Հայաստանում զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները պարտավոր են ծանուցել պետությանը իրենց գործունեության մասին: Այլ դեպքում նրանց կարող են ենթարկել օրենքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցների՝ տուգանքից մինչև ազատազրկում, կախված պատճառված վնասի չափից, հայտարարել է զբոսաշրջության քաղաքականության վարչության ղեկավար Աննա Մկրտչյանը:
Ավելի վաղ, օգոստոսի 13-ին, Հայաստանի կառավարության նիստում ընդունվել է որոշում, որով հաստատվել է զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների տվյալների բազայի կարգը:
«Այս կարգի և թվայնացման նպատակն է պարզեցնել և թափանցիկ դարձնել զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների ծանուցման գործընթացը, ինչպես նաև ապահովել դրա արագ և մատչելի անցումը», - նշել է Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները կարող են գրանցվել notifytourism.gov.am հարթակում՝ «Ես եմ» համակարգի միջոցով, որից հետո ծանուցել զբոսաշրջության կոմիտեին իրենց գործունեության մասին:
«Կարգը սահմանում է, թե ով պետք է կառավարի զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողների տվյալների բազան, որոնք պետական մարմինները կարող են օգտվել այդ բազայից, ինչպես նաև այլ դրույթներ, որոնք վերաբերում են դրա աշխատանքին», - հավելել է նա:
Մկրտչյանը նշել է, որ նոր կարգավորումների անհրաժեշտության մասին բազմաթիվ բողոքներ են ստացվել ոլորտում մրցակցային պայմանների անհավասարության վերաբերյալ:
«Շատ տնտեսվարողներ, որոնք աշխատել են բոլոր պահանջներին համապատասխան, բախվել են այնպիսի ծառայություններ մատուցողների, ովքեր առանց պետական գրանցման, հարկերի վճարման և աշխատակիցների ձևակերպման կարող էին մատուցել նմանատիպ ծառայություններ և ստանալ ավելի մեծ եկամուտ», - պարզաբանել է նա:
Նա նաև նշել է, որ զբոսաշրջին տրամադրվող տեղեկատվության անվտանգությունն ու ճշգրտությունը ապահովելու հարցը ևս լուրջ խնդիր է:
Հարթակը արդեն լիովին պատրաստ է, ներկայումս անցկացվում է դրա փորձարկումը: պաշտոնական մեկնարկը տեղի կունենա հոկտեմբերի 15-ին, միաժամանակ կառավարության որոշման ուժի մեջ մտնելու հետ:
Տվյալների ստացումը կիրականացվի միջգերատեսչական փոխգործակցության համակարգի շրջանակներում: Սա նշանակում է, որ եթե տնտեսվարողը արդեն ներկայացրել է որոշակի տեղեկատվություն այլ պետական հարթակներում, ապա այդ տվյալները կրկնակի լրացնել անհրաժեշտ չի լինի:
Համակարգի ծանուցումների լիարժեք մեկնարկից հետո զբոսաշրջության կոմիտեի պաշտոնական կայքում կհրապարակվի բոլոր այն անձանց և ընկերությունների ցուցակը, որոնք ծանուցել են զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցելու մասին: Օգտագործողները և զբոսաշրջիկները կկարողանան նախապես ստուգել, արդյոք կոնկրետ ծառայություններ մատուցողը պատշաճ կերպով ծանուցել է պետությանը իր գործունեության մասին:
Չնայած որ հարթակը լիովին պատրաստ կլինի հոկտեմբերի 15-ին, սկզբնական փուլում ծանուցումները, հնարավոր է, ներկայացնեն միայն զբոսաշրջային օպերատորներն ու գործակալները: Այլ ծառայություններ մատուցողները կարող են միանալ համակարգին աստիճանաբար՝ կախված դրա պատրաստության աստիճանից:
Կարգի համաձայն, ծանուցումը անվերջ է: Միաժամանակ, զբոսաշրջային ծառայություններ մատուցողները պարտավոր են տարեկան վճարել պետական տուրք, քանի որ ծանուցման ենթակա գործունեությունը ենթադրում է տարեկան վճարային պարտավորություն:

Providers of tourism services in Armenia are required to notify the state about their activities. Otherwise, they may face legal penalties ranging from fines to imprisonment, depending on the extent of the damage caused, stated Anait Mkrtchyan, head of the Tourism Policy Department of the Tourism Committee:
On August 13, 2026, a decision was made at the meeting of the Armenian government, approving the regulations for the database of tourism service providers:
“The purpose of this regulation and digitization is to make the notification process for tourism service providers simpler and more transparent, as well as to ensure its quick and accessible passage,” Mkrtchyan said at a press conference:
According to her, this is part of the overall digitization process of government services for citizens:
Mkrtchyan noted that tourism service providers will be able to register on the platform notifytourism.gov.am through the “Yes I am” identification system, after which they will notify the Tourism Committee about their activities:
“The regulation establishes who will manage the database of tourism service providers, which government bodies will be able to use this database, under what conditions it will operate and be updated, as well as other provisions related to its operation,” she added:
Speaking about the need for new regulations, Mkrtchyan mentioned that the Tourism Committee had received numerous complaints about unequal competitive conditions in the industry:
“Many businesses that complied with all requirements faced service providers who could offer similar services without state registration, tax payments, and employee formalization, thus earning higher incomes,” she explained:
According to Mkrtchyan, ensuring the safety and accuracy of information provided to tourists was also a significant issue:
The platform is already fully prepared and is currently undergoing testing. The official launch will take place on October 15, coinciding with the entry into force of the government decision:
Data collection will be conducted within the framework of inter-agency cooperation. This means that if a business has already submitted certain information on other government platforms, there will be no need to re-enter that data:
After the full launch of the notification system, a list of all individuals and companies that have notified about providing tourism services will be published on the official website of the Tourism Committee. Consumers and tourists will be able to check in advance whether a specific service provider has properly notified the state about their activities:
Although the platform will be fully operational by October 15, initially, notifications may only be submitted by tour operators and agents. Other service providers can connect to the system gradually, depending on its readiness:
According to the regulation, the notification is indefinite. However, tourism service providers are required to pay an annual state fee, as the activity subject to notification entails an annual payment obligation: