ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի։ ՄВД-ն Հայաստանի Հանրապետության պատրաստվում է մշակել օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք կկապվեն քաղաքացիություն ստանալու և դադարեցնելու մի շարք պայմանների հետ, տեղեկացրել է նախարարության ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Գազարյանը:
«Ընդհանուր օրենսդրությունը փաստացի չի նախատեսում պահանջներ էթնիկ հայերի համար քաղաքացիություն ստանալու ժամանակ: Այս հարցը պահանջում է օրենսդրական կարգավորում», - ասել է Գազարյանը մամուլի ասուլիսում:
Գազարյանը նշել է, որ վերջին տարիներին քաղաքացիություն ստանալու դիմումների թիվը զգալիորեն աճել է: «2025 թվականին ներկայացվել է ավելի քան 32 հազար դիմում՝ պատմական առավելագույն: Դիմողների զգալի մասը՝ էթնիկ հայեր, ովքեր Ռուսաստանի քաղաքացիներ են», - ասել է նա:
Նա կապել է դիմումների աճը, մասնավորապես, Ռուսաստանի քաղաքացիների համար ճանապարհորդության սահմանափակումների հետ, որոնք սկսվել են Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո:
Գազարյանը նաև նշել է, որ քաղաքացիությունը որոշ դեպքերում օգտագործվում է հիմնականում հայկական անձնագիր ստանալու համար որպես ճանապարհորդական փաստաթուղթ:
Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է վերանայել գործող քաղաքացիության վերականգնման կարգը, նշելով, որ հնարավոր է համապատասխան դիմում ներկայացնել քաղաքացիությունը դադարեցնելուց անմիջապես հետո:
Բացի այդ, ըստ նրա, անհրաժեշտ է վերանայել կանոնակարգը, որը վերաբերում է անչափահասների քաղաքացիության դադարեցմանը, այդ թվում՝ տղաների:

В Армении собираются ужесточить правила получения гражданства
ЕРЕВАН, 14 августа. МВД Армении планирует разработать законодательные изменения, касающиеся ряда условий получения и прекращения гражданства, сообщил врио замглавы ведомства Армен Газарян.
«Действующее законодательство фактически не предусматривает требований к этническим армянам при получении гражданства. Этот вопрос требует законодательного урегулирования», заявил Газарян на пресс-конференции.
Газарян сообщил о значительном росте числа заявлений на получение гражданства в последние годы. «В 2025 году было подано более 32 тысяч заявлений — исторический максимум. Значительная часть заявителей — этнические армяне, являющиеся гражданами России», — сказал он.
Газарян связал увеличение числа обращений, в частности, с ограничениями на поездки для граждан России после начала военных действий в Украине.
По его мнению, в некоторых случаях гражданство Армении используется преимущественно для получения армянского паспорта как проездного документа.
Газарян также указал на необходимость пересмотра действующего порядка восстановления гражданства, отметив возможность подать соответствующее заявление вскоре после прекращения гражданства.
Кроме того, по его словам, необходимо пересмотреть регулирование, касающееся прекращения гражданства несовершеннолетних, в том числе мальчиков.