Հայաստանում ներդրվելու է միասնական էլեկտրոնային համակարգ շինարարության որակի վերահսկման համար
Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել միասնական էլեկտրոնային համակարգ, որը միավորելու է շինարարության և տեխնիկական որակի վերահսկման գործընթացի մասնակիցներին: Այս հարցերը քննարկվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցությունում:
Շինարարության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը ներկայացրել է շինարարության որակի տեխնիկական վերահսկողության թվայնացման և իրավական կարգավորման արդիականացման ծրագրերը:
Համակարգի ներդրմամբ բոլոր մասնակիցները միավորվելու են միասնական էլեկտրոնային համակարգում, ինչը թույլ կտա իրականացնել համաձայնեցումները առցանց, արձանագրել աշխատանքների կատարման ընթացքը իրական ժամանակում և ապահովել վերահսկող մարմինների առցանց մուտքը անհրաժեշտ տեղեկատվությանը:
Համակարգի ներդրումը նախատեսվում է բարձրացնել շինարարական գործընթացների թափանցիկությունը և վերահսկելիությունը, ինչպես նաև բարելավել շինարարության որակը:
Ռեֆորմների շրջանակներում նախատեսվում է նախագծերի փորձաքննության բարելավում, նոր գների քաղաքականության ներդրում, շինարարական ընկերությունների և կառուցապատողների վարկանիշավորում, միջազգային շենքերի սերտիֆիկացման համակարգերի կիրառման խթանում, ինչպես նաև բազմաբնակարան շենքերի կառավարման և շահագործման ինստիտուտի զարգացում:
Խորհրդակցությունում քննարկվել են շինարարական նախագծերի կառավարման և տեխնիկական վերահսկողության համակարգի ներդրման, ընդլայնման, շահագործման և սպասարկման հարցերը:
Փաշինյանը ընդգծել է շինարարության որակի բարձրացման և վերահսկողության ուժեղացման անհրաժեշտությունը, նշելով, որ կարևոր է ստանդարտներին համապատասխանության ստուգումը բոլոր փուլերում: Վարչապետը հանձնարարել է սկսել համակարգի ներդրման անհրաժեշտ քայլերը:

В Армении внедрят единую электронную систему контроля качества строительства
В Армении планируется внедрить единую электронную систему, которая объединит участников процесса в сфере строительства и технического контроля качества. Вопросы институциональных реформ в этой сфере обсуждались на совещании под председательством премьер-министра РА Никола Пашиняна.
Председатель Комитета по градостроительству Егиазар Варданян представил планы по цифровизации технического контроля качества строительства и модернизации правового регулирования.
Ожидается, что в результате реформ все участники процесса будут объединены в единой электронной системе. Она позволит проводить согласования онлайн, фиксировать выполнение работ в режиме реального времени и обеспечит контролирующим органам онлайн-доступ к необходимой информации.
Предполагается, что внедрение системы повысит прозрачность и контролируемость строительных процессов и будет способствовать улучшению качества строительства.
В рамках реформ также предусматриваются совершенствование экспертизы проектов, внедрение новой политики ценообразования, рейтингование строительных компаний и застройщиков, стимулирование применения международных систем сертификации зданий, а также развитие института управления и эксплуатации многоквартирных домов.
На совещании были обсуждены вопросы внедрения, масштабирования, эксплуатации и обслуживания системы управления строительными проектами и технического контроля.
Пашинян подчеркнул необходимость повышения качества строительства и усиления контроля, отметив важность проверки соответствия стандартам на всех этапах. Премьер поручил начать необходимые шаги по внедрению системы.