Հայաստանում ներդրվելու է միասնական էլեկտրոնային համակարգ շինարարության որակի վերահսկման համար
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել միասնական էլեկտրոնային համակարգ, որը միավորելու է շինարարության և տեխնիկական որակի վերահսկման գործընթացի մասնակիցներին: Այս հարցերը քննարկվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցությունում:
Շինարարության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը ներկայացրել է շինարարության որակի տեխնիկական վերահսկողության թվայնացման և իրավական կարգավորման արդիականացման ծրագրերը:
Համակարգի ներդրմամբ բոլոր մասնակիցները միավորվելու են միասնական էլեկտրոնային համակարգում, ինչը թույլ կտա իրականացնել համաձայնեցումները առցանց, արձանագրել աշխատանքների կատարման ընթացքը իրական ժամանակում և ապահովել վերահսկող մարմինների առցանց մուտքը անհրաժեշտ տեղեկատվությանը:
Համակարգի ներդրումը նախատեսվում է բարձրացնել շինարարական գործընթացների թափանցիկությունը և վերահսկելիությունը, ինչպես նաև բարելավել շինարարության որակը:
Ռեֆորմների շրջանակներում նախատեսվում է նախագծերի փորձաքննության բարելավում, նոր գների քաղաքականության ներդրում, շինարարական ընկերությունների և կառուցապատողների վարկանիշավորում, միջազգային շենքերի սերտիֆիկացման համակարգերի կիրառման խթանում, ինչպես նաև բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման ինստիտուտի զարգացում:
Խորհրդակցությունում քննարկվել են շինարարական նախագծերի կառավարման և տեխնիկական վերահսկողության համակարգի ներդրման, ընդլայնման, շահագործման և սպասարկման հարցերը:
Փաշինյանը ընդգծել է շինարարության որակի բարձրացման և վերահսկողության ուժեղացման անհրաժեշտությունը, նշելով, որ կարևոր է ստանդարտներին համապատասխանության ստուգումը բոլոր փուլերում: Վարչապետը հանձնարարել է սկսել համակարգի ներդրման անհրաժեշտ քայլերը:

Armenia to Implement Unified Electronic System for Construction Quality Control
Armenia plans to implement a unified electronic system that will bring together participants in the construction and technical quality control process. Institutional reform issues in this area were discussed at a meeting chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan.
Chairman of the Committee on Urban Development Egiazar Vardanyan presented plans for the digitalization of technical quality control in construction and modernization of regulatory frameworks.
As a result of the reforms, it is expected that all participants in the process will be united in a single electronic system. This will allow for online approvals, real-time tracking of work progress, and provide regulatory authorities with online access to necessary information.
The implementation of the system is expected to increase the transparency and controllability of construction processes and improve construction quality.
The reforms also include improvements in project expertise, the introduction of a new pricing policy, ranking of construction companies and developers, encouragement of the application of international building certification systems, and the development of the management and operation institute for apartment buildings.
During the meeting, issues of implementation, scaling, operation, and maintenance of the construction project management and technical control system were discussed.
Pashinyan emphasized the need to improve construction quality and strengthen control, noting the importance of checking compliance with standards at all stages. The Prime Minister instructed to start the necessary steps for the implementation of the system.