Հայաստանում կվերանայվեն քաղաքացիության ինստիտուտի մոտեցումները: Այս մասին օգոստոսի 14-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության տեղակալ Արմեն Կազարյանը, նշելով, որ առաջիկայում կներկայացվի համապատասխան օրենսդրական նախագիծ:
Կազարյանի խոսքով, քաղաքացիությունը վերջին տարիներին ընկալվել է որպես գործարքային գործիք, որը չի ունեցել կարևորություն իր բովանդակության տեսանկյունից: Նա նշեց, որ միգրացիոն հոսքերը և քաղաքացիություն ստանալու դիմումները ցույց են տալիս, որ քաղաքացիությունը օգտագործվել է որպես ճանապարհորդական փաստաթուղթ:
Կազարյանը նաև նշեց, որ 2025 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների թիվը պատմական առավելագույնի է հասել՝ գերազանցելով 32,000-ը, մինչդեռ նախորդ երկու տարիներին գրանցվել էր ավելի քան 20,000 դիմում:
Նա ընդգծեց, որ օրենսդրությունը չի նախատեսում որևէ պահանջ ethnic հայերի համար քաղաքացիություն ստանալու հարցում, ինչը, նրա կարծիքով, խնդիր է, որը պետք է լուծվի:

Armenia to Revise Approaches to Citizenship Institution
Armenia will revise its approaches to the citizenship institution. This was stated by Acting Deputy Minister of Internal Affairs Armen Kazaryan during a press conference on August 14, noting that a relevant legislative draft will be presented soon:
Kazaryan mentioned that citizenship has been perceived as a transactional tool and has not had significance in terms of its content. He pointed out that migration flows and applications for citizenship show that citizenship has been used to obtain a travel document:
He also noted that in 2025, a historical maximum of applications for Armenian citizenship was registered, exceeding 32,000, while in the previous two years, more than 20,000 applications were registered:
Kazaryan emphasized that the legislation does not stipulate any requirements for ethnic Armenians regarding citizenship acquisition, which he believes is a problem that needs to be addressed.