Հայաստանում կվերանայվեն քաղաքացիության ինստիտուտի մոտեցումները: Այս մասին օգոստոսի 14-ին մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ ոստիկանության տեղակալ Արմեն Կազարյանը, նշելով, որ առաջիկայում կներկայացվի համապատասխան օրենսդրական նախագիծ:
Կազարյանի խոսքով, քաղաքացիությունը վերջին տարիներին ընկալվել է որպես գործարքային գործիք, որը չի ունեցել կարևորություն իր բովանդակության տեսանկյունից: Նա նշեց, որ միգրացիոն հոսքերը և քաղաքացիություն ստանալու դիմումները ցույց են տալիս, որ քաղաքացիությունը օգտագործվել է որպես ճանապարհորդական փաստաթուղթ:
Կազարյանը նաև նշեց, որ 2025 թվականին ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու դիմումների թիվը պատմական առավելագույնի է հասել՝ գերազանցելով 32,000-ը, մինչդեռ նախորդ երկու տարիներին գրանցվել էր ավելի քան 20,000 դիմում:
Նա ընդգծեց, որ օրենսդրությունը չի նախատեսում որևէ պահանջ ethnic հայերի համար քաղաքացիություն ստանալու հարցում, ինչը, նրա կարծիքով, խնդիր է, որը պետք է լուծվի:

В Армении пересмотрят подходы к институту гражданства
В Армении пересмотрят подходы к институту гражданства. Об этом на пресс-конференции 14 августа сообщил и.о. заместителя министра внутренних дел Армении Армен Казарян, отметив, что в ближайшее время будет представлен соответствующий законопроект:
По словам Казаряна, гражданство воспринималось как транзакционный инструмент и не имело важности в контексте своего содержания. Он отметил, что миграционные потоки и обращения за получением гражданства показывают, что гражданство использовалось для получения проездного документа:
Казарян также сообщил, что в 2025 году было зарегистрировано историческое максимальное количество заявок на получение гражданства Армении, превысившее 32,000, в то время как в предыдущие два года было зарегистрировано более 20,000 заявок:
Он подчеркнул, что законодательство не предусматривает каких-либо требований к этническим армянам в вопросе получения гражданства, что, по его мнению, является проблемой, которую необходимо решить.