Հայաստանում զբոսաշրջային այցելությունները 14.8%-ով աճել են 2026 թվականի առաջին կեսին
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 14.8%-ով աճել է՝ հասնելով 1,041,598-ի:
2025 թվականի առաջին վեց ամիսներին Հայաստան այցելել էր 907,135 զբոսաշրջիկ: Այսպիսով, մեկ տարվա ընթացքում զբոսաշրջիկների թիվը ավելացել է 134,463:
Զբոսաշրջիկների կողմից անցկացված գիշերների ընդհանուր թիվը հասել է 31,344,263-ի, իսկ այցելության միջին տևողությունը կազմել է 30 օր: Մի տարի առաջ, նույն ժամանակահատվածում, այցելության միջին տևողությունը 31 օր էր:
Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների մեջ 597,668-ը տղամարդիկ էին, իսկ 443,930-ը՝ կանայք: Ամենամեծ տարիքի խումբը կազմում էին 36-63 տարեկան մարդիկ՝ 544,984:
Միաժամանակ, Հայաստանից departing զբոսաշրջիկների թիվը նվազել է 8.3%-ով՝ 748,331-ից հասնելով 686,277-ի: Նրանց արտասահմանյան ուղևորությունների միջին տևողությունը ավելացել է 36-ից մինչև 39 օր:

Tourist arrivals in Armenia rise 14.8% in 2026 first half
According to data published by Armenia’s Statistical Committee, the number of tourists visiting Armenia in the first half of 2026 increased by 14.8% to 1,041,598.
In the first six months of 2025, 907,135 tourists visited Armenia. Thus, the number of tourists increased by 134,463 over one year.
The total number of overnight stays by tourists reached 31,344,263, while the average duration of a visit was 30 days. A year earlier, the average duration of a visit to Armenia during the same period was 31 days.
Among tourists arriving in Armenia, 597,668 were men and 443,930 were women. The largest age group was people aged 36-63, numbering 544,984.
Meanwhile, the number of tourists departing Armenia decreased by 8.3%, from 748,331 to 686,277. The average duration of their trips abroad increased from 36 to 39 days.