Հայաստանում պաշտոնապես բացվեց Firebird արհեստական բանականության ֆաբրիկան, որը գտնվում է Ռազդան քաղաքում և հիմնված է NVIDIA DSX AI տեխնոլոգիայի վրա: Ֆաբրիկայի ստեղծման և ֆինանսավորման հիմնական փուլում Արդշինբանկը հանդես է եկել որպես նախաձեռնող և գլխավոր ֆինանսական հաստատություն, առաջին անգամ հայաստանյան ֆինանսական-բանկային համակարգի պատմության մեջ ձևավորելով վեց ֆինանսական կազմակերպությունների սինդիկատ:
Սինդիկատում, բացի Արդշինբանկից, ընդգրկված են ACBA Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia և Amundi-ACBA Asset Management Fund, որոնք միավորվել են միակ մեծ նախագծի շուրջ, տրամադրելով Firebird-ին 300 միլիոն դոլար ֆինանսավորում: Նախագծի առաջին փուլում ընդհանուր ներդրումները կազմել են 450 միլիոն դոլար:
Ֆաբրիկայի բացման պաշտոնական արարողությանը մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, NVIDIA-ի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը, NVIDIA-ի փոխնախագահ Ռև Լեբարեդյանը, ԱՄՆ-ի Հայաստանում ժամանակավոր հավատարմատար Դևիդ Ալլենը, ինչպես նաև պետական, դիվանագիտական, տեխնոլոգիական և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ:
Արդշինբանկի ղեկավար Արտակ Անանյանը նշել է, որ այս նախագծում մասնակցությունը ոչ միայն ֆինանսավորում է, այլև կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման համար:

В Армении официально открылась фабрика искусственного интеллекта Firebird, расположенная в городе Раздан и основанная на технологии NVIDIA DSX AI. На ключевом этапе создания и финансирования фабрики Ардшинбанк выступил инициатором и ведущим финансовым учреждением, впервые в истории армянской финансово-банковской системы сформировав синдикат из шести финансовых организаций.
В синдикат, помимо Ардшинбанка, вошли ACBA Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia и Amundi-ACBA Asset Management Fund, объединившись вокруг единого мегапроекта, предоставив Firebird финансирование в размере 300 миллионов долларов. Общий объем инвестиций на первом этапе создания проекта составил 450 миллионов долларов.
На официальной церемонии открытия фабрики Firebird AI приняли участие премьер-министр Армении Никол Пашинян, основатель и генеральный директор NVIDIA Дженсен Хуанг, вице-президент NVIDIA Рев Лебаредян, временный поверенный в делах США в РА Дэвид Аллен, а также представители государственных, дипломатических, технологических и деловых кругов.
По словам председателя правления Ардшинбанка Артака Ананяна, участие в этом проекте - это не просто финансирование, а также поддержка технологического проекта глобального значения.