Հայաստանում նոր պահանջներ են սահմանվել բանկերի համար միջազգային պատժամիջոցների շրջանցման ռիսկերի վերահսկման վերաբերյալ
Լուրեր | 2026/08/17 10:33
Բանկերը պետք է ունենան ռիսկերի գնահատման համակարգեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի օգոստոսի 12-ից ուժի մեջ են մտել նոր պահանջներ բանկերի համար միջազգային պատժամիջոցների շրջանցման ռիսկերի կառավարման վերաբերյալ:
Այս փոփոխությունները հաստատվել են Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից 2026 թվականի հունվարի 30-ին ընդունված «Բանկերի ներքին վերահսկողության նվազագույն պայմանների» կարգավորումներում: Փաստաթուղթը պաշտոնապես հրապարակվել է 2026 թվականի փետրվարի 11-ին և ուժի մեջ է մտել վեց ամիս անց՝ 2026 թվականի օգոստոսի 12-ին:
Նոր պահանջների համաձայն, բանկերը պետք է ունենան ռիսկերի գնահատման վրա հիմնված համակարգեր և ներքին վերահսկողության ընթացակարգեր, որոնք թույլ են տալիս հայտնաբերել, գնահատել, դադարեցնել կամ մերժել գործողություններ, որոնք պարունակում են միջազգային պատժամիջոցների շրջանցման ռիսկ:
Այս վերահսկողության շրջանակներում բանկերը պետք է իրականացնել համապատասխան ստուգումներ ոչ միայն իրենց հաճախորդների, այլ նաև հաճախորդների գործընկերների, բանկի սեփական գործընկերների և գործարքներում ներգրավված բոլոր կողմերի նկատմամբ: Բանկերը նաև պարտավոր են գնահատել հաճախորդների, գործողությունների աշխարհագրության, մատուցվող ծառայությունների և գործարքների, գործընկերների, միջնորդների և ծառայությունների մատուցման շղթաների հետ կապված ռիսկերը:
Մոնիտորինգի ընթացքում պետք է հաշվի առնվեն, մասնավորապես, պատժամիջոցային ռեժիմներին առնչվող աշխարհագրական գործոնները, ապրանքների, ծառայությունների, ծրագրային ապահովման և տեխնոլոգիաների ծագումը, միջազգային պատժամիջոցների տակ գտնվող կամ դրանց հետ կապված անձանց և կազմակերպությունների մասին տեղեկությունները, ինչպես նաև ֆինանսական կազմակերպությունների տվյալները, որոնց վրա տարածվում են պատժամիջոցային սահմանափակումները:
Գործարքների տվյալները պետք է մոնիտորինգի ենթարկվեն մինչև գործարքի իրականացումը և հաստատումը: Պատժամիջոցային ցուցակների փոփոխության կամ հաճախորդի մասին տեղեկությունների թարմացման դեպքում բանկը պետք է իրականացնել կրկնակի մոնիտորինգ ոչ ուշ, քան մեկ աշխատանքային օր հետո:
Այս փաստաթղթում որևէ կոնկրետ երկիր կամ պատժամիջոցային ռեժիմ չի առանձնացվում: Միջազգային պատժամիջոցները փաստաթղթում նշվում են որպես տնտեսական, ֆինանսական, առևտրային և այլ սահմանափակող միջոցներ, որոնք սահմանվում են պետությունների կամ միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Փոփոխությունները լրացնում են բանկային կարգավորումը 15.1 նոր գլխով «Միջազգային պատժամիջոցների շրջանցման ռիսկի կառավարում»: Դրանք նաև նախատեսում են բանկում պատասխանատու անձի նշանակումը տվյալ ռիսկի կառավարման համար, վերահսկման համակարգերի արդյունավետության կանոնավոր գնահատումը և համապատասխան հաշվետվությունների ներկայացումը բանկի խորհրդին և գործադիր մարմնին:

ЕРЕВАН, 17 августа. /АРКА/. В Армении с 12 августа 2026 года вступили в силу новые требования к банкам по управлению рисками обхода международных санкций.
Соответствующие изменения в регламент «Минимальные условия осуществления внутреннего контроля банков» были утверждены решением Совета Центрального банка Армении №21-Н от 30 января 2026 года. Документ был официально опубликован 11 февраля и вступил в силу через шесть месяцев — 12 августа 2026 года.
Согласно новым требованиям, банки должны иметь основанные на оценке рисков системы и процедуры внутреннего контроля, позволяющие выявлять, оценивать, приостанавливать или отклонять операции, содержащие риск обхода международных санкций.
В рамках такого контроля банки должны проводить надлежащую проверку не только своих клиентов, но также контрагентов клиентов, собственных контрагентов банка и всех сторон, участвующих в сделках. Кроме того, банки обязаны оценивать риски, связанные с клиентами, географией операций, предоставляемыми услугами и сделками, контрагентами, посредниками и цепочками предоставления услуг.
При мониторинге должны учитываться, в частности, географические факторы, связанные с санкционными режимами, происхождение товаров, услуг, программного обеспечения и технологий, сведения о лицах и организациях, находящихся под международными санкциями или связанных с ними, а также данные о финансовых организациях, на которые распространяются санкционные ограничения.
Контролю также подлежат валюта сделки и место проведения операции. Данные об операциях должны проходить мониторинг до проведения и подтверждения сделки. При изменении санкционных списков или обновлении информации о клиенте банк должен провести повторный мониторинг не позднее одного рабочего дня после соответствующего изменения.
При этом в документе не выделяется какая-либо конкретная страна или санкционный режим. Международными санкциями в документе называются экономические, финансовые, торговые и другие ограничительные меры, вводимые государствами или международными организациями.
Изменения дополнили банковский Регламент 4 новой главой 15.1 «Управление риском обхода международных санкций». Они также предусматривают назначение в банке ответственного за управление данным риском, регулярную оценку эффективности систем контроля и предоставление соответствующей отчетности совету и исполнительному органу банка.