуги, какие государственные органы смогут пользоваться этой базой, на каких условиях она будет функционировать и обновляться, а также другие положения, касающиеся ее работы», — отметила она:
Говоря о необходимости нового регулирования, Мкртчян сообщила, что Комитет по туризму получал многочисленные жалобы на неравные конкурентные условия в отрасли:
«Многие хозяйствующие субъекты, работавшие с соблюдением всех требований, сталкивались с поставщиками услуг, которые без государственной регистрации, уплаты налогов и оформления работников могли оказывать аналогичные услуги и получать больший доход», — пояснила она:
По словам Мкртчян, серьезной проблемой также являлось обеспечение безопасности и достоверности информации, предоставляемой туристам:
Платформа уже полностью подготовлена, в настоящее время проводится ее тестирование. Официальный запуск состоится 15 октября, одновременно со вступлением в силу решения правительства:
Получение данных будет осуществляться в рамках системы межведомственного взаимодействия. Это означает, что если хозяйствующий субъект уже представил определенную информацию на других государственных платформах, повторно заполнять эти данные не потребуется:
После полноценного запуска системы уведомлений на официальном сайте Комитета по туризму будет опубликован список всех лиц и компаний, уведомивших о предоставлении туристических услуг. Потребители и туристы смогут заранее проверить, уведомил ли конкретный поставщик услуг государство о своей деятельности надлежащим образом:
Несмотря на то что платформа будет полностью готова к работе с 15 октября, на первоначальном этапе уведомления, возможно, будут подавать только туристические операторы и агенты. Остальные поставщики услуг могут подключаться к системе поэтапно — в зависимости от степени ее готовности:
Согласно регламенту, уведомление является бессрочным. При этом поставщики туристических услуг обязаны ежегодно уплачивать государственную пошлину, поскольку осуществление деятельности, подлежащей уведомлению, предполагает ежегодное платежное обязательство:
Размер государственной пошлины составляет от 5 тыс. до 150 тыс. драмов в зависимости от вида деятельности: